bugün

tabiiki her türlü şekerleme ve çukulataya alıştırmaktır. aslın da iyi niyetle yapılmakla beraber onları küçükken alıştırdığımız bu tatlar başta obezite olmak üzere, farkın da olmadan yaptığımız en büyük kötülüklerden biridir.
Sırf geleceği yok diye müzik olsun resim olsun bu tarz şeylerle fazla içli dışlı olmasına karşı çıkıp, çocuğun hayalgücünü sınırlaması.
tecavüz.
böyle bi dünyaya gelmelerine sebep olduktan sonra bi de dünyanın bütün sorumluluğuyla baş başa bırakmak.
masumiyetlerini almak.
Bütün oyuncaklarını toplayıp, onun gözünün önünde yakmak.
içeriğini bilmeden çocuğa alınan çikolata.

ismini vermeyeyim bir fransız spor mağazalar zincirinde çalışıyorum ve 3 yaşındaki çocuğa full proteinli ve içinde bilmediğim çok madde olan bir çikolatayı kasada uyarmasam, almaya çalışan ablamızın okuması gereken başlıktır.
egitilememesi. gunumuzde her on insandan dokuzunda iphone lar ipad ler var. e hal boyle olunca cocuk da alisiyor bunlara. bi de bazi cahiller var ki, cocuguna alfabe kitabi almis, iyi egittigini zannediyor.
En azından hasta çocuklar için.. hastalıklarını yüzüne vurmak. Hep "sen koşma, sen yorulma, terleme, heyecanlanma, sinirlenme" gibi ikazlarla büyüdüm ben. Tamamen benim için var olan duyguları yaşayamadım. Şu anda daha farklı elbette, ancak çocukken doyasıya koşamadım be neye yarar?
altına işediğini mahalledeki arkadaşlarına söylemekle tehdit etmek.
bir gün büyüyecek olmