bugün

öldükten sonra içinden şarap akan nehir kenarlarında hurilerle fingirdemeyi hayal eden inançlılardan daha realist bünyelerdir.
bir malt şarkısına ayak uydurmuştur. (bkz: maymundan geldiğimiz şüpheli belki yaşlandıkça 'bok oluyoruz en azından orası belli) *
sana ne yarraam diyen kişidir mesela.
(bkz: salıverin küçük enişteyi)
psikiyatrinin dindeki ruhlari inceleme bilimi oldugunu uyduran dincinin, psikolojik destek goren ateistler icin uydurdugu tanimdir. bu tur tespit yapan kisiler, dini inanislari baz alan ruh tanimina gore hareket eder ve bir tane medyum a yuzlerce lira bayilir, haci hoca larin tasak killarindan medet umar, ucgen seklindeki kagit parcalariyla kotuluklerden arinir, ve hatta mavi boyali cam ile kotulukleri kendisinden uzakta tutar.

herseyden once, ruh bilimi olarak da gecen psikiyatrinin tanimladigi "ruh" sozcugunun neye refere ettigini bilmek gerekir. zira psikiyatri, duygu, dusunce ve buna bagli gelisen davranislari inceleyen bir tip dalidir. bu baglamda sozedilen ruh, tanri tarafindan insanin bir tarafindan iceri sokulup oraya kapatilan bir kavram degildir.

edit:

o halde soruyorum;

tanrinin bahsettigi ve var oldugu soylenen, fiziksel bir bedeni, formu, sinir sistemi ve beyni olmayan bir ruh "oteki" tarafa gittiginde:
- cehennemde ates ile cezalandirilirsa nasil aci cekebilir?
- cennette hangi cinsel organ ile huri kaldirabilir?
psikolojiyi ruh bilimi sanan salakların ortaya attığı iddiadır.

ama bilmezler ki orda ruh diye kastedilen psikolojik düşünce sorunlarıdır yani beyindedir tamamen olay.
final zamanı ölünce bok olmak değilde hep uyuyacağımı düşünüp sabaha kadar çalışmaya gazlarım kendimi...

biyoloji hocam bana "yediğin marulda dedenin sakalı var" demişti (anlayana)...

ölünce bok olup gideceğini düşünen kişi inançsız mıdır, bu bu kadar basit midir, üstelik "inançsızlık" bu kadar genişken dar bi şekilde anlatılmalı mıdır... ortada büyük bi yanlışlık var bence... tanıdığım "inançsız" insanların aşırı okumuş bilgili insanlar olduğunu gördüm... onlardan çok şey öğrendiğimi belirtmek isterim... ölünce bok olunduğunu düşündüklerini kesinlikle sanmıyorum... ayrıca bi insanın inançlı olup olmaması bizi neden ilgilendirsin, inançsız insandan neden bi insanmış gibi söz etmiyoruz onu da anlayabilmiş değilim açıkçası... bazen çok üzülüyorum şu halimize...
ruh kelimesinin tıptaki anlamını yanlış anlayanların önerisidir.

ruh dediğimiz şey beynin ortaya çıkardığı düşünce sistemidir, en azından tıptaki anlamı budur.

bir çeşit beynin yazılımıdır ruh, dinlerin anlattığı ruh bundan çok farklıdır.

götünden anlayanlar için edit:
yazılım derken benzetme yaptım hemen sazanlık yapmayın.
- ömrü boyunca bir bok olmayı beceremeyenlere bakınca, yeğlenecek insandır!
motor durunca filmin biteceğini sanan ateisttir. yanlşlardadır.
"ölünce bok olup gideceğini düşünen inançsız'' demek yanlıştır başlı başına ,kimsenin kimseye sen inançsızsın deme hakkı yoktur zira.