bugün

Çomarlar yüzünden, islam yüzünden.
Kısa yoldan para kazanma derdine düşüp, kafayı çalıştırıp değer katacak şeyler üretmekle uğraşmadığımız için.
kimine göre arabın dini aldık ondan kimine görede harf devrimi yaptık bir gecede cahil kaldıkta ondan diye iki ekol mevcut.
Millete vatan millet Sakarya gazı verip alttan her dümeni çevirenler yüzünden gerdide kaldık.
tembel ve yolsuzlukla dolu olacaksan şu devirde petrolün olmalı. bizde yok.
uzun uzun detay yazarım ama okumazsınız bilirim...okusanız da anlamazsınız...işte geri kalma sebebimizin özeti...anlayana...
dincilerin hırsızlığı yüzünden.
1- kontrolsüz borçlanma
2- sürekli değişen eğitim sistemi
3- yolsuzluk ve adaletsizlik
4- iç siyasi rekabet ve önünü göremeyen bilgisi düşük liderler
5- korumacı iktisadi politikayı birden bırakıp hızlı liberalleşme sonucu şirketlerin zarar görmesi
6- tarımsal desteklerin çay kaşığıyla verilip vergiler vasıtasıyla kepçeyle geri alınması
7- aracının aracısının aracısı olarak üretim yapmadan cebe para indiren büyük boyunlu obez grubunun çoğalması
8- yatırımı sadece yol ve inşaat yapmak olarak algılayan dar görüşlü iktidar
9- ithalat ve özelleştirmeyi özendirme stratejisi
10- milli burjuvaziyi güçlendirelim derken milli dolandırıcıları çoğaltmaları
11- üretim yerine tüketim neslinin yetiştirilmesi
12- milli kimlik ve ahlak değerlerindeki hızlı yozlaşma
13- rant, adam kayırma, akraba kadrolaşması, ilgisiz bölümlere ilgisiz kişileri atamak, ....
daha sayamadığım tonlarca sebep vardır.
herkesin dümen yapmak istemesi ve evden yatarak zengin olma hırsı. bu bitcoin işleri falan hep bu emeksiz para kazanma isteğinden doğuyor. atatürk “türk, öğün, çalış, güven” diye boşuna dememiş. tembel bir milletiz de ondan demiş.