(bkz: anası bile sikilir)

ama bitmemesi cân-ı gönülden dileğimizdir. bitmesin ki dünyada ne kadar kökten dinci, götten sıçma varsa katılsın ki dünyayı kendilerinden kurtarsınlar.
bunun böyle olduğu en basidinden pkk'dan yola çıkılarak gözlemlenebilir. hele ki orta doğu gibi burnu boktan çıkmayan bir coğrafyada ışid gibi bir yapının tamamen silinip gideceğini düşünmek akıllıca değil.

ayrıca bu gibi örgütler kan ve şehadet kültürünü politik bir araç olarak kullandıkları için taraftar çekme konusunda zorluk yaşamazlar. dolayısı ne ışid ne pkk ne bilmem ne tarih sahnesinden asla silinmeyecektir. biçim değiştirirler ancak bitmezler.
radikal islamı bilinçli azdıranlar var. buna bir şey yapmıyorlar çünkü dış politika böyle işliyor.

ayrıca bunu kendi içinde de çözemezler çünkü şöyle diyen biri asla çözüm bulamaz: biri bana silah veriyor ben kardeşimi vuruyorum. kendimi suçlamak yerine elimdeki silaha bakıp bana silah vereni suçluyorum.

işte islam dünyasının şu anlık özeti budur ve ışid bitmez. bitse bile başka bir terör örgütü kurulup gene orada kan döküp amacına ulaşırlar, bunu kendi içinde çözmesi lazım bundan mağdur olanların.
işide laf yok baylar.
işid 10 bin kişi ile savaşabilen bir terör örgütüdür.
Amerikan ordusunda bir askerin savaşması için arkasında yemeğini yapan, sevkiyatını yapan, Silahları temin eden vs. yedi kişi vardır bu sayı Türk ordusunda dört. işid için üç olarak ele alırsak toplam 40,000 kişi yapar.

Bu sayıya ulaşmanın tek yolu bölge halkının desteğidir ve halkın desteğini alan güçleri yıkmanın iki yolu vardır.
Birincisi bölge halkı zorunluluktan destek veriyordur.
Bu durumda iş kolaydır zira sağlam bir askeri operasyonla yönetim kadrosunu yok eder bomba atarak bitirebilirsin.
Bölge halkı gönüllü destek veriyorsa bu işin bitmesi için çok ama çok uzun zaman gerekir ve en etkili yolu o toplumu bilinçlendirmektir.

Uzun ama diğer tüm kısa yollar bu sonunda mecburen tercih edilecek yolu daha uzatacaktır.