bugün

entry'ler (530)

aur

(bkz: arch user repository)

arch user repository

arch linux dağıtımının kullanıcı paket deposudur. aur olarak kullanılır. topluluk* deposundan çıkarılan ya da kullanıcıların kendi yazdıkları paketleri bulundurur. buradaki paketler belli bir oy aldıktan sonra topluluk deposuna geçirilir.

oberyn martell vs gregor clegane kapışması

basit şekilde birisinin ölümüyle sonuçlanmayacak düellodur. ne zaman gördünüz lan game of thrones da basitce biten bir olay.

the ben heck show

ben heck tarafından sunulup youtube üzerinden yayınlanan bir geek programı. her türlü teknik parça üzerinden program işleniyor. ufak ufak kodlarla tanıttığı ürünü nasıl kullanabileceğinize dair örnekler verebilmektedir.

kaliteli, bir o kadar da eğlencelidir.

youtube kanalı : http://www.youtube.com/user/thebenheckshow

radix sort

küçük datasetlerde kullandığı fazla register nedeniyle verimsiz olsa da büyük datasetlerde oldukça işlevsel ve hızlı bir lineer sıralama algoritmasıdır.

basamak basamak sıralama mantığıyla oluşturulmuştur.

[5, 241, 93, 97, 18, 32] dizisini sıralarken:

önce ilk basamaklara göre sıralama yapılır;

241 32, 93, 5, 97, 18

ardından ikinci basamaklara göre;

5, 18, 32, 241, 93, 97
( basamaklara göre devam eder tek tek )

finalde;

5, 18, 32, 93, 97, 241

quicksort

çoğu durumda yeteri kadar hızlı olmasa da küçük data setlerde register ve cacheleri verimli kullandığı için gayet hızlıdır. tabii data setler alıp başını gidince sıçışa geçer.

kabaca dizinin ortasındaki elemanı pivot eleman yaparak 2 minik dizi oluşturur ve bunları kendi aralarında sıralar

bunu kullanan bunu da kullandı:

(bkz: radix sort)

beaglebone

video bazında emsali raspberry pi den geri kalsa da çoğu açıdan rakiplerinden üstün olduğunu düşündüğüm canavar ya da canavarımsı mcu.

özellikle robotik çalışmalarda üzerindeki 92 adet pin ile öne çıkarken, hobi amaçlı kurcalamak isteyenler için de komple bir ürün olarak* gelmesi büyük avantaj.

eksi olarak gösterebileceğimiz kulaklık çıkışı olmaması ve 1080px görüntüyü desteklememesi konuları ise robotikle ya da otomasyonla ilgilenen çoğu kişi için önemsiz detaylardır.

Texas Instruments daki abilerimiz bizlere eğitim sırasında kullanabileceğimiz bir oyuncak amacıyla düşük kar oranıyla piyasaya çıkarmıştır ancak bunu bildiğin otomasyonlarda vs. kullanabilirsiniz. *

otomasyon sisteminde denemek isteyenlere dipnot: pinlerden aldığınız voltajı düzgün ayarlayın sonra yandıkine bu demeyin.

ek olarak hosting ve firewall işlemlerini de bu aletle yapabilirsiniz.

mcu

ks. microprocessor control unit.

faruk çelik

kanser olduğu konuşuluyor şu an. ne diyelim faruk bey, "insanlık mesleğinin riskleri" işte ne yaparsın.

(bkz: öyle göte böyle yarak)

mantıyı kaşıkla yiyen görgüsüz barzo

barzo değil cahildir. mantı dediğin ekmeği bana bana, sıyıra sıyıra yenir.

miss turkey 2014

23 numaranın açık ara favori olduğu yarışma. bu yarışmalarda genelde galibi belirleyen bacak boyları olur 1.88 lik boyla 23 numara diğerlerinin çok üzerinde bu kulvarda.

