bugün

hep bir çakallık peşindeyiz, hep yalan söylüyoruz. amerika' yı bile kandırdık bu kez. suriye'ye işid ile mücadele ayağına girdik. bir tane işid' li ile çatışmadık. zaten boştu ya da biz geliyoruz diye işid' in boşalttığı cerablus'u aldık.

devamında ne beklersiniz ülkenize terörün akmasını önlemekse amacınız, batı'ya doğru sınırınız boyunca ilerlemek değil mi? hayır çünkü gerçek niyetimiz işid falan değil, kürt düşmanlığı, bir de biz fırat'ın batı'sına geçme demiştik ya, adamlar geçmiş ya, ille de burunlarını sürteceğiz, dediğimiz olacak.

bravo bize yeni bir düşmanımız oldu: pyd. her ne kadar pyd - pkk ile organik olarak bağlı olsa bile sonuçta yine de sana bir tane bile kurşun sıkmamış bir örgüt.

Edit1: iddia ediyorum bana küfredenlerin en az 1000 katı vatanımı seviyorum.
Edit2: uzman değilim, tarafsız yabancı basın takip ediyorum. Sürekli izlediğim: syriauamap.com tavsiye ederim.
Edit3: 30.08.2016 saat 13:002 haberi; ordumuz Batı'ya yöneldi.
ypg ile çatıştığımız yer zaten fıratın batısı. doğusuna geçmedik ki hiç.

ayrıca batıya doğru sınır boyunca ilerlesek ne olacak? afrin'de yine çatışacağız.

http://www.stratejikortak...uriye-haritasi-temmuz.png

geçenlerde düşen bir helikopterimiz vardı hatırlarsın..

pkk'nın kalaşnikovlarıyla mı düştü o helikopter sence?

bu kadar saf olmayın.
Ülkesine zarar veren şahsiyetleri bir ırk ile sınıflandırmak ne kadar aptalca diyerek tamamen desteklediğim operasyon.

Koysunlar pyd'nin pkk'nin işid'in amına.

Teroristin dini dili ırkı olmaz. Hele ki birde "etnik köken için, ezilen vatandaşlarımız için" propagandasına yaslanılıyorsa.

Diclekentte oturup, lüks hayatın amına koyarak nasıl bir ideolojik savaş verebilir ki insan buna bizim mallar inanıyor? Yapmayın oğlum akıllı adamlarsınız siz. Ekmek yenilen kapa sıçandan ne zaman adam olmuş da bunlar savunur hale geldiniz. Karakterinize yaslayayım çok afedersiniz. *
Türk ordusu ışid ile hiç çatışmadı diyen ya olayları doğru düzgün takip etmeyen cahildir, yada bu konuda yalan propaganda yapmaya çalışan devlet düşmanıdır.

Cerablus bir ilçedir. ışid'in egemenliğinde toplam 7 il ve ilçe merkezi bulunmaktaydı. şimdi bu 6'ya düşmüş durumda. yani onlar için önemsiz bir kayıp değildi. fakat oradan çekilmeleri ypg ile tsk'yı karşı karşıya getirecekti ve getirdi. minumum kayıp verip iki düşmanını karşı karşıya getirmek ışid için tek mantıklı hamleydi.

yoğun çatışma olduğunu kimse iddia etmiyor cerablus cephesinde. çünkü ışid için direnmek bir intihardı çekilerek kayıplarını önlediler. fakat bölgede böyle hızlı çekilirken ypg'nin tüm denemesine karşı rahatça ilerleyen türk ordusu ışid konusunda niye aynı hızda ilerledi ?

sorun burada başlıyor zaten. ışid bölgeyi mayınladı. bu operasyon aylardır hatta 1,5-2 senedir beklediğiydi ışid'in. düz arazide hava destekli tanklar ilerlediğinde ışid ne yapabilir ki ? kıytırık suriye veya ırak ordusu değil ordumuz dünyanın 7. ordusu diye boşuna göstermiyor istatistikler. can kaybının minimum düzeyde olması hedeflenen operasyonda çevreye mayın döşersen ordunun hareket kabiliyeti kısılır ve mayın temizlemek gibi zahmetli işle uğraşılır. bizim ordumuzda bu zaten minumum düzeyde kayıp olması için uğraşıyor. TSK'nın 1, öso'nun 3 askeri şehit oldu. bu arada ypg'nın 40, ışid'in 50'den fazla teröristinin öldüğünü ve ikisinin 1 düzine teröristinin de esir alındığını belirtelim. temiz değil mi 4 kayıp verirken 120 kadar terörist etkisiz hale getirmek ?

bu arada nerede çatışılıyor denilmiş. evet direk çatışma sayısı az ışid ile ypg'nin aksine. daha çok uzaktan bombalıyoruz. fakat ışid biz cerablus'ta ilerlerken ışid'in çobanbey bölgesinde türkmenlere saldırdığını bilir misin ? yada dün ilk defa bomba dolu araç ile cerablus'a saldırdığının ama etkisiz hale getirildiğinin ? adamların en ağır silahı bu zaten bomba dolu araç. bunun dışında çobanbey beldesinde ciddi çatışmalar var ışid ile. hatta attıkları havanlardan biri kilis'e düştü.

fikir sahibi olmadan bilmişlik yapmayın şurada. türk ordusu terörist ayırt etmeden hepsini eziyor.
düşmanlarımız hangi işini açıktan açığa yapıyor ki bizden açık davranmamızı bekliyorsun be karaktersiz vatan haini devşirilmiş yavşak ve o yavşak gibi düşünen diğer vatan hainleri?
ABD yi kandırdığını sanan yazar beyanıdır. Yılın malı ilan ediyorum. Neden mi ? Ulan ABD uçaklarının mezaretinde giriyorsun abd operasyonumuz diyor operasyona ve siz hala abd korktu kandırıldı şu bu!
şimdi değilse bile yakında önümüze gelecek olan argüman.

zaten demokrasi tanrısı abd, '' bölgedeki silahlı güçler arasında çatışma istemiyoruz '' şeklinde dümbük açıklamalara başladı bile.

ırak ve libyadan zerre ders çıkarmayan fantastik hayaller partisi akp'nin dört yıl önce suriye'de yaptığı dehşet hatayı tartışmanın imkanı kalmadı.

yani olayın temeli bok.

şimdi ise göt kadar bir bölgenin sıvasının rengi üzerinde tartışıyoruz.

ve akp'nin siyaseti, diplomasisi, stratejisi ve taktiği yine yanlış, yine hatalı.

eğer bütün meselemiz 100x50 km'lik bir alanı kontrol etmekse,

burada değil insan, hayvanlarını bile yaşayamayacağı bir coğrafya oluşturacağımızı herkese hissettirmemiz lazım.

çok güçlü bir ülkeyiz ama, daşşağı çıkarıp masaya vuracak siyasi kadro yok.

ruslar iki günde koskoca kırım'ı ilhak etti. kim ne diyebildi ?

biz ise göt kadar bir alan için saçma sapan diplomatik tartışmaların içine çekiliyoruz.
...........

operasyonun adı, fırat kalkanı, en baştan yanlış bir isimlendirmedir.

fırat'ın bir tarafını ite köpeğe bıraktığını zımnen kabullenmektir.

bırakmadığımız tarafı için ise abd spekülasyon yapıyor.

köy kasaba hesabı yapmak için ordu kullanılmaz.

kızılay yardım konvoyları göndermek için çatışmaya girilmez.

yarısı kripto terörist, bölgede hala yaşayan 3-5 bin kişi var.

siktirolup güneye gitsinler.

bu kafayla ve bu taktikle 100 yıl operasyon yapsak bile stratejik bir sonuç alamayız.

100x50 km'lik alanı hayvanların bile yaşayamayacağı bir bataklık haline getirmezsek boşa uğraşırız.
Biri israil kuklası diğeri pkk'nın laciverti. En güzelini yapmaktır, bunca zamandır yapmadığımız hatadır.
bir pkk lı feryadı. "ömö törköyö öşödö vöröcöktö, bözö sököyörlör" ağlama lan ağlama.
Birilerinin dübüründen kan sızıyor.
flightradar24 aplikasyonunda uçuş izleri takip edilerek bile saçmalığı teslim edilecek bir iddia.

yha ben üç gündür uçuşları izliyorum, ışid'in anasının amına doğru yapılan en az 5 tane drone saldırısını bizzat gördüm rkdşlr.

el insaf !
Pyd yürümenin nesi yanlış sanki pyd adalet savaşçıları.
pyd de bize yürümez ise iyidir.
görsel

Paralel evrende duyumlarıma göre x ülkenin başkomutanı ben giriyorum Polonya'ya kardeş, var mı bir isteğin ? der ve girerdi. oradan da katil kaytan bıyıklı amcayı sikmek için devam ederdi yoluna. Bunlar taşşşşşşşak meselesi gelişmişlik meselesi tabi.