bugün

ortalıkta,

- işsizim,
- asgari maaş alıyorum ve geçinemiyorum,
- evimizde yediğimiz yemeğimizi bile komşularımızdan alıyoruz,
- daha iyi yaşam standartları istiyorum,

diye acılar içinde dolanan babanın cebindeki kırmızı marlboro paketinden bahsediyorum. yıllardır sigara içen ve sigarasızlığın ne kadar katlanılması zor, huysuz bir şey olduğunu bilen birisi olarak yapıyorum bu eleştiriyi.

bu tür aile babalarının ortalama iki günde bir paket sigara içtiklerini düşünürsek; *
7/2 = 3,5
3,5. 30 = 105tl aylık sigara harcaması

daha ortalama bir hesap ile günde bir paket sigara içen bir babanın sırf sigaraya olan aylık gideri ise;
7.30 = 210tl'dir.

evet tam tamına 210 tl.

marlboro değil de atıyorum muratti içse 5,5.30'dan gene bir 165 tl para eder.

4.5tl'ye monte carlo içse daha kötü çünkü diğer sigaralara oranla daha erken öldürüyor bu sefer hepten ortada kalacak çoluk çocuk.

ey yaşam standartlarını yükseltmek isteyen aile babaları, anneleri ve onların sigara içen öğrenci evlatları...

gözünüzü seveyim yapmayın, vallahi değmiyor...
böyle bir hesaplamayı asla yapmayan babadır. yazsanız, önüne koysanız çok inanacağını da zannetmiyorum zaten. inanmak istemedikten sonra noter imzalı kağıt getirsen ne olacak?
sigaradan bu kadar vergi alırken çoluk çocuğun rızkını devlet düşünmüyor ise eğer böyle bir devlette yaşayıpta sigara içmekte haklı değil mi millet?
baba olduğum zaman düşünmem gereken konu.
(bkz: oğluna flüt alacak parası olmayan adam)
devletin fakir bir devlet olduğu ortadayken ve göç koşulları da bu kadar zorken suçu kendine değil de devlete yıkarak istediği kadar sigara yakmasına hak verilmesi mümkün olmayacak bir babadır. kimse kusura bakmasın...
"alın verin ekonomiye can verin" reklamındaki mantık hatasını anlatan durum.
zamanındanında çok kızdığım baba tipidir sözlük. ben babmı sevmiyorum ama onun gibi alkol sigara klanmayı sevmiyorum. kullanıyorum ama sevmiyorum yani 40da bir kullanıyorum ama kullaıyorum işte sözlük.
bencillikte sınır tanımayandır.
kıçında 1 tl lik donla bir ay gezer cebindeki sigara 7 tl dir. böyle adamı kesicen hacı.
çoluğunun çocuğunun rızkını alkole yatıran babadan bin kat daha hayırlıdır. en azından evinde huzur vardır.çocukların,babalarını yalpalarken değil dimdik ayakta dururken görebiliteleri vardır.
(bkz: koş kanka beni tanıdılar sen kendi kıçını kurtar)
anlamakta zorluk çekilen kişidir.
vizyonu düşük, az buçuk kazandığı parayla ailesini rahat ettirmek yerine emperyalistlerin en büyük kalelerine kölelik yapan tiptir açık ve net.
görsel
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar