bugün

tüm konuları ezbere yutan, bir günde binlerce test yapan zavallıların olmayan pratik zekasıdır. acil durumda çözüm üretemezler. anca konu ezberlerler, soru ezberler. üretkenlik sıfırdır, robot gibilerdir.
(bkz: kedi ciğer mundar felsefesine giriş)
kıskançlar tarafından küçük görülmeye çalışılan zeka seviyesidir. amına koyim sanki gittin atomu parçaladın sonra gelip 2 milyon kişiden 1. olanların zeka seviyesine bok atıyorsun. ne kadar beyne atsan da zeka olmadan yorum gerektiren tarih sorularını, edebiyat sorularını yapamazsın. kendi başarısızlığını başkalarına yüklemeye çalışan embesillerden olmayın başarısız olunca kabullenin demek ki malım benden olmuyor deyiverin.
zamanında öss 3. ile yazlıkta tanışmıştım. baya kafa cocuktu, onla takılırken acaba ben neden 2 dir kazanamıyorum demiştim.
Var olan zeka seviyesidir. Çünkü o soruların hiçbiri ezberlenerek çözülmez, mutlaka sınav anında, stres altındayken yanlış yola girdiğinde pratik zekaya sahip olmayı gerektirir. Her soru ezbere bilinmez bazen yorumlaman, kendi stilini oluşturman gerekir. Bu yüzden de var olan zeka seviyesidir.
yerlerde sürünen zeka çeşididir.

sabah-aksam hatim ederler.
usa da bir derece yapmış biriyle bir süre beraber kalma durumum oldu. google , microsoft tarzı kurumların sorduğu türden soruları kendilerine sordum. başarı oranı % 98 di.

bence iyi bir seviyedeler. lakin başarı durumları için olay çok farklı tabii. en son böyle biri Intel den red almıştı.
ne kadar birinci olursa olsun yine bir lise mezunu yada ilk okul mezunu birinin iş yerinde çalışan olcaktır.