bugün

insanları okumaya sevk edecekse ne güzel eylemdir varsın iadesi geciksin..
Paylaşmanın esas olduğu anlardan birisi olup,insanlar arasındaki bağları arttırır aynı zamanda kızı etkileme çabasındaki erkek için de olumlu bir durumdur...
geri gelmeme ihtimali yüksek emanettir.
geri verilirse çok güzel bir olaydir. fakat bazı öküzler kıtabın içine edip verirler bu durumda insanı kafayı yedirtecek hale getirir.
Ne kadar çok kişi okursa bir kitabı o kadar değer kazanır kitap.
geri gelmeyeceğini bile bile ödünç kitap vermek en kötüsü. altlarını çizerek okuyanlar içinse tam bir kabus. çünkü yıllar sonra aynı kitabı okuduğunuzda, altı çizili yerleri okumak, ozamanki ruh halinizi, bakış açınızı vb. hatırlamanız açısından çok önemli bir ip ucudur ki, buda bence çok önemlidir.
ayraç kullanmasını bilmeyen birisine verildiği takdirde geri alındığı zaman kıvrık sayfa izlerinin can sıkabileceği olay.
kütüphanelerin elle tutulur görevlerinden bir tanesi...
ünlü bir yazarın muhteşem kütüphanesini gören arkadaşı ondan bir kitap ister.
''üzgünüm ama kitap vermek prensibim değildir'' der yazar..
arkadaşı nedenini sorunca ''bu gördüğün kitapların hepsini ödünç almıştım'' diye yanıt verir.
Verilen kitabın gelmemesidir.
Alan arkadaş en iyi niyetiyle alır güzelce okur ancak zaman aşımına uğrayan bu olay kişinin aldığı kitabı unutmasına sebep olur. Bu sebeptendir ki, kitap evin muhtelif köşelerinde çürümeye terkedilir.
ödünç verilen kitabın sahibi olduğunuzu sık sık hatırlatarak peşine düşmeye sebep olur. o kitap ya gelecektir ya da gelecektir. zira herkese kitap verilmez, verilse de en güvenilen bir kimsa bile olsa geri alınır, alınmalıdır.
verdiğiniz kişiyle papaz olmayı ya da kitabı tamamen unutmayı göze almaktır. risktir.
+ (bkz: al götür oku getirme)

- 45 tl ama.
aslında çok doğru bir eylemdir. ama canın gibi koruduğun kitaplarına senin gösterdiğin değer verilmediğinde ve hele kitap geri gelmediğinde insanı bu tür bir yardımlaşmadan nefret eder hale getirebiliyor.
benim gibi kendi kütüphanezi oluşturma çabası içerisindeyseniz kesinlikle gerçekleştirilmemesi gereken eylemdir. * * *
kitaba değer veren biriyseniz eğer yapılmaması gereken birşeydir. siz sayfalrın kenarını bükmezsiniz,kitabı katlayarak okumazsınız fakat ödünç verdiğiniz kişi sizin yapmazdığınız her kötülüğü yapabilir o kitaba. dikkat edilesi bir durumdur.
ödünç diye alınan kitap, tapulanmış gibidir.
kitabı okuduktan sonra yapılması gereken bir eylemdir. Nede olsa kitabın geri dönmesi kucuk bır ıhtımladır. geri dönsede hasarlı olarak döner.
kitap gibi, sadece kağıttan ibaret olmayan bir nesnenin önemini kavramış kişilere yapılabilecek iyiliktir. yoksa kitap tecavüze uğramış şekilde geri gelir.
tamam bende aldım geri götürmedim ama çok faydaları oldu, sahibi gözümde değer kazanıyor bu da önemli bir şey.*
büyük yanlıştır. ödünç verilen kitabın akıbetiyle ilgili bir sürü can sıkıcı alternatif mevcuttur. şöyle ki:
*kitap geri gelmez
*kitap gittiği gibi geri gelmez(yırtılan ya da kirlenen sayfalar...)
*kitap geri gelir ama kokusu değişmiştir(üzerine dökülen kahveler vs...)
*kitap lazım olur, ama arkadaş getirmeyi unutur

en iyisi kitabı ödünç değil, hediye vericeksin ya da hiç vermiyceksin kafan rahat edicek.
ve bir daha geri alamamak diye devam eden cümledir.
(bkz: serseri kitap) *
unutmaktır. giden canım kitapları.
geri dönüşü olmadığı için sorundur. çünkü insanlar aldığını buldum zannedip sahipleniyorlar.kendime çok kızıyorum ve her defasında bu sefer vermiyeceğim deyip yine veriyorum.*