bugün

illa da üniversite mezunu olacaksınız diye bir şey yok. günümüzde üniversite bitirmeden de iyi iş bulabilenler var. zaten önemli olan da kendinizi iyi yetiştirmeniz. yoksa hiç bir üniversite mezununu havada kapmıyorlar bir kere. onu geçeceksiniz. iş hayatı çok daha farklı. lise mezunu bir devlet memuru 2500 lira maaş alabiliyor. iyi bir üniversite diploması önemli belki ama tecrübe ve donanımla da iyi bir kariyer yapabilirsiniz.
aklınız varsa eğitim fakültesi seçmeyin.
Gazi tıp fakültesi hakkında bilgi verebilecek varsa sevineceğim tavsiyeler bütünüdür.
akdeniz üniversitesi bilgisayar mühendisliği hakkında sorularımı cevaplandırabilecek sevgili yazarlarımızı bekliyorum.
Ege üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı hakkında soruları olan varsa mesaj atabilirler.
Tek başına yap. Baskasi icin okuma.
mühendislik artık para etmiyor çok fazla var daha değişik bölümlere yönelin. ayrıca ne olursa olsun üniversitenin adı önemlidir. hacettepe,odtü vs gibi üniversiteden mezun olduğunuzu duyunca insanların tavrı değişiyor.
Önlisans düşünenler bilgi Üniversitesini yazsın.
hocam memleketinizde okuyun. hatta ailenizin yaşadığı şehir ortalama büyük ise hiç düşünmeyin orada okuyun. ilerde beni anlayacaksınız. aklı olan ailesinin yanında okur.
puanınıza göre değil üniversiteden çıkınca iş bulma olasılığınıza göre tercih yapın ve kendinizi her anlamda geliştirin.
üniversitelerin web sitelerinden okulun kalitesinide anlayabilirsiniz. ayrıca 16-18 temmuz arası istanbulda lütfi kırdar kongre merkezindeki ve diğer illerdeki toplu tanıtımlara gitmeyi unutmayın.
daha lise çağında, ne meslekleri bilen ne de okutulan derslerden haberdar olan tecrübesiz bebelere tercih yaptırmak ne kadar sağlıklı ki.

neyse eğer kafanızda bir bölüm belirlediyseniz o bölümde 4 yıl boyunca hangi derslerin gösterildiğini araştırın. o bölümde okumuş tanıdıklarınız varsa bi telefon açın sorun hem derslerle ilgili hem de meslekle ilgili tecrübelerini dinleyin. bölüme girdiğiniz zaman "hay sikeyim yarrak gibi derslerle uğraşıyorum" diyebilirsiniz. ha ben de okuduğum bölümle ilgili çoğu dersi sevmememe rağmen bitirdim. * bu elbette sizle ilgili. sevmeyip başarılı da olabilirsiniz, kendiniz tartıp düşüneceksiniz.

kendinizi geliştirmek önemli tabi ama kaç tane üniversite öğrencisi "ben kendimi geliştireceğim" diye bölüme girip göt büyütüyor haberiniz var mı. lafta kalmasın hareketleriniz.

ne kadar tavsiye verilirse verilsin yaşayıp göreceksiniz seçimlerinizin doğrularını da yanlışlarını da. hayat sizin hayatınız, mutlu olmak en önemli şey. hakkınızda hayırlısı olsun.
Veteriner hekimliği hakkında bilgi verebilirim. Kısaca gelmeyin derdim ama neyse. Ankara hakkında da az buçuk biseyler söyleyebilirim sanırım. Ama bence ankaraya gelicekseniz kesinlikle iyi bir bolum ve iyi bir üniversite için gelin gerisi gerçekten çok boş.
Bir dönem oturup çalışmaktan 10 kilo almayı göze alıyorsanız ve muhakeme yeteneğiniz gelişmişse hukuku düşünebilirsiniz, ama üniversiteye girdikten sonrası çok basit, eşek bağlasan mezun olur goygoyuna inanıp o kafayla gelmeyin, ilk yıl sınıfta kalınca bunu çok geç anlamış oluyor insan.
Marmara üniversitesi mekatronik mühendisliği okuyan insanlar lütfen mesaj atsın.
Muğla sıtkı koçman üniversitesi hakkında bilgi verebilirim.
sadece ve sadece istediğiniz bölümü okuyun. mutlu olduğunuz bölümde hem eğlenir hem öğrenirsiniz. ileride kazanacağınız parayı düşünerek asla tercih yapmayın rızkı veren allahtır rızkı alan sizsiniz, o rızkı mutlu veya mutsuz almayı siz seçeceksiniz.
Şu bölüme giderseniz şu kadar yıl sonra işsizsiniz şöyle yaparsanız şu kadar yıl boşa okudunuz gibi laflara takılmayın bu ülkede herkes doktor mühendis eczacı avukat falan maalesef olamıyor devlette çalışmayı aklınızdan çıkarırsanız elbette iş bulursunuz. Tercih yaparken seçeceğiniz üniversitelerin akademik kadrosuna bakın. Tüm üniversite hayatınızı öğretim görevlisi veya yardımcı doçentlerle geçirmeyin. Hadi yolunuz açık olsun.
Marmaraya gelmeyi hedefleyen arkadaşlar bizim yerimize de fakültelerin taşınıp taşınmama durumunu iyice bir araştırsın.
2 yıldır okuyoruz ama hala hangi fakültenin hangi kampüse taşınacağını çözemedik.
-kamu spotu-

-ailemden cevremden kaçıp kurtuluyum ya da artik farklı bir ortam göreyim neresi olursa olsun kafasıyla tercih yapmayın. Oturun adam akıllı araştırın sonra başınız çok ağrır.

-Kendinize güveniyorsaniz ikinci seneye kalmaktan korkmayın.

-size bir kaç beden küçük veya büyük bölümlere gidip kendinize yazık etmeyin.

-strese girmeden mantıklı kararlar vermeye çalışın.
Uluslararası ilişkiler veya türkçe öğretmenliği okuyan arkadaşlar bana bi yardımcı olabilirler mi acaba?
birinin yap dediğine digeri yapma diyor bu nasıl baslık lan . Ne yapacağım lan ben
Kanka 1 : şurası güzel.
Kanka 2 : bu bölümün iş olanağı var.
Kanka 3 : knka o bölüme git face patlatırız.
Kanka 4 : siktir et kanka ne okuması aq.
Kanka 5 : o bölümde fena kızlar/oğlanlar var diyolar la.
Kanka 6 : turizm oku köşeyi dön.
Kanka 7 : yazılımcı olup format mı atıcaksın lan?
Kanka 8 : Sizin mahallede ki okula git knka.
Kanka 9 : izmirde oku knka tepside am ve meme sunuyorlarmış.
Kanka 10 : odtü de yumurta atıyolarmış knka. Yerim badem bıyığını

Yukarıda ki ve benzerlerini söyleyen at yarraklarını dinlemeyin. içinizden geldiği gibi davranın.
ben onu bunu bilmem ama kesinlikle eve çıkın. yurt hayatı çekilmez, ciddi diyorum ben o günleri yaşanmış saymıyorum. sokayım öyle günlere. en özel anımda bile dört kişisin, osursan üç tane kulak sana bakacak. sikerim öyle hayatı, hemen ilk sene ortamlara akın arkadaş edinin. ya da akınmayın durun, sınıftan edinin.
bi sene bile kalmayın yurtta direk yeni gelen arkadaşlarda yüzüne bakıp saf gördüğünüze abanın. birlikte ev tutun çıkın eve. rahat edersiniz. paranız yoksa da işe girin çalışın. o yurt hayatı hakikaten çekilmez. eve çok arkadaş da getirisiniz rahat rahat takılırsınız oteller çok leş ve çok pahalı çünkü.
onun dışında tavsiyem sevdiğiniz bölümü okuyun, bide ilk sene mesafeli olup insanları tanıyın, gruplara katılıp herkesle arkadaş olmayın onlar ikinci sene küsüyor göt gibi kalırsınız ortada. başarılar yavru kurtlar.
Benden gelecek tavsiye sağlık bölümlerini tercih etmelerini söylemek olacaktır. Neden: Bu devlet oyle bi yapılanmaya girmiş ki şuan türkiyenin en iyi üniversitelerinden ilk ücte olacak bi okulda , işe girememe kaygısı yaşıyorum.

Edit : petrol mühendisliği