bugün

sehirlerini temizleyen, her seyi temizleyen guzide insanlar.
erkin koray tarafından yıllardan beri körolası insanlar olduğu iddia edilen şehir hizmetkarlkarı. babası çöpçü olan bir çocuğa baban ne iş yapıyo diye sorulduğunda kesinlikle "belediyede çalışıyor " diye cevap alırsınız.
şarkıda geçen aşkının esrar olduğu aslında bir aşk şarkısı olmayan mükemmelşarkı
Şarkının hikayesi:erkin koray ve arkadaşlarının arkadaşlarıyla esrar takılıyolarmış.polisin geldiğini görünce ellerindeki esrarı atıp kaçmışlar... döndüklerinde oturdukları yerin çöpcüler tarafından süpürüldüüğünü görmüşler...ve sonunda bu nadide parça çıkmış ortaya...
Son derece naif şahıslar.Sabah soğunda sevis beklerken bir anda beliren zat.
bir erkin koray ilahisidir 30 sene sonrada dinlenecektir.
bir ahmet yılmaz karikatürüne gizli özne olarak konuk olmuş kişiler.
arkadaşlarının evine kaçak şekilde giren ikili bilgisayarındaki sistem dosyalarını geri dönüşüm kutusuna atmaktadırlar.bir tanesi dosyaları atarken diğeri de arkadan ona höööööö* diye bağırmaktadır.ve olaylar gelişir.
asktan yana sansi olmayanlarin sarkisidir.
melodisi mükemmel olan şarkı bin kere dinlesem bıkmam.
sokakları binbir güçlükle temizlediklerini görünce çöplerimi ceplerime bile sıkıştırabildiğim fakat sabahları otobüs beklerken tozları kaldıra kaldıra ayakları kaldıralım diyerek temizlik yaptıkları zaman bütün cebimdekileri yere atmak geldigi meslek grubudur.
1971 yılında çıkan sokak çocuğu ali adındaki şarkıcının 45'liğinden alınıp 1985 yılında erkin koray tarafından söylenen şarkıdır.

sözleri şöyledir;

aşktan yana şansım yok
ağlıyorum derdim çok
aşkımı kaybetmişim
sordum sordum bulan yok

dün gece çok aradım
aradım bulamadım
kör olası çöpçüler
aşkımı süpürmüşler

sokaklarda ne ararsın?
beni kimden sorarsın?
ben düştüm aşk ateşine
sende düşme yanarsın

dün gece çok aradım
aradım bulamadım
kör olası çöpçüler
aşkımı süpürmüşler

fakat 1964 yılında bakırköy ruh ve sinir hastalıklar hastanesinde 'inilti' adı altında bir kitap çıkarılır. kitapta hastaların şiirlerine yer verilmiştir. kitapta 33-b servisinden n.c. adlı hastanın şiiri dikkat çekmiştir. 'çöpçüler' adında olan şiir şöyledir;

Şarkı söyledim hece hece
Fazla içtim de dün gece
Caka yaparken sokaklara Aşkımı düşürmüşüm

Sabahleyin adım adım
Yolları hep aradım
Kahrolası çöpçüler
Aşkımı süpürmüşler

Fakat ne zararı var
Bir kopyası da o kızda var
Hakkımı da ararım yine
Gider belediye reisine
Senin işgüzar çöpçüler
Aşkımı süpürmüşler.

burdan yola çıkarak şarkının asıl sahibinin 33-b servisinde yatan n.c. adlı hasta olduğu söylenebilir.

edit: yazım hatası.
erkin koray' ın bu şarkıda aşkım dediği şeyin esrar olduğu rivayet edilir. evde oturup esrar içerlerken, polis arabasının sesini duyarlar ve o korkuyla tüm esrarı camdan aşağı atarlar. fakat polis eve baskın yapmaz, apartmanın önünden geçer gider. bunun üzerine attıklarını geri almak için sokağa çıkarlar fakat ortada esrar falan yoktur. çöpçüler süpürmüştür.
Erkin korayın en sevdiğim şarkısıdır. ''Ben düştüm aşk ateşine, sende düşme yanarsın.''
biraz evvel çöpü boşalttılar ve gittiler, gece saat 03:05'te.
efsane bir erkin koray şarkısı.

gece gece birden akla gelmiş, hemen bir doz dinlenmiştir.
ara ara akla gelip dinlenen şarkı.
%95'i kürttür. Çöpçü olmalarına rağmen çevreyi daha çok kirletirler , çünkü kürtler.
güzel bir erkin koray şarkısı.

bi ara popstar abidin de okumuştu iyiydi oda.
kör olasılar neyse ki çöpçülerdir. ya diğer mesleklerden olsaydı halimiz ne olurdu :

kör olası züccaciyeciler
kör olası kırtasiyeciler
kör olası zerzevatçılar*
ilk bakışta aşk şarkısı gibi duran bu şarkı aslında illegal bir uyuşturucu madde olan esrara yazılmış. Erkin baba izmir - kıbrıs şehitleri caddesi taraflarında esrarı sarmış tam içecekken polisi görüyor karşıda hemen yere atıyor esrarı. Diyor ki "bu aynasızlar geçsin bir tur atar gelir yerden alırım nasılsa" bir tur atıyor Erkin baba dediği de oluyor polis arabası çoktan gidiyor ama bi bakıyor tam esrarı attığı yeri gece çöpçüleri temizliyor kaldırım kenarlarını arabayla.
erkin koray'ın klasiklerindendir. evet.
--spoiler--
Ben düştüm aşk ateşine,
Sen de düşme, yanarsın.
--spoiler--
Gece gece coşturmuştur.
Tam efsane olan şarkı. Evet.
(bkz: )https://www.kitapsiparis.com/urun/copculer

Evde yapılacak en güzel aktivite kitap okumak. Çöpçüler kitabına yeni başladım.Hikayesi çok güçlü. Okumanızı tavsiye ederim.
(bkz: )https://www.kitapsiparis.com/urun/copculer
Modern dünyada, duvarın ardında beklenmedik bir yaşam!
Duvarda açan bir çiçekten geldiğini düşünen Landfill ve onu, duvarın ardındaki herkesin acımasız olduğuna inandıran Babagoo, yıllar önce Babagoo’nun çöpten topladığı eşyaların olduğu gizli bir alanda hayvanlarla beraber yaşarlar. Yaşadıkları yer olan içeri’nin belirli kuralları vardır ve bu kurallara uyulmadığı takdirde ikisinin de hayatı tehlike altındadır. Babagoo’nun koyduğu bu kurallar Landfill’i dış dünyadan tamamen koparır.

Meraklı ve gözlemci bir çocuk olan Landfill, Babagoo’nun koyduğu kuralları ve yaşadıkları yeri sorgulamaya başladığı an hayatları alt üst olur.

KURALLARI TAKIP ET.
BABAGOO HER ZAMAN HAKLIDIR.
DUVARIN ÖTESINE SAKIN BAKMA.