bugün

Bu eğitim sisteminde (evet suç tamamen eğitim sisteminde * ) bir poka yaramayan bilgilerdir... sen ilkokulda, ortaokul, lisede toplam 12 yıl oku, bilmem hukuk fakültesi, tıp fakültesi kazan sonra gel üniversiteye "eee biz o kadar okuduk nerde kullanacağız bu bilgileri?" Der...

Bu kişi ayrıca üniversiteye gelmeden önce türev integral limit polinom k.sayılar logaritma ile de kafayı yemiştir...

(bkz: afiyet olsun)

Üniversitenin, sayısal alanlar dışında diyelim, eski bilgilere değinen hiçbir konusu yoktur. Üniversite eğitimi başlı başına "garip" bir eğitimdir...

(Sınavı için 6 ciltlik kitap okuyan hukukçu arkadaşınızın dramı...)
Eğer bir öğrenciye lise 1'den itibaren hukuk dersi verilseydi, maksimum 8 senede rahat rahat mezun olurdu. Zaten üniversiteye giden bir hukuk öğrencisinin, sikimsonik lise bilgileri bi bokuna yaramayacağı için, o da sindire sindire belki daha kısa bi sürede bitirirdi ve böylece...

(bkz: hayat biraz daha anlamlı olabilirdi)
Sistem çalışmayı destekler, Fazla çalışan daima öndedir.
Zeka sadece işleri kolaylaştırır. Uzun vadede daha fazla çalışan öndedir.

Mevcut sisteme dair kilit bilgiler. Bunları öğrenin. Bu temel üzerine gidin. Gerisini öpün.
mesela bilgisayara format atmak. evet üniversiteden önce kendi başıma öğrendim. hoş üniversitede de böyle bişey öğretilmiyor genel kanının aksine.

lakin bölümüm bilgisayar mühendisliği ve kimse arkamdan "bilgisayar mühendisi ama daha format atmayı bilmiyor" diyemiyor.
böyle diyenleri de ayrıca sikmek lazım gelir.
lisede seçtiğin alanla üniversitede gittin bölüme bağlı olarak değişir.
bir poka yaramayan bilgiler değildir efendim. sözel bölümlere gitsen dahi geçmişte öğrendiğin fen bilgisi yarın çocugunun sorucağı bir soruya cevap verebilmeni sağlayabilir. atıyorum bir insan mühendislik okuyor ise o insanın sadece matematik ve fizikten meydana geldiği söylenemez. şiir de yazabilir, evrim teorisini de tartışabilir, siyaset de yapabilir, felsefe de... ama bunları temellerine atılan bilgilerle yapar.

yani özetle ergen ergen konuşmayınız insanın mesleği ayrıdır genel kültürü ayrıdır.

not: galatasaraylıyım.