bugün

batı ülkerinde gereken değer veriliyor. boşver burda vermesinler zaten. kaçıp kurtulsunlar.
Diyelim ki zeki çocuklarla ilgili devlet bir seferberlik başlattı ve sizde bu işin lideri olarak seçildiniz. Size şöyle şöyle sorularım olacak, tabii sizin verebileceğiniz olası cevapları da tahmin edeceğim:

Zeki çocukları nasıl anlayacaksınız?
-Ne idüğü belirsiz sadece analitik zekaya bir nebze ölçüt, zavallı ötesi iq testleri ile anlarız biz. Aşırı yaratıcı çocuklar deha değil zaten. Deha dediğin hayvan gibi matematik çözebilmeli değil mi? Sanatçıya ihtiyacı yok bu memleketin, sanat neymiş? Düğüne pazar çantası ile gidilir.
-Çocukların derslerine bakarım ya... (Eğer öyle bir şey yapacaksanız samimiyetle söylüyorum siz bir davarsınız.)
-Konuşarak. (Tamam bu birebir yaptığınız zaman oldukça faydalı bir metot fakat sizin kontrolünüz altındaki binlerce personel iyi niyetli olmayacağından sistemin aşırısıyla suistimal edilebilineceğini göz ardı etmemek gerekiyor. )
-Zeki olduğu düşünülen çocukla ben kendim özel olarak ilgileneceğim. (Ne mutlu, size falınızda önünüzdeki yirmi yıl boyunca seyahat görünüyor.)

Zeki çocukları standart zekalı çocuklardan ayırarak zeki çocukların topluma kolaylıkla uyum sağlayabileceğine inanıyor musunuz?
-inanıyorum çünkü ben bir davarım. Onların topluma kolaylıkla adapte olabileceğine inanıyorum çünkü bu çocuklar Sandy Bridge Extreme Edition bir işlemci, toplumdaki yerleri ise Lga2011 bir soket. Tak diye uyacaklar topluma inanıyorum.
-inanmıyorum. Zeki çocukların ileride aşırısıyla kendilerini beğenmiş olabileceğinin, milleti beğenmedikleri için sürekli insanları aşağılayarak yalnız kalacağının ve topluma uyum sağlamak için hiçbir çaba göstermeyeceklerini biliyorum. (Bu konuyla doğrudan ilgili psikolojik deneyler var.)

Özellikle seçtiğiniz zeki çocuklara ne tür dersler vereceksiniz?
-Dayıyacağız bütün ansiklopediyi uğraşsın dursunlar.
-Normal okulda ne öğretiliyorsa onu öğreteceğiz işte amk.
-Zeki bir çocuğun neye ihtiyacı varsa onu öğreteceğiz. Ama tabii YGS, LYS gibi sınavlarda ne yaparlar bilmiyorum, o kadar zekilerse herhalde ilham alma hilesini bulmuş olmalılar. Hehehe, espri yaptım gülsenize?

Bu çocukları neden özel olarak eğitmek istiyorsunuz?
-Vatana millete daha hayırlı olarak bir birey olarak yetiştirmek için. (Türkçe meali: Yaa biz onların beyinlerini yıkayacağız falan işte ya, sonra bilim adamı yapıp köpek gibi kullanacağız.)
-Bir nedeni yok. Onları özgür bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. (E o zaman niye kendi hallerine bırakmıyorsun?)

Zeki çocukların özel bir eğitime falan ihtiyacı yok. Birincisi, onlara farklı bir eğitim vermek, toplumdan soyutlamak o çocuklara yapılacak kötülüklerden biridir. ikincisi, zeki çocuklar kendi hayatlarını yönetebilecek kadar "zeki". Sizin ekstradan yapacağınız bir şeye ihtiyaçları yok.

Tek ihtiyaç eğitimde gerçekleşecek büyük bir devrim.

Ukalalık olarak kayıtlara geçmeyecekse eklemek istiyorum: Ben 17 yıllık ömrüm boyunca öğretmenlerin ve pek çok kişinin neredeyse bir deha olarak bahsettiği bir insanım. Yaşıtlarım tarafından çoğu zaman iyi bir muamele görmedim, kimisi bana karşı gereksiz bir düşmanlık içerisine girdi kimisi de benim tam bir geri zekalı olduğumu kendi arkadaş ortamında ve bana karşı sürekli olarak vurguladı. Okuldan nefret etme nedenim sadece yaşıtlarımdır, başka bir şey değildir. (Not: Notlarımda lise hayatım boyunca asla adam olmadı. Evet.)
Haklı olduğunu düşündüğüm serzeniş.desteklenmesi gerekendir.
(bkz: beni diyo abi beni)
Üstün zekalı çocuklar tıpkı normalin altında zekaya sahip çocuklar gibi bir engel grubudur aslında.
Devletin "normal" olmayan bireyleri mümkün olduğunca normalize etme çabaları mevcut.
Gerçekte olan sadece bu ve yüksek gelirli ailelerin çocukları için özel uygulamalar içine girmeleri.
Kısmen doğru kısmen yanlış algı. Adam çocuk tablette oyun oynayabiliyor diye dahi sanıyor mesela çocuğunu. Senin çocuk gerizekalı arkadaşım. 1 2 yaşındaki çocuğu tabletle televizyonla oyaladığın için de gerizekalı yetişecek. Sığır gibi yaşayıp gidecek. Varsa bir yetisi de korelecek. Ehehe bak teyzesi oyunu kendisi açabiliyor yav ben beceremiyorum. Çünkü sen ultra salaksın. Dahi bir çocuk varsa meydanda kendini belli ediyor zaten. Çoban iken sınavdan full çekip hayatını kurtarıyor adam. Tabi onun kadar şanslı olmayanlar da var.

Ama o şımarık ailenin çocuğu dahi değil eblekin teki. Aq manyakları.
evet bana gerekli değer verilmiyor.
aileleri cocuklariyla ovunup misli misli deger vermektedir. tam zitti olursa da utanc kaynagi olarak gorurler. ikisinin sonu da rehabilitasyondur.