bugün

manyak guzel bir hamur tatlisi. sutle tuketilmesi icab eder.
ilyas salman şener şen filmi. ilyas salmanın komik olmayı başaramadığı filmlerden sadece biri. allah dan şener şen durumu biraz idare etmiş. hele o ilyas salmanın "şekerpere" demesi yok mu... git simit sat diyesi gelir insanın.
müthiş bir türk filmi.başrollerde şener şen,ilyas salman
-bekçi başıı bu bu karakolun nezarethanesi nirdeydii?
şekerparenin bir hayat kadını olduğu 1983te çekilmiş film.
aska gelinip de sevgiliye methiyeler duzerken zorda kalinirsa araya sikistirilabilecek kelime.
Sana 10 yıl hapis veriyorum itoğlu it 5 yılı katıksız.
(bkz: seyyal taner in memeleri)
karşılıklı replikleriyle efsaneleşmiş bir filmdir.
özellikle şener şen fur ama dinle ben bir nazır kızı daha ayarlarım o zaman görüşürüz gibi repliklerle yarmaktadır.
tatlıların prensesi.
içinde
+ erkek mi erkek mi?
- heee erkek erkek!
repliği geçen film.
üzerinde fındık, badem gibi ürünler konulduğunda lezzetine lezzet katan bir tatlı çeşididir.
An itibaryle Star'da verilen; Şener Şen'in kendini aştığı, devleştiği, her repliği ve her mimiğiyle derslik oyunculuk çıkartan, senaryosunu Yavuz Turgul'un yazdığı Osmanlı Döneminde geçen olağanüstü film. Peykeri bir hıyara kakalama planında Ser komser ziverin aklına cumali gelir ve o anda bi hıyar deyişi vardırki evlere şenlik
-Hiiyeeaaar
Son sahnede de tufaya düşen Ziver'in(Şener Şen) gerçeğini öğrendiğindeki olamaz olamaz repliğide harikadır.
Rüşvetçi ve ahlaksız Komiser Ziver (Şener Şen) evin evlatlığı Peyker'i(Atşen Guruda) hamile bırakınca yana yakıla O'nu bu hali ile kabul edecek bir adam arar.Karakola yeni tayini çıkmış,saf,vazife aşkı ile yanıp tutşan Bekçibaşı Cumali(ilyas Salman) tam da bu işe uygundur Ziver'e göre.Ancak Ziver Genelev patroniçesi Letafet'i(Neriman Köksal) hesaba katmamıştır.Evlilik öncesi provaya! gittiği ilk gün Cumali genelevde çalışan Şekerpare'ye(Yaprak Özdemiroğlu) vurulur.ikisi birbirine aşık olur ve bundan sonra Letafet ve kızları Cumali'ye yardım ederek,gözünü açmasına çalışırlar.Sonunda Ziver'in Peyker'i hamile bıraktığı anlaşılır ve Şekerpare ile Cumali evlenir. Türk Sinemasının şaheserlerinden birdir.ilyas Salman,Şener Şen,Şevket Altuğ ve Neriman Köksal'ın tadı damağınınzda kalacak kıvamdaki oyunculukları ile film unutulmazlar arasına girmiştir.
Filmin sonundaki 'Nah Peyker,hapı yuttun Ziver' unutulmaz repliklerindendir.
şener şen ile ilyas salman arasında şu diyaloğu barındıran film,

şener şen önceden dürttüğü (kızlığını bozduğu ayşen grudayı), saf bekçi cumaliye yamamaya çalışmaktadır.

serkomser ziver: biricik kızımı evlatlığımı sana verecem
bekçi cumali: yok yav olur mı, ben haddimi bilirim, sen üzüntüden ne yaptığını bilmiyorsın..(sonra aniden şener şene dönerek) ne zaman vereceksin!!!! demesiyle koparır...
ziver: heh! damadım, tavrum evladım cumalim,
cumali: babacıgım ben senin kızına kurban olayım (der ve şener şenin belinden kavrar, "malı" şener şen'e dayar ve ayakta siker gibi yapar. şener şen in gözlerindeki ifadeye ve ilyas salmanın oyş oyş inlemelerine kulak vermelidir. )

--spoiler--
http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=
--spoiler--
"ailesini sordum şaşırdım kaldım, çok soylu, çok dindar bir aile, anası dokuz defa hacca gitmiş" gibi "bakarsan hıyarın teki sana bana benzirr" gibi, "yahu insan bu kadar hıyar olur muu" gibi harika diyaloglara sahip filmdir.
ziver: hurşit sen bir kahramansın, önden gidersin çocuğum!
hurşit: aman efendim senin kahramanlığının yanıdan benimkinin lafımı olur, komutanlar önden gitmez mi efendim?
ziver: burası harp meydanı mı eşşeoğlu eşşşek.
peyker: (kapıyı açar, ziver ile cumali kapıdadır) aaaaayyy namahrem..
cumali: yok namahrem değil yingeee, cumali cumali üpemm!!
belki de 80'lerin en kaliteli türk filmlerinden birisi. müthiş senaryonun şener şen'in harika oyunculuğuyla bütünleştiği, ayrıca yaprak özdemiroğlu , ilyas salman , neriman köksal, şevket altuğ ve ayşen gruda gibi oyuncuların da yer aldığı filmde şener şen, serkomiser ziver rolünü oynamakta ve oha dedirtmektedir. onca harika repliği buraya sığdırmanın mümkünatı yoktur. yalnız işin kötüsü şimdilerde filmin yayınlanması sırasında küfürlerin sansürlenmesi sonucu o eski tadın alınmamasıdır.
ziver'in ibnetor sözcüğünü türkçemize kazandırdığı filmdir.
bekçi cumali sürgün gelmiştir ve bir türlü serkomser Ziver'in odasından çıkmaz. Bir süre sonra kapıdan dışarı iterek atması ve havaya bakıp "karakola hıyar geldi" demesi kopturan sahnelerden biridir.
(bkz: pierrepare)
manileriyle de hatırlanabilecek filmdir. bir kaç tanesi de şöyledir;

işte böyle asil beyler hanımlar
bir komiser ki sahtekar
biz galata'yı beceriyor derken
gelen de kendini şu komiser.

analığa razı oldu bizim letafet
aman aman inşallah da çıkmaz rezalet
analığa razı oldu bizim letafet
aman aman inşallah da çıkmaz rezalet.

boşayarak karısını ziver aldı gebe kızı
komiserlikten de kovuldu
mahalleye bekçi oldu
al takke ver külah her zaman sökmez
bu tatlı masal da burada bitmez.
Dolab beygiri ile birlikte Şener Şen in tavan yaptığı filmdir. Her karesi izlenesidir.
Bu filimde şener şeni anlatmaya sözcükler yetmez. Özellikle ilyas salmana dediği evladım sen hep böyle mi kalacan lafıyla tavan yapar bende.

Bir de :
az bıraz averta olucaksın. her işin raconu var. sakın salozlaşıyım deme. şekerpare biraz çarliston markadır ne yapıp edip karıyı düz nefes ediceksin. sakın topallama ilk geceden fiyaskos olursan kötü. muslugu sıkı tut. şıpın işi gelmekte bir şey yok. kafa yağını beraber boşaltırsan karılar bayılır.

Bir de filmin başında komiser ziverin hurşite huyundur çalmadan yapamazsın eşeoğlueşek

diye bir sürü repliğin geçtiği film.
(bkz: kıdemli bekçi)