bugün

sinir bozucudur.hele de şarkıyı yarım yamalak biliyorsanız başınız derttedir. yabancı bir şarkı sözleri yarım biliyorsunuz bir de ingilizce kıtsa offf. neydi bir şarkı vardı aynen başıma da gelmişti 2 sene çile çektim.nerde rokçı metalci var rezil olma uğruna şarkıyı mırıldamaya çalıştım.olmadı olmadı.sadece bir kişi derdime çare oldu. yine ingilizce bilmeyen ve yarım yamalak bilen birisi.şarkıyı da söyleyeyim şey..hani ooooooooo aaaaaaaa .. serenade.evet.
şarkının sözlerini arama motoruna yazıp aratınca; kimin söylediğini öğrenerek giderilebilecek olan hede.
şarkıyı söyleyenden çok, şarkının sözleri ve müziğini beğenmiş birey için gayet normaldir. keza o şarkıyı kim söylese beğenir.
google ye girersin aratırsın aratırsın bulamazsın. ama şarkıyı söyleyen bilinmediği zaman genellikle şarkının bir sözü google de aratılır ve istenilen cevaba ulaşılır.
sadece müzikten ibaret bir şarkının adını bilmemekten daha az bunaltıcı olan durum.
(bkz: söyleyeni bilip şarkıyı bilmemek)
bir arkadaşın gelip de şu şarkıyı biliyo musun dediğinde sen söyle kesin biliyorumdur ama ismen bilmem ben pek şarkıları dedirten durumdur. aslına bakarsanız arkadaşınızın gelip de söylediği çoğu şarkıyı bilmezsiniz ve dersiniz ki evet bak biliyomuşum hatırladım şimdi ama kim söylüyodu ya.
özellikle eski şarkılarda olan durumdur.
bulunamadığı taktirde gece rüyaları kabusa çevirdiği, içki başlama sebebi olduğu ve hatta yer yer kafayı yedirttiği dahi görülmüştür.
genelde amatör olarak ün salmış şarkılarda yaşanılan durumdur.
akışkanlar mekaniği veren nuri hocamızın başına gelen üzücü durum. kendisi amerikada eğitim görmüş bize 70 lerden şarkı soruyor hava atmanın böylesi işte.
ders başlar ve hoca sorar:
hoca: ya siz bu bla bla bla şarkısını biliyonuz mu?
biz: ney ney ney (ne diyo bu angut)
hoca: ya hani bi zenci söylüyor 70 lerden I waanna falan filan.
biz: anasının nikahı.
hoca: ya neyse zenci işte biz derse başlayalım.
biz: bi siktir git ya.
shazam denen bir program var. muhtelif cep telefonlarına kuruluyor. şarkıyı açın, dinletin telefona, o size şarkının adını ve söyleyenini bulsun. ama türkçe şarkıların çoğunda çalışmayabilir, yabancıların hemen hepsinde işe yarar.