29 nisan 2014 bayern münchen real madrid maçı

iddaa da 4-1 ve 4-2 lik münih galibiyetlerine 100 er lira attığım maç. olmazsa kafamı hak ettiği yer olan klozete sokmayı düşünüyorum

recep tayyip erdoğan

türkiye'nin son şehirlere göç dalgasını başarılı bir şekilde yönettiği söylenen kişi. sanırım başarıdan kıstas artık otobüslerle, uçaklarla göç edebiliyorlar kafası.

aksi takdiride;

neoliberal devlet politikası yüzünden büyük şehirdeki hali hazırda yüksek olan işsizlik sıkıntısının bu göçlerle iyice artması,

zaten tayyibin götündeki kıllar gibi birbirine geçmiş bir trafik varken bunların iyice karmaşıklaşması,

tek başarılı olduğu alan inşaatta da bu göçleri kaldıracak kadar yapının olmaması ve her aileye uygun bütçede evin bulunamaması

başarı sayılamaz benim gözümde.

tabii ki burada kastedilen olay 3 büyük şehirdir. zaten diğer şehirlere düzenli bir göç sürekli olarak devam etmektedir.

tabii bunun nedenlerinin de, kırsal bölgelere yeteri teknoloji, eğitim ve iş olanağının tanınmaması olduğunu unutmamak lazımdır.

herkes dans ederken odun gibi duran insan

yüksek ihtimalle mühendis olan insandır. mühendisliğin getirdiği az ya da çok nerdlük veya geeklik nedeniyle ne yapıyorlar lan bunlar havasında anlamsızca bakıyordur.

(bkz: ufo gören masum köylü)

trafoya kedi girdi

(bkz: organize kedi örgütü)

nagehan alçı

yendik pişirdik dolma yaptık yedirdik tadında fanboyluk yapıp yarım saat önce nasıl koyduk, gökçek öndeyken kazandık havası yapan mansur yavaş öne geçip bi tarafları tutuşunca ama ayıp sağ zihniyetli adam o diye ağlaşan anime karakteri tipli gereksiz insan.

(bkz: ne tanımladım mk)

fazla yüklenmeyin mecburiyetten akpyi destekliyor. eşiyle birlikte akp olmasa gazete dağıtıcılığı işi bile bulamayacak biri varlığını tamamen akpye borçlu olduğu için varolmak için akpyi desteklemek zorundalar. serbest bırakın zamanı gelince siktir olup gider.

31 mart 2014 recep tayyip erdoğan balkon konuşması

konuşma sırasında "bildiğiniz üzere suriye ile savaş halindeyiz" tarzında cümle kurarak az önce suriyeye savaş ilan etmiştir. bunun farkında mıdır bilinmez.

ayrıca türkiye artık yeni bir türkiyedir derken şimdi siktim sizi mesajını mı yoksa açıyorum ulan twitterı mwitterı mı demeye mesajını mı vermeye çalışmıştır bilinmez. ancak birincisi ise yeni değil eskidir o eski.

twitter a dns ile giren ak gençlik

büyük abileri melih gökçek girerken, kendilerinin girmesi normal olan gençlik.

(bkz: imam osurursa cemaat sıçar)

20 mart 2014 twitter e girişin engellenmesi

korkulmaması gereken olay.

yakın dönemde çıkan tib yasası nedeniyle tib her şeyi özel hayata dahil edip siteyi 24 saatliğine engelleyebiliyor. 24 saat sonrasında ise mahkeme kararına ihtiyaçları var ki bunun için öne sürecekleri hiç bir suç yok. zaten twitterın kullanıcı sözleşmesinde yazdığı üzere kişilerin paylaşımları kişileri bağlamakta doğal olarak.

tek yapabileceği rahatsız olduğu insana dava açar hiçbir şey kazanamaz.

melih gökçek

kendi yasağını kendisinin uygulamadığı siyasetçi. utanmadan bir de dns ayarlarım değişik ondan rahat rahat girebiliyorum diye tweet atmış.

(bkz: yüzsüzlük loading)

ağlanacak halimize götümle gülüyorum şu an.