bugün

Kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin .
bolluk içinde geçmiş bir çocukluk.
Varsa güzel şeyler banada söyleyin bende yok çünkü :(
bilgi sahibi olmak.
Hergün aynaya bakıp ne kadar yakışıklıyım(güzelim) demek. Tipiniz iyi olmasa da kesinlikle işe yarar.
bilgidir. neyle uğraşıyosan nerde yaşıyosan hangi meslekteysen kiminleysen .. dahil olduğun çevresinde bulunduğun herşey hakkında bilgi sahibi ol. aranan insan ol kâfi.
Başlığa gelip şunu yapın bunu yapın dememek.
insanların bi halt olmadığını anlamak, gerçi özveri de lazım. özverisi olmayanlar özgüven sahibi değil salak oluyorlar.

kendini rezil eden milleti küçük gören saygısız oç olmamanın verdiği rahatlık özgüven verir. yanı benim açımdan böyle...
Özgüven ile ukalalık ve egoyu karıştırmamak o ince çizgiyi korumak.
Para,şan,şöhret. Ozguvensizsen bunlara sahip olursan mutlaka kendiliğinden olur zaten.
öz
güven
kendindelik.
(bkz: kendini gerçekleştirmek)
Cesaret ve bilgi.
Özgüven adından da anlaşılacağı gibi insanın özünden gelmelidir. Tesadüfen doğduğu aya yüklenen anlamlardan(burçlardan) boyundan posundan duruşundan değil. Bir insan her şeyden önce yalnızca insan olduğu için değerlidir, bu değerin bilincinde olan insanlar da zaten özgüvene sahip olurlar. Kendisinin sahip olduğu gerçek değeri doğru algılayamayan bir takım talihsizler (ne yazık ki insanların çoğu) hayatta tesadüfen sahip oldukları, aslında hiç bir önemi olmayan şeylerle övünürler. Balon gibi şişmeyi de özgüven zannederler.
Kendinde güvenebileceğin herhangi bir şeyin varlığı.
Eğitim ve kendini donatmış sosyal kişilik.
Ya da tam tersi,
Köküne kadar cahil ve denyo bir kişilik.
iki tip te özgüvenlidir.
Lakin ikinci özgüvenli hırbo keşke ölse!
görsel

(bkz: para)

fotoya bak ve düşün amk! bu adamın sevgilisi var lan.
umursamaz olmaktır. hayatı fazla siklememek başınıza gelen olaylardan fazla etkilenmemenizi sağlar.

mesela 2-3 yıl önce bırak yürüyüş yapmayı dışarı dahi çıkamazdım. niye diğer insanların düşüncesini umursuyorum amk? diye kendime kızdım.

bilmiyorum belki benimki özgüven değildir. umursamazlıktur belkide. ama olsun artık daha rahat bir yaşam tarzım var önemli olanda bu.
Özgüven 'bir şey'in diğer kişilere göre daha fazla olmasıyla olur. Bu 'bir şey' bazen bilgi, bazen para, bazen dış güzellik olur.
Özgüven çocuğun çevresine duyduğu güvenin kişiliğine yerleşmesidir ve sonradan kazanılması çok güçtür diyor engin geçtan insan olmak kitabında.

Edit: imla
Bir kişiyle konuşurken gözünün içine bakmaktır.
Kendinizi bulunduğunuz konumdan daha güçlü bir konuma taşımalısınız.
Çok ufak değişikliklerle olunabilir.
-dişini fırçalamayan koltukaltı sticki kullanmayanlar az duş alanlar önce bunları adam gibi yapıp sonra kendine güvensin bir zahmet.
-giyimden kuşamdan anlamasa bile -tıpkı ben-, en azından temiz kıyafetler giyinilebilir.
-birazcık egzersiz, 10 dk bile sürse hatta geçmişte yapılmış bir spor bile özgüveni arttırır.
-farklı insanlarla sohbet edebileceği kadar bilgi, kültür ve güzel diksiyon. (en azından ayda iki ya da üç kitap okuyarak hem kültürü hem diksiyonu geliştirirsiniz, kitabı bazen yüksek sesle okuyun konuşmanız akıcılaşır.)
-kendine saygı duyma ve gülümseme.
Tabularını yıkman lazım gardlarını kırman lazım el neder demeyi bırakman lazım el dediğin kişi bütün gün yatar hiçbirsey elini sürmez milleti yorumlar onun düşüncelerinin pekte önemi yoktur o yüzden yapabilir miyim diyen olma yapıyorum diyen ol.
üniversite tahsili.