bugün

insan için yepyeni tasodan çok daha değerli olan tasodur.
emektar tasodur. daha da uğraşılırsa bembeyaz olana kadar yolu vardır. o değil de zamanında oynamayıp keşke biriktirseydik lan, ühühüh...
sıfır pokemon tasosuna nazaran pek bi farkı yoktur. önemli olan karakterdir. ash - brock - misti niz varsa çok değerli bir taso savaşçısısınız , eğerki onlar yoksa şekil değiştiren tasolarınız ne kadar çoksa o kadar iyisiniz.
nam-ı değer (bkz: takoz)
aşınmış tasoya bakıp la acaba bu aşınmadan önce neydi diye düşünüp durduğum taso türü.
çize çize ters düz edilen tasolardır.muhtemelen işinin uzmanı kişilerin elinden geçmiştir.
o zamanki tabirimizle "sütbeyaz" olana kadar değerini yitirmezdi bu tasolar. sütbeyaz olduktan sonra ise genellikle "atmaçlık" olarak kullanılırdı.

eski günlerden kalan, içlerinde her türden olan 50-60 tasoma hala arada bakar, heyecanlanırım. özellikle sütbeyaz olan, ve hep atmaçlık olarak kullanmış olduğum, taso 1'lerden cubone tasosu vardır ki, onun yeri apayrıdır...
en güzelleri taso 3 olan tasolardır, ilkokuldayken ebesinin şeyine kadar oynadığımızdır, emektardır, öğretmenlerin de sanki amfetamin getirmişiz gibi elimizden alıp bağırmasını sağlayan nesnedir.

özledim ulan. şimdi bakıyorum kardeşimin plastikli yeni tasolarına, bi boka benzemiyor. nerde bizim düz tasomuz, nerde bu saçmalıklar.
zamanla iyice bembeyaz olacak tasodur. çocukluğuma ait bir karedir. ufacık rengi belli olsa bile hangi pokemon olduğu belli olucak tasodur aynı zamanda. karakter iyiyse, taso hala değerlidir.
düşündükçe eskilere götürür insanı keşke o çocukluk günlerim geri gelse dedirtir. resimleri bi an görünce nasıl özledim lan o günleri. hey gidi günler heey ne çabuk geçiyor vakit.
(bkz: taso)
*
çağımızın tarihi eseri.