bugün

geçenlerde benim okulu yeni kazanan kuzenim ve sevgilisi evimde misafir olmuşlardı. tv seyretmeyi çok seven kuzenim ve sevmeyen sevgilisi, oturma odamda tv olmadığını, onun yerine kitaplık olduğunu görünce pek bi şaşırmış ve beğenmişlerdi. kitap okuma isteklerini tetiklemiş, hatta okumalarına da vesile olmuştum. geçenlerde onlara giderken, kuzenimin sevgilisi "bana gelirken birkaç kitap getirsene" demişti. bir de değil; bir kaç tane! işte öyle deyince bi garip oldum, bi bencillik belirdi bünyemde. hiç beklemezdim kendimden. valla... para istenince veriyorum veya ne biliyim bi arkadaşıma giderken şunu getirsene falan dediklerinde hiç gocunmuyorum veya cimrilik hiç yapmıyorum ama kuzenimin sevgilisi benden kitap isteyince, hiç hissetmediğim ve varlığından haberdar olmadığım o bencilliğim peyda oldu birden. çok şaşırdım kendime. veremiyormuşum ben de. küçükken bi kitabımı vermiştim aslında, hem de öyle mutlu olmuştum ki paylaşıyorum, arkadaşım da okuyacak diye ama, aradan geçen 10 yıla rağmen hala geri gelmeyince vermemenin ne kadar doğru olduğunu tekrar hatırladım. evet hala o kitap içimde ukte kalmıştır. vermeyin arkadaş, ya da verdiğiniz adamı takibe alın. ama ben, kuzenimin sevgilisine yine de bi kitap götürdüm. eşşekliğime doymayayım ben. allahtan en sevmediğim kitabı götürdüm, geri gelmezse daha az üzülürüm en azından. ama istiycem abi. ben de yüzsüzlüğün alasını yapıp geri istiycem. bu arada onlara film de ödünç vermiştim dur bakalım o geri gelecek mi?

edit: valla bak kaç zaman geçmiş -ki buraya yazdığım tarihten bir ay önce vermiştim-, hala gelmedi o kitap biliyor musun sözlük? kitap da, film de... hayır, yüzsüzlük de yapamıyorum, büyük konuşmuşum; beceremiyorum... umarım denk gelir de burdan okur *
genelde geri geri gelmeyen kitap olduğu yolunda rivayetler vardır. ama ben çözümü buldum. benden kitap isteyenlerden, ben de kitap, cd, vb (ama onun için önemli olan bir şey) istiyorum. ama, özellikle istediğimi çaktırmadan tabi. sonra o benden nasılsa geri istiyor. ben de ona "sahi, sende de benim bir kitabım vardı" diyebiliyorum. genelde hep geri döndü kitaplarım bu yöntemle *
yaklaşık olarak 15-20 kitabımı bu şekilde kaybettiğim için asla yapmayacağım ve tavsiye etmediğim eylem. ama buna rağmen olaya "arkadaşımdır, alsındır" mantığıyla yaklaşmak isteyenlere oğuzhan koç'tan "giden kitaplarım oldu" adlı parçayı armağan ediyorum... kitap dostları için geliyor...
ödünç vermekten çok hediye etme eylemine dönüşen durumdur.
ödünç alan kişinin okuması, okuduktan sonra aynı şartları öne sürerek başkasına vermesi şartıyla yapıldığında güzel bir eylemdir.
ama sahip olduğu her materyalle duygusal bağ kuran aşırı mülkiyetçi birisi için zordur ödünç kitap vermek.
gerçi yeterince kitap okuyan bünyeler bu ruh halini aşacağı için, kitaplarını geri dönmemek üzere ödünç vermekten gocunmazlar.
ödünçalmak.
karşı olunması gereken bir eylemdir.
her zaman yazarın haklarının gaspedildiğini, kitabın okunduğundan daha az satıldığını düşündürür.

ödünç verilmediğinde gidip yenisi alınacak ve yazar daha fazla kazacaktır.

ayrıca okunan her kitap ilk okuyucusunun izlerini taşır izlenimi yaratır bende.

her şeyi isteyin ama kitaplarımı sakın istemeyin benden.
yakın ve ibne ruhlu bi arkadaşa verildiyse geri gelmez,biliyorum.
geri gelmeyen onlarca kitaptan sonra tövbe edilen, özünde iyi niyetli bir girişim. tövbe tövbedir ama.
hayatım boyunca bir daha yapmayacağım durumdur. ancak hediye ederim ama ödünç verilmez. çünkü kitap kitaplıktan çıkıyor. bu sefer kaç tane kitabım gitti diye hayıflanıyorsun.
geri alınmadığı zaman adamın aklını alan hadise. gerçekten kitaba önem veren insanlar okudukları kitabı geri verirler.
ödünç kitap isteyen arkadaş ve 'ödünç kitap', kitap okumayı seven yada normal bir okuyucunun bile en son olmasını istediği olaylardandır. o an gelir çatar ve arkadaşınız sizden kitabınızı okumak istediğini ve ona ödünç vermenizi ister. beyniniz binlerce fikir üretmeye başlar, yalanlar uydurursunuz, onlarca mazeret... ama nafile, arkadaşınız birkaç defa sorunca yolun çıkmaz olduğunu anlayıp verirsiniz kitabınızı. aslında görünüşte ödünç verirsiniz ama arkadaşınız üstlenir hatta kitabı sahiplenir ve o kitap bir daha geri gelmez. gelirse de şanslı bir kişisinizdir.
riskli bir iştir. genelde geri gelmez o kitap. istemekten utanırsınız. bi süreden sonra isteyemezsiniz de.

ama kitap okumayı seven, kitabın kıymetini bilen biriyse dadından yenmez.
ödünç alınan kitap ödünç alan kişi tarafından başka birisine ödünç verilebilir. *
kitap gelene kadar acaba getirecek mi stresine kapılmanıza sebep olan durumdur.
eğer kitap cildi ortadan ayrılmış şekilde dönüyorsa can yakan eylemdir.
geçenlerde bir dostoyevski romanı ile gerçekleştirdiğim eylemdir. aradan 2ay geçmesine rağmen
angoloz herifin aklına gelmiyor kitabı geri getirmek. özellikle sınıfın içinde laf açılınca kitaptan örnekler veriyorum, bakın diyorum suç da ceza da insanın içindedir beyler. göz ucuyla bakıyorum hıyara ,tık yok, ya harbiden anlamıyor ya da anlamamazlıktan geliyor.her neyse sözün özü siz siz olun sorumsuz insanlara ödünç kitap vermeyin arkadaşlar.
kitaplarına değer veren insanlar için zor olan hadisedir.

kitap geri geldiğinde sayfalardan bazıları katlanmış, kapağın üstüne izler çıkmış, köşeleri kırışmış olur. sevilmez, bir daha verilmez.
bunu yapan insanlar var. abi çok tatlı oluyorlar ya, hani cidden imrendiğim bir olay. birbirine iadesi dahilinde kitap veriyorlar. kütüpanemde mutlaka bulunmalı bu kitap falan. ben yapamadım bunu hiç, gerçi hiç denemedim de zaten. ama ne bileyim hoş bir şey. biri benden kitap istese veririm, bir daha da umrumda olmaz o kitap. ilk okuduğum kitap hariç ama lan, onu bırakın geri almak koşuluyla, iki satır okumalık bile vermem. öyle de garip egolarım var.
kadın, kitap, at ödünç verilmez. italyan atasözü. *
hiç sevmediğim birşey.canlarım kıyamam onlara*
genelde geri dönmediği ve dönse bile eskimiş kırışmış bi halde döndüğü için pek sevmediğim eylem.
kitabın içine koca harflerle isim yazıldığında bir ihtimal sorun yaratmayacak iştir. gerçi sevdicek kişisi bunu 'canım benim, ismini de yazıp getirmiş benim için' şeklinde algıladığında o kitabı rahatlıkla unutabilirsiniz. yarın test ediyoruz, göreceğiz.
% 90 Geri iade Edilmeyen Kitaplardır.
en son lise 1'de verdiğim harry potter ve ateş kadehi kitabını geri getirmeyip serinin bozulmasına sebep olan göt yüzünden, o günden bugüne kadar yapmadığım ve hayatım boyunca da yapmayacağım eylemdir.