bugün

Kendisini zeki sanmasından ve bundan dolayı aynı zekanın çocuğuna da sirayet edeceğini düşünmesinden kaynaklı garip bir sendromdur.

Edit.:birisi evrim şu bu demiş. ulan dangalak insanın en meraklı olduğu dönemin çocukluk dönemi olduğu aşikar sanki 1243 yılındaki bir çocuğa telefon versen 2 dakikada uzmanı olmayacağını mı sanıyorsun?

iki dakikada sözlükte teori üreten prifisirleri gördükçe hayranlığımı gizleyemiyorum.
olmazsa olmazdır.

neymiş çocuğu 1 yaşında konuşmuş da,

1,5 yaşında tablette oyun açıyormuş.

lan benim muhabbet kuşu bile 6 aylıkken çatır çatır konuşmaya başladı,

her eve geldiğimde tablette candy crush oynarken buluyorum kuşu.

cep telefonumun melodisini bile kuş cıvıltısı yapmış.
Özelikle türbanlılar,sanırsın ki bir Newton yada Edison doğurmuş..
çocuğunun bilmem kaç aylıkken konuştuğunu bilmem kaç aylıkken yürüdüğünü kitapları dikkatli incelediğini söyleyip bunlarla çok zeki bir çocuk sahibi olduğundan övünen ebeveynlerdir.
sabır taşı çatlatır böylesi..var bizim işyerinde böylesi çok sayıda..de yeter ablacım bi sus..
ülkede sayìları gittikçe artan ebeveynlerdir. bunlar genelde aileden çokta zengin olmasa rahat yasatacak kadar maddi gelirleri olan insanlardır. üniversiteden sonra tek hedefleri kpss ya da torpille girdigi özel sektördür. üniversitede yaptıkları hataları evlilikle örtmeye çalışıp birde çocuk yaparlarki veletleri osursa 7.senfoniyi çaldı diye havalara girerler ve genelde zaten bu tipler ultra zeki veletlerini 4.sınıfta dershaneye yollarlar. üniversite hazìrlıktada sankim türkiye derecesi yapacak gibi tüm derslerden özel der birde gene dersaneye yollarlar. veletlerinden tıp okusun hayatını garantiye alsın beklerle. sonra gider ilk 100bine giremez. ay bizim çocuk heyecan yapıyor yha..
ay bizimki denemelerde yapıyordu hocalarda tıp kazanır diyorlardı. neyse önemli olan üniversite canìm yha. geçiş yapar derler.
ardından (bkz: tek hayali memur olmak olan türk genci)
cocugunuz olsun da oyle konusalim.

cocugunuz olmadan bu duyguyu anlayamazsiniz...
çocuğu fırında çalışınca anlayacaktır ne kadar mal olduğunu.
bizim çocuk üç yaşında telefon menülerinde fink fink geziyor bıdı bıdısı.
genelde annelerin çocuğunun zekasıyla övünmesi durumudur.
özel ders verdiğim dönemde sadece bir anne çocuğunun dikkatinin dağınıklığını ve başka bir alanda daha başarılı olabileceğini söylemişti.
her ebeveynin çocuğunu dünyanın en özel çocuğu sanması hastalığından geliyor.
kendinden bir parça olduğu için insanın totosunun kalkması ve abartması biraz normal.
aslında durumun gerçek bi tarafı var lakin durum yeni neslin genel özelliklerinden biri olduğu için arada kalıyor. mesela telefon örneği, yeni nesil çocukları üç yaşında dokunmatik telefon kullanıp oyunlaı çatır çatır oynuyor, üstüne high score yapıyor veletler. evrimsel süreç incelendiğinde daha zekileştiğimiz aşikar. işte yeni neslin çocuklarının zeka işlevleri onları yapan nesilden daha yüksek. bu yüzden her ebeveyn bu durumu ''bizim ki çok zeki, bi konuşmalar bi oyunlar aahaha, gecen gün annecim telefonuna şu oyunu indirdim dedi hheh'' cümleleriyle çocuğunun aynştay olduğunu sanıyor. aslında ortalama zekanın bir göstergesi olan durum kuşaklar arasındaki zeka farkından dolayı bu durum zekilikle ifade ediliyor. zerdüştle öğreniyorum dersi giriş.
Okullarda Sıkça rastladığım Veli profili.insan zeki olmayabilir ancak bunda inat edip Başkalarını suçlamak çok cahilce.sürekli akıllı deyip arkadaşlar ve öğretmenler suçlanır.ta ki teog ve benzeri Sınavlarda başarı durumlarını Görene kadar.tabii kimisi buna rağmen inadını yürütür.çocuktan kapasitesinin üstünde başarı beklememek gerekir.bu sene böyle bir öğrencim oldu.annesi sürekli başka Öğretmenleri suçladı.ben de başarısı yüksek değildi ama diğer dersleri görünce şaşırdım.bunda bol not veren öğretmenlerin Payı da var.herkes zeki olacak diye kayda yok.ahlaklı ve karakterli olsun yeter.malesef hep nota odaklıyız.maneviyatı önemsemiyoruz.hayatımız Rakamların getirisinden ibaret.anne ve babalar çocuklarını Birbiriyle ya da Başkalarıyla kıyaslayıp yarıştırdığı sürece bu zihniyet değişmeyecektir.
Rıfat Ilgaz'ın şimdiki çocuklar bir harika kitabında çok güzel hicvedilmiş ebeveynlerdir.

Kitap bir çocuk kitabı olmasına karşın ebeveynler içinde bir yüzleşmedir.
Kimmiş o ebeveyn gösterin bana.

Şahsen komşu çocuklarından çok çektim. Benim oğlum kızım da çekecek kusura bakmasınlar şimdiden.
kuzguna yavrusu kartal görünürmüş .
ama bendeki hakikaten zeki zannederim
hem diş hekimliği ,hem tıp kazandı .
Ya o evebeyn zeki sanıyorsa o çocuk zaten zekidir. Onlar herşeyi bilir.
Vallahi yegenim bir ara sans eseri telefondan müzik açti, açmaz olaydi! Bir- iki ay boyunca annem doktor, babam bilim adami, ablam da insallah mühendis olur dedi. Yuh be!
Çocuğumun olmasını çok istiyorum, arkadaşım kalmadı çünkü.

Dipnot : Benden para istemesin yeter. Zaten yok ag.
+abla çocuk altına sıçtı.
-yok ablası o kendini ısıtıyor.

+abi çocuğun televizyona kafa atıyor.
"yok o mühendis olacak sağlamlığını test ediyor.

ve daha niceleri...
Herkesin cocugu zeki peki nedir o zaman ulkenin egitim seviyesi bu cocuklar buyuyunce baska ulkeye mi gocuyorlar. Bunlar giriyor sinava. Ha pardon sizinki zeki ama calismiyor. Di mi. Bizim zeki ama calismayan insana ihtiyacimiz yok. Zeki olmayan ama calisan adama ihtiyacimiz var. Ulke olarak hep ordan kaybediyoruz zaten. Kendimizi zeki sanip calismiyoruz.
3 yaşındaki kızınız/oğlunuz ipad'in şifresini giriyor diye çok zeki filan olmuyor. Çağa ayak uyduruyor. Z kuşaklılığı yapıyor demek istediğim ebeveyndir.
mal çocuğu okumayı yazmayı iki senede anca öğrenince acı gerçeği kabullenecektir.
kısa zaman sonra acı gerçekle yüzleşecek olan ebeveyndir. bir insanın zeki olduğunu çocuk yaşta anlamak zor değildir. çocuğunun zeki olduğunu düşünen ebeveyn bu alana yatırım yapar. boş boş konuşmaz.