bugün

entry'ler (8)

yapılan mı yoksa yapılmayan mı çok pişmanlık verir

kısa vadede yapılanlar, uzun vadede ise yapılmayanlar pişmanlık verir. unutmak gibi bir nimetimiz varken yapılanların acısı elbet hafifleyecektir.

sözlük yazarlarının film tavsiyeleri

kwai köprüsü ve saatleri tavsiye ederim. dram isterseniz dancer in the dark ve grave of the fireflys güzeldir.

gelmiş geçmiş en iyi 5 oyun

rayman legends
medal of honor allied assult
tomb raider
red alert 2
rayman origins.

bilimsel başlıkları kimsenin sallamadığı gerçeği

doğrdudur. çünkü günümüzde böyle konular hiçbir yerde popüler değildir. zaten böyle konularda sohbet edebilecek insan kitlemizde pek fazla değil bana sorarsanız.

olen kisinin arkasinda kalan esyalar

az biraz maddi değeri olan eşyalarsa, mirasçılarını birbirine düşürücek olan varlıklardır. hiç kalmaması ölmeden önce elden çıkarılması daha iyidir. bir ağaç için bir ömür boyu konuşulmayan kardeşler vardır.
kendi ailemden şahidim ne yazık ki...

papers please

allied assault ın u2 boat görevini yaptığımız sırada laboratuvara girerken askerin sorduğu, sahte alman pasaportuyla atlattığımız, kahramanımıza soğuk terler döktüren istek.

harakiri

japonların kendilerine ve diğer insanlara gösterdikleri saygının bir ifadesi olan intihar etme yöntemidir. sebebi hiçbir zaman -kimse beni sevmiyor- tarzı ergen bunalımları değildir. dolayısıyla ardında kalanlar diğer kültürlerin aksine onun acizliğini değil, ne kadar onurlu, haysiyetli bir insan olduğunu düşünürler. engellemek adına politikacılar örnek olarak gösterilebilir.

bipolar bozukluk

farklı bir çeşidinden bahsedersek; kafasında yarattığı sanal bir kişilikle konuşma, onunla konuşabilmek için günlük ihtiyaçlarını bile ikinci plana atma, onun söylediklerini yapma gibi, insanın belkide o zamana kadar bastırdığı her türlü duygunun ortaya çıkmasını sağlayan psikolojik rahatsızlık.