bugün

ebeveynlerin gerçekleştiremedikleri hayallerini çocuklara yaptırmaya çalışması.
kuran öğretmemek.
pc, tablet ve cep telefonunu ellerine verip baştan savmaktır. evet, en büyük kötülük budur günümüzde.
Taciz etmektir. Yapanların anasınısikeyim. * * *
anne ve babanın ayrılmasıdır.
Sevgisiz büyütmektir. Tatması gereken ilk ve en temel besinden, sevgiden, çocuğu alıkoymaktır.
kesinlikle ve kesinlikle her istediklerini yapmaktır. böyle bir çocuk büyüdüğü zaman asla bir şeylerin kıymetini bilemeyecek, elde ettiklerinden hep çabuk sıkılacak, kendi emeğiyle bir şeyleri elde etme zevkini asla yaşayamayacaktır.

ayrıca bkz: (#24286984)
çocuğa söylenecek sözler
"sen yapacaksın!"
"sana güveniyorum!"
"bak baban okumadı da ne oldu?"
"sen büyüyüp para kazanınca bana bakarsın"
"üniversiteyi kazan da okumaz diyenlere göster gününü"
şeklinde olmamalıdır. çocuk üzerine çok fazla sorumluluk yüklendiğinde endişelenir. bu durumda da kendine güveni azalır, başarısız olabilir. asıl söylenmesi gereken sözler:
"senin her zaman arkandayım"
"sen kararını ver ben yalnızca tavsiyemi söylerim"
"ne olursa olsun seni benim evladımsın diye seviyorum"
şeklinde olmalıdır. kendimden biliyorum bari gelecek nesilleri yetiştirecek ebeveynler bilinçlensin.
aşırı korumacı tavırlarla çocuğu büyütmek, çocuğun özgüvensiz bir şekilde büyümesine ve bunu hayatı boyunca taşıyacak olmasına sebep olmak ailelerin çocuklara yaptığı kötülüklerden biridir, istemeden de olsa iyi niyetli de olsa sonuç kötü olmaktadır.
Insestir.
5-6 yaşlarındaki bir çocuğu kuran kursuna yazdırmak.

Türkçeyi adam akıllı konusamayan çocuk, Arapça kuran okuycak ve arapça dualar ezberliycek.

Bırakın çocukluğunu yaşasın, koşsun, Zıplasın.
dünyaya getirilmeleri.
sınırlarını belirlememek, her istediğini yapmak ve gerçeklikten uzak, izole yetiştirmek. sonra hayatla karşı karşıya kalınca 'hönk bu ne lan!' tepkisi vermesi normal.
Din dersi vermektir.

Hadi herseyi gectim, beynini sikmeyin cocugun.
meraklarını yok etmektir.
birinin hayal dünyasını yıktığınız zaman o kişi çınar gibi içinden çürümeye başlar.
Hayatını yaşamasına izin vermemektir. +. sınıftan itibaren dershaneye gönderip hayatını ders üzerine kurmaktır.
Her istediklerinin yapılması da olabilir.
En büyük olmasa bile en çok yapilan kötülük verilen yanlış eğitimdir. Son kullanma tarihi çoktan geçmiş öğretmenlerle ve düşünmeye teşvik etmeyen yollarla verilen eğitim çocuğun güçlü yanlarını görmesini engeller, kalıp beyinleriyle birbirinden farksız ortalama bireyler yetiştirir.
iyileşme umudu olan hasta bir çocuğa umut olmamaktır.

halbuki vereceğiniz 1 tüp kan, uygun donör olmanız halinde geçireceğiniz ufak bir operasyonla bir çocuğun kahramanı olabilirsiniz.

vereceğiniz 1 tüp kanla, kahraman olma duygusunun kadar güzel bir şey olduğunu göreceksiniz.

sizin sayenizde bir çocuğun yaşama sevincinin geri geleceğini bilmek kadar güzel bir şey yok bu hayatta.

ayrıntılar için (bkz: kemik iliği bankası) başlığına bakabilirsiniz.
aşırı baskı ve disiplin altında tutmaktır. gerçekten çocuğun ileride ruhsal ve manevi yönden eksik kalmasına neden olur.
Fazla korumaci davranmak. Her sey dozunda olmali.
sorumluluk ve ahlaki eğitim vermemektir. dünya iyiliklerle ve kötülüklerle dolu bir yerken, elbette çocuğun hayatı boyunca başına harika ve korkunç şeyler gelmesi kaçınılmazdır. hiçbir sorumlulukla yüzleşmemiş ve hiçbir değerle donanmamış çocuk, hayat sahnesinde ordan oraya savrulmaktan kendini kurtaramaz.
hatalarını düzeltmek.
islamiyete göre Evladın ana baba üzerindeki hakları vardır. bu haklar çoçuğa verilmezse en büyük kötülük yapılmış olur. Bu haklardan bazıları:
-öncelikle çoçuğa güzel bir isim koymak.
-ona şefkatli ve merhametli davranmak.
-güzel ahlak ile ahlaklandırmak.
-varsa kardeşleri ile arasında bir ayrım yapmayıp adaletli bir tutum sergilemek..

Bu liste uzar gider. eğer bunlar yapılmazsa çoçuğa hem kendini hem de yer yer toplumu zora sokacak kotülükler yüklenmiş olur.
olmayan bir ailede büyümeye zorlamaktır. allah onları bildiği gibi yapsındır.