bugün

sevdadır herşeyden önce. çocuğuna sevdalıdır, aşkına...

sabahın altı buçuğunda kalkar herkes uyurken, çayı demler kahvaltıyı hazırlar. uyandırır uykusundaki yavrusunu, kıyamaz ona, dokunamaz, seslenir usulca; "hadi kalk artık bir tanem". aç göndermez hiçbir zaman, iki yudumda olsa yedirir birşeyler.

çocuğu amacıdır hayattaki. bir can yetiştirmek, bir insan büyütmek. giydirir evladını sıkıca, üşümesin o, sarar atkısını sıkıca boğazına. bazen kar olur havada, bazense çamur toprakta. zorluk mu bunlar allah aşkına? bir çocuk büyüyor, bunlar mı çile?

tutar evladının elinden götürür bırakır okula. öğretmenine sorar;

+ nasıl benimki derslerde, yaramazlık eylemiyor inşallah?
- çok iyi çok. sorulara ilk önce o parmak kaldırıyor. pek zeki.

bu anneden mutlusu varsa ber gelsin. nasıl bir güçle dolmuştur şimdi, yedi cihanı inletir. gideceği yer evidir, temiz tutar evini, sadık eştir, kocasının sevdiğiği yemeği yapar, kızanının mis kokan atletini yıkar, çoraplarını dürer.

geçmek bilmez zaman...

hızlı adımlarla gider okula, bir başına kalırsa benim evladım ne yapar diye tedirgin olur. pek dakiktir. çocuğu dersten çıktığı an mutluluk dolu anne gözlerine bakar. sekmez hiç.

sarılır yavrusuna kucaklar. akşam yemeğini yedirir, kirlenmiştir, yıkar, üzülür, ağlar, sarılır. bir dünya yetiştiriyordur o, gururludur.

yatma vakti gelir çocuğun, uyur. ütü yapar sonra canım anne. eşiyle sohbet eder, çay demler, meyve soyar. herkes uyur o hala ayaktadır. yakası kopmuştur birtanesinin onu diker, mavi önlüğüne bakar belki bir iki damla da yaş süzülür gözlerinden. ama hüzün ıslaklığı değildir bu.

sabah olur uyanır. sen sıcacık yatağındasındır ama o ayazın ortasında her gün olduğu gibi rutin işlerini yapar ve şikayet etmez.

annedir anne. senin annen, benim annem... elleri öpülesidir.
hele ki bazıları vardır ki çocuğuna sıcak sıcak ev yemeği getirmek için öğlende o yollara düşer.
fedakar anne örneğidir. görüldüğü yerde tebrik edilmelidir.
(bkz: anne iyiki varsın)