bugün

çok mandalina yemekten kasıt ne anlamadım ama alınan c vitaminin fazlası atılır. bu durumda abarsanız da alabileceğiniz fayda miktarı bir yere kadardır.

not: sabah bu ukteyi dolduracaktım ama çok üşendim.
osuruğunuz güzel kokabilir. sanırsam.
faydasını bilemicam ama zararı var. mandalinanın kabukları elinizde ve tırnaklarınızda sarı sarı lekeler oluşturabilir. ayrıca kokusu da hiç hoş değildir.
çok meşgulseniz, yapacak işleriniz varsa ve kediniz sırnaşıyorsa arsızca bol bol mandalina yeyip kabuklarını da yere atarsanız o odaya girmeyecektir.
hepiniz babalarınızın çok çok yediği mandalinanın vitaminiydiniz. sizin babalarınız da vitamindi ulan.
deri pigmentlerini turuncuya boyaması.

nasıl bir fayda olduğunu henüz çözemedim ama kamuflaj olabilir mesela.
anneneniz mutlu olur. c vitamini falan.. ağzınız da misler gibi kokar. öpüşmeden önce yiyiniz.
mandalina experi olunması.

böylece yediğiniz anda cinsini söyleyebilir, çevrenizde hayranlık uyandırabilirsiniz.*
bir süre sonra ağzınız uyuşacak ve kabukları da yiyebilecek hale geleceksiniz, böylece dağınıklık kalmayacak. ben şu ana kadar başka bir faydasını görmedim, ama kabukları yemeye niyetiniz varsa ilaçsız mandalina olmasına dikkat edin yoksa böcek ilacı sıkılan mandalinalar dokunabilir, ama bana dokunmadı. benim bağışıklık sistemi farklı çalışıyor ondan da olabilir, ama siz yine de dikkat edin.
Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir.
Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir.

kaynak:http://tr.mydearbody.com/...i-bitkiler/mandalina.html