bugün

tümüyle sevilmekle alakalı olmayan eksikliktir zira nice insanlar var çocuk yapıp dışarı postalayan. bırak çocuklarına sevgi göstermelerini hayatları boyunca doğru düzgün suratlarına bakmıyorlar lan çocuklarının. akabinde çocukları da birer fırlama insanlara dönüşüyorlar, e hani nerde kaldı gösterilmeyen sevgi?

çocuğun özgüvenli olması için ailenin çok da bir şey yapmasına gerek yoktur çoğu zaman, eleştirmesinler yeter. ha bir de onların fikirlene gülmesinler, değerlendirsinler ya da en azından niye onaylamadıklarını güzel bir biçimde açıklasınlar. ek olarak onların da aslında birer birey olduklarını, hepsinin birer yetişkin insan adayı olduklarının bilincinde olsunlar. eminim benim gibi çoğu insanın da özgüven eksikliği bu tür şeylerden kaynaklanıyor. ha bize sevgi gösterilmedi mi? tabiki gösterildi ama sonrası malûm kendine güvensizlik. bize o kadar sevgi gösterilmesine karşın bu halde olmamaya razıydık oysaki. sizde farkında degildiniz, sizleri suçlayamıyorum ebeveynim.

sürekli telkin edilen "ayıptır, senle dalga geçerler, yapma, etme, oynama; yapamıyor musun?,x cok iyi bir çocuk; sen niye onun gibi değilsin?" gibi sözler çocuğun özgüvenini inanılmaz derece sarsıyor. ayrıca çocuklar bir hata yaptıklarında veya bir şeyi yapmayı deneyip yapamadıklarında onlara bağırıp çağırmanız yok mu... yapmayın, etmeyin sayın anne-baba adayları. bir bireyin hayatını karartmak istemezsiniz herhalde, hele ki bu kişi sizin çocuğunuz ise.
100 yıl sonra şimdi yaşayan dünya üzerinde ki tüm insanlar ölecek ve dolayısıyla kimse hatırlanmayacak. bunu düşünün ve bam bam hareket edin.
özgüven eksikliği için benim yöntemim küçük hedefler koyup onları yapmakla aşıldı . her hedeften sonra diğerine geçtim kademe kademe bi anda olacak şeyler değil kendinize hedef koyun derim ilmik ilmik uğraşın bi bakmışsınız olmak istediğiniz yerdesiniz .
ben sürekli özgüven patlaması yaşadığım için bilgi veremicem,ama kendiniz olun yeter bence.
yıllardır tutturmuşlar kendini keşfet. biri nasıl yapıldığını açıklasın da yapalım.. 20 senedir kendimi keşfetmeye uğraşıyorum amk..
yoksa bende mi sorun var? *
öncelikle fiziksel ve mental yetersizlikleri gidermektir. yani kişi öncelikle bir sporla uğraşmaya başlamalı, kilolu ise fazlalıklardan kurtulmalı; zayıfsa kilo almalıdır. ayrıca düzenli kitap okuyarak genel kültürünü yükseltmelidir.

sonrasında bir kız/erkek arkadaş da edinirse, özgüven artışı ne kelime:

(bkz: göt tempra)
Bir ton laf kalabalığı yapılmış burada.
Yukarıdaki yazarların bir çoğu aslında diyor ki:
Korkma!
Korkmayın karşınızdakilerde insan. insan insandan çekinirmi.
Vitamin takviyesi.
Korkuların üzerine gidip onları mağlup etmek,korku bizim kendi zihnimizin ürünü olup gerçekte olmayan birşeydir,en zararlı organımız olan beynimizin bize oynadığı oyunları yenebiliriz.pes etmemek lazım.
Kendini keşfetmektir. Kimisi kas yapar özgüven kazanır kimisi ders çalışır. Sizin yeteneğiniz neyse ona yoğunlaşın. Özgüveninizin yükseldiğini göreceksiniz. Önce kendinizi tanımalısınız.
klişe olacak ama tabuları yıkmak, zihinsel ve mental olarak durumun farkına varmaktır. yani beyin de bitiyor. spor, para, seks gibi sıradan şeyler ile olacak bir şey değil, olaya bu kadar basit ve sığ yaklaşırsanız baştan hayal kırıklığına uğrarsınız amk.

hayatta yapmak isteyipte yapamadığınız herşeyin baş müsebbibi olan iç sesinizi susturun, yahut içinizden sizi kamçılayacak, motive edecek şeyler düşünün. örneğin 'bunu yapamazsın' gibi vesaire. içiniz den sizi motive edecek cümleler düşünün. karamsar olan, entrikalar kuran iç sesinizi sindirin. özgüven eksikliği bir hastalık değildir. bugün akla gelebilecek her türlü ünlü devlet adamları bile kişisel gelişim uzmanlarından özel seminer alıyor. yani umutsuzluğa kapılmak ve bunu kabullenmek sadece pişmanlıktır.
görsel
1 sene öncesine kadar, o kadar özgüvensiz bir insandım ki, örneğin tanımadığım birine birşey sormam gerekiyor, 50 kere düşünürdüm ne diyeyim, nasıl gireyim konuya, bazı zamanlarda soramazdım tabiki.

Ya da telefonda tanımadığım biriyle görüşemezdim.

Kendi kendime dedim ki, "yahu patates, hiçbir insan hiçbir insanın umrunda değil, kimse senin ne dediğine, nasıl dediğine takılmıyor.Madem insanlar için önemin yok, sen neden insanların ne düşündüğünü önemsiyorsun."

bunu kendime felsefe olarak edindim.Şu an özgüvenim çok yüksek.Özgüven harika birşey.
zikerim artık lan deyip otobüse boş akbille binip milletten akbil istemek. kesin çözüm.
sağlam iki tokat atıp "senin ben amk" demek.
selam verin.
heyecan zevk alınan bir şeydir, heyecandan Çekinmeyin. özgüven eksikliğinin bence en önemli nedeni heyecansızlığın rutinleşmiş olması ve bundan rahatsız olmamak.
Bir zamanlar bende de vardı bu sorun. Bunun için bir avm'de şeker satan kıza 'çok şekersin, numarani versene' filan demiştim. Kız öyle bi tersledi ki, ozguvenim iyice altust oldu MK. Ondan beri kimseye acilamiyorum. *
kendiniz olun yeter. inandığınız doğruları her yerde savunun. fikrinizi söylemekten çekinmeyin. en önemlisi güvenilir insan olun. kasmayın karşınızdaki de insan.
eğer ki zamanında onu yapma , bunu yapma , hayır o öyle olmaz , benim dediğim olacak , sen sus senin fikrini soran olmadı , yapılmayacak diyorsam yapılmayacak , gidilmeyecek , çıkılmayacak , edilmeyeceklerden herhangi birini sıkça duyduysanız ailenizden bal gibi özgüven eksikliğiniz var ve bunu yenmekte öyle kolay değil canım kardeşim. her attığınız adımı korkarak atarsınız öyle vitaminle , aspirinle olacak iş değil onlar. şu da var sana yapılanı sen yapıyorsan başkasına ör:kardeşine onunda sonu öyle olacak yapma !
madde madde yazacağım.

1- öncelikle belirlenen 10 adet kitap alınacak ve hızla okunacak. gündem takip edilecek.
2- vücudu durumu düzgün değilse spor salonu kayıdı yapılacak.
3- iyi bir kuaför ile imaj tazelenecek.
4- bütçe ayarlaması yapılarak güzel kombinler alınacak.

bunların gerçekleşmesi sonucunda girdiğiniz ortamlarda görüntünüz ile dikkat çekecek, bilginizle kendinizi dinleteceksiniz.
kendine : " bu hayatta iri yarı olanlar dışında herkes aynı alanı kaplıyor. Rahat ol." dediğim yöntem.
Yaşa göre değişir.

Ergenlikte spor
Gençlikte seks
ileri yaşlarda tıbbi tedavi

Sanki böyleymiş gibi.
düzenli ve uzun süreli spor yap.
güzel giyinmeye çalış, mümkünse zevkli bir kadından fikir al.
türlü alanlarda sosyalleş.