bugün

efendim bu olay bir çok kişinin yaptığı bir olaymış. ben bir ben yapıyorum zannederdim. küçükken tabi. ama hala yapanlarda varmış. olay şu; evde teksiniz, çok korkmuşsunuz. artık inler mi cinler mi nedir işte aklınıza gelmiş. çat! direk tv yi açıp canlı yayın arıyorsunuz. herhangi bir tanesi açık kalıyo, sizde anlamsız bir şekilde kendinizi güvende hissediyorsunuz. ben küçükkene yapardım bunu. sanki canlı yayını bırakıp beni kurtarmaya gelecekler. ama hakikaten de güvende hissediyordum hatırladığım kadarıyla..

edit: bir ben varmışım heheh
edit2: bayaa varmışız yahu. birleşelim!!
aaa ben de yapardım bunu lan. valla.

ayşe özgün'ün programını gece tekrar veren kanalı açardım hep. ekranın sagında yazan "canlı" yazısını cidden canlı sanarak hem de. tabii o zamanlar banttan yayın diye bi kavramdan haberdar değiliz. hatta hep gecenin 3'un de o yaşlı teyzeler nasıl gidiyo ya oralara uykuları gelmiyor mu diye düşünür onlardan aldığım gazla kıçımı tv'ye bile dönebilirdim...

neden sonra anladım bende ki garipliği, bunlar hep o kadın proğramlarının getirisiydi.

ha bi de bunun, çok korkulan anlarda yoldan geçen araba sesinden cesaret alma şekli de vardır ki o daha da vahimdir. hayır ayşe özgün tamam da adam bildiğin tırcı yani bence ondan kork...

bu da böyle bi anımdı sözlük..
bazı bunyelerde, eline telefonu ve bıçağı alıp butun evin yatak altını, kapı arkasını falan kontrol etme şeklinde ortaya çıkan psikolojik şey. ne arıyosan sanki yatak altından öcü çıksa bıçaklayabilcen mi?
mezarlıkta şarkı söylemeye benzer. korkunun ecele faydası yoktur.
yusufun yan etkileri.
göte giren şemsiyenin ne yaparsa yapsın açılamıyacağını daha tecrübe edinmemiş bireyin eylemidir ki korktuğu cin birşey yapacaksa tv den mi çekinecektir?
televizyonu açarsın, seslerden güven tazelersin 10 dakikada bir.hatta bazen teybi açıpta yapılanıda vardır bunun.ben açardım teybi, alırdımelime sopayı evi kontrol eder, sonra da hırlı hırsız, öcü böcü olmadığna karar veridiğim zaman geçer tv de bir film izlerdim.
artık büyüdük ama.hoş, tv de canlı yayın olarak bol bol kadın sorunları ve kısmet arama programları var.olmaz ya, bir şey olsa sana gelip seni kurtaracak sandığın adamlar hayali bile olsa gelemzler işlerini bırakıp.
(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya)
hafta sonları evde yalnız kaldığımda hemen disko kralını açtığım andır.
Kimisinin küçükken uyguladığı, kimisinin hala daha uygulamaya devam ettiği * rahatlatıcı bir olay.
hala uygulamaya devam ettiğim tuhaf hareket.
insan 2 sinde neyse 20 sindede öyle olmaya devam ediyormuş demekki...
deprem olduğunda yaptığım ilk şeydir.
depremin merkezi neresi ? kaç şiddetinde?, hasar var mı? deprem uzmanlarının görüşleri, korkmamız gerekiyor mu? yoksa rahat rahat yatıp uyuyabilir miyiz? vb.....
sayesinde bilinçaltımı ceviz kabuğu serisine bağladığım eylemdir. ayrıca uyumaya da yardımcıdır.
(bkz: vakit tv de canlı yayına çıkmak)
(bkz: ya canlı yayın değilse)
televizyon açılır, ses normal düzeydedir, kapılar kontrol edildikten sonra koltuğa yayılış şekli belirlenir, öyleki koltukta kaybolunur. kapı, pencere ve diğer oda kapıları sürekli göz hapsindedir. her şey tamamdır. tv de kanallara göz atılırken haberlerde bir defin törenine denk gelinir kanal hemen zaplanır, canlı yayın yapan bir haber programı aranır, tabi korku artık odada. nihayetinde bir kanalda karar kılınır, sol üst köşede canlı yayın yazmasını vermiş olduğu cesaretle mutfağa su almak için gidilir. hay amuna koyim, ulan ödüm bokuma karıştı. aynadaki kendi yansımam...

ulan korkmaya şartlanmıssan her halttan korkarsın.

tanım: korkmamak için tek çare yorganı başa çekip uyumaktır, desem de inanmayın, o aq yaratıkları sanki yorganın içine girmeyecekler. *
korkunç bir kabusdan uyandıktan sonra ilaç gibi gelen davranış şeklidir. mesela film izlemek iyice korkutur ama canlı yayın izleyip eğlenen insanları görünce rahatlarsınız biraz. sonrasında tv açık bir şekilde uyur kalırsınız.
sadece kenndim yaptığımı zannettiğim eylem.Meğer ne kalabalıkmışız. (bkz: ceviz kabuğu)
ben (bkz: bbg) de de rahatlardım o ayrı. (bkz: gülücük)
(bkz: vakit tv)
(bkz: ha tamam)
(bkz: oha lan şu insanlara bak) *
korkulan esnada televizyon izleniyorsa eğer bant yayını değil de canlı yayın açılması nedense daha koruyucu gelmiştir hep bana. ben de geçtim bu yoldan evet.
korkumu bastırmak için korku filmi açardım. en azından paranoyalarıma değil de filme korkardım.

(bkz: bravoo artık bir deliyim)
yatmadan önce korku filmi izlemişsem, uyumadan birkaç dakika canlı yayın izlerim mutlaka. canlı yayın bulamazsam haber kanallarının gece bültenlerini seyrederim. rüyamda yeni bir korku filmi çekmemek için hala hayatta ve uyanık olan insanları seyrederek gerçek hayata dönmeye çalışırım.
tv olmayan ev için olanıda vardır. (bkz: yukardan amcaoğlunu çağırmak)
Canlı yayının korkusunu biraz olsun kaçıracağını düşünen kişidir.
banttan yapılan yayınların neden işe yaramadığını merak ettiren eylem.