bugün

takdir edilesi davranıştır. siyah kurdaleden çok daha anlamlıdır. hepimize örnek olması gerekir.
apaçık reklam kokan hareketler. tamam saygı duymak ayrı ama nereden bileceksin binenin şehit ailesi olduğunu. şehitliğe ücretsiz götürüyorum dese anlarım. ama günde 5 kişi ben şehit yakınıyım desin bakalım ne oluyor.
Sadece vatan sağolsun demekten ziyade elinden geldiğince şehit aileleri için yardımda bulunmuştur. sonuna kadar takdir edilmesi gerekir.
güzel hareket düşünceli ama sen taksine binen her ailenin şehit ailesi olduğunu nerden bileceksin ki.
tamamen şov amaçlı bir soytarılıktır. hiç kimse ben şehit yakınıyım şunu istiyorum demez. eğer samimi isek, şehit aileleri derneklerine yada tsk bağışta bulunarak tamamen reklam olan bu harekete prim vermemiş oluruz.
eşimin bir psikolog olarak yaptığı harekettir. asker çocuğu olarak birinin şehit düşmesinin nasıl bir psikolojik travma olduğunu anlamak zor değil. bu konuda profesyonel desteği ücretsiz şekilde sağlaması en azından benim için takdir edilecek bir hareket.

bu arada kişinin şehit yakını olup olmadığı sorgulanabiliyor. yalnızca bu sorgulama işlemini taksi veya dönerci gibi yerlerde yapmak pek mümkün değil.
Ücretli olan ama ücretli olup bir kişi kuruluş için ücretsiz olan her ne olursa hizmet mal değer anlayışına uygulamasına karşıyım. Eşitlik ilkesine göre bu durum kabul edilemez. Askere evladını yollayan anne çocuğu öldüğü için bir ayrıcalık alıyorsa evladı ölmemiş yaralanmış aileler bu ayrıcalık dışında tutularak evladı ölmedi diye cezalandırılan konumda gibi oluyor.
Nice zor durumda gazi yakınları ve gaziler sınıfına konulmayan asker polis vardır, bu da başka bir konu.
Neyse, konuyu dağıtmayalım...

Burada konu şehit ailesi ise bu ailelere böyle ücretsiz hizmet mal vs verilmesi bu aileleri bedavacı beleşçi görüntüsüne sokuyor.
Devlet bu çirkin görüntüye izin vermemeli.
Bu aileler için uygun bir çözüm bulmalı.
Devlet bu aileleri onere etmek istiyor ve bunu anlayışla karşılıyorum. Her ne kadar bedava hizmet mal anlayışına karşı olsam bile evladını kaybetmiş bir anneye bir bardak suyu çok görecek kadar metaryalist ben merkezci bir düşünce de değilim.
Bilâkis; devlet bu ailelere iyileştirme yapmalı ki malumunuz, zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir ve şehit aileleri içinde milyoner yoktur.
Bu aileleri bedavacı konumundan çıkaracak bir gelir seviyesine ulaştırmak için devlet adım atmalı.
Bir insan bir hizmet için ücret öderken, şehit yakını da bundan bedava ücretsiz yararlanırken, evladını kaybetmiş annenin acısını bilmeyen ve dünyaları verseniz asla evlat acısını dindirmenin mümkün olmayacağını bilmeyen ücret ödeyen insanın suratında beleşçi işte bakışını engellemek buna fırsat vermemek için devlet çözüm bulmalı.

Üstelik bu hizmet mal her ücretsiz uygulamasında aileye evladını kaybetmek acısını yaşatıyor.
Bunun önüne geçmek lazım. Devlet bu hizmetleri aldığında ücret ödediğinde ailenin ekonomik durumunu sarsacak geliri iyileştirmeli.
Bu hizmet karşılığında ödeme yapan aileye örn: vergi iadesi gibi bir sistem gibi geri ödeme yapabilir.
Çok çarpık uygulama çok gereksiz prosedür fazla dramatik ve popülist yaklaşımlar ile aileler aslında rencide ediliyor.

Tıpkı belediyenin yaşlı diye ücretsiz seyahat kartı vermesi gibi. Oysa yaşına değil gelir seviyesi ihtiyacına göre herkese verilmesi gibi.