fransızca charcuterie kelimesinden gelmiş olup, içinde domuz eti ve domuzdan elde edilmiş ürünlerin satıldığı yer anlamlarına gelen sözcük.

ayrıca zamanında babama karşı da sağlam göt olmama neden olmuş kelimedir bu.

+ baba, bizim arkadaşın babası şarküteri açacakmış.
- şarküteri mi? şarküteri ne demek biliyor musun oğlum?
+ valla baba tavuk mavuk satıyolar işte.
- * hıhıhııı. oğlum, şarküteri demek, domuz eti satan yer demektir.
+ * hohaha yav baba sen de iyi salladın ha..
- aç bak lan internete
+ tamam bakıyorum şimdi.
- baktın mı?
+ baktım.
- ne yazıyor?
+ ...
- okusana lan!
+ ...
- şşş
+ içinde domu...
- hah! tamam gerisini okuma. oğlum sen babanla dalga mı geçiyosun?
+ ne bileyim baba. neyse, bunu da öğrenmiş olduk.
Sarkuteri esasen domuz eti satilan yer olarak turkce'ye dondurulebilir tabi de fransizlar da domuzdan baska etler severler sonucta. Kisacasi fransizcada domuz etcisi degil, kapali etci olarak degerlendirilir. Yani italyanlarin salumeria dedigi sey.

Ulkemizdeyse anlam kaymistir. Sarkuteriler rakidan amerikan salatasina, cikolatadan corn flakes' e her seyi satabilirler.

Yani esasen bizim sarkuteri dedigimiz sey ingilizlerin delicatessen dedigi seydir.

(bkz: Şütte)
1991 Fransız yapımı kült film statüsünde sayılan filmdir.
öğrenci ahalisinin önünden bile geçmediği yerdir efendim. pahalıdır buranın ürünleri.
ülkede maalesef kalmayandır.
her markette bulunabilecek ürünleri satmakla şarküteri olunmaz.
şarküteride sattığın peynir piyasadan iki üç kat daha kaliteli olacak, keza sattığın sucuk, kaşar, fümeler, mezeler de öyle.
şarküteri kalite sunar şimdilerde nişantaşı ve civarında bile böyle dükkanlar yok.
gerçi ülkede elit kesim kalmaması ndan dolayı, onlar ne yapsın.

piyasa malı satıyorlar.

hayır, mesele zenginlik meselesi değil. fakirsen 50 gram süper kaşar alırsın, bi kilo dandik kaşara beş çeker, onun rahiyası, lezzeti bambaşkadır.
zengin gitsin 1 kilo alsın ama en kötüsü bu mallar yok artık.
adam kaliteyi alırken, bütçe hesabı yapıyor. yapma oğlum yapma. az al ama al. o keyiften mahrum kalma.
(bkz: şalküteri)