bugün

biraz düşünüldüğünde gerçekliği kabul edilen durumdur. ösym'yi eleştirmek, yaptığı hataları konuşmak elbette herkesin doğal hakkıdır. sonuçta milyonlarca insanın emeği var bu işte. 2 milyon öğrenci varsa 4 milyon da veli var bu işin ucunda...

ama gelgelelim ösym'nin hatalarından kaynaklanmayan durumlarda bile ösym düşmanı olmak açıkça salaklıktır. gençlerimiz rahata alıştığı için artık sınavla falan uğraşmak kendilerini epey sıkıyor. bir şeyler yapmadan, çabalamadan, terlemeden bir yere gelmek istiyorlar. bunu kim istemez ki? ama mümkün mü böyle bir şey?

ben sınava girmeden üniversite okumak istiyorum diyen adamlar var. neye göre okuyacaksın kime göre? 3 ile 4'ü toplayıp 6 bulan bir adam tıp fakültesine girerse bizim canımız kime emanet olacak? düşünsenize çarpım tablosunu bile bilmeyen bir adamı sırf hayali diye mühendislik fakültesine alıyorlar ve 10 yıl sonra insanlar bu adamın yaptığı evde oturuyor. ne kadar güzel..

sınav stresi çok kötü bir şeydir insanın ömründen ömür götürür ama sınav olmadan da hiçbir şey olmaz. kimin ne olacağına sınavlar karar verir ve başka da bir yöntem yoktur bunun için. 1 senenizi bu işe ayırıp geri kalan hayatınızda bunun ekmeğini yersiniz. kimse padişahın oğlu değil nasıl bizden öncekiler bu sıkıntıyı çektiyse bundan sonrakiler de çekecek. kimsenin bir ayrıcalığı yok. adam gibi oturup ders çalışın..
olayı çok yanlış anlamış kişi söylemi. protesto edenler genelde ''sorular yandaşlara dağıtılıyor'' diyerek protesto ediyor. ki haklı oldukları 1-2 sınav önce ortaya çıktı. he, bir kaç geri zekalı var ''ben tıp okucam ama toplama bilmiyom'' diyen, bunları da dikkate almamak lazım.
entry nick uyumunda uzay olmak.
soruların çalınıp servis edildiğinden bihaber olmayan kişi söylemidir.

Ayrıca kafalarına estikçe sistem değiştirip binlerce kişinin mağdur edilmesini umursamayan, yüksek puan alıyorum ben nasıl olsa bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığında egoist ve bencil kişi söylemidir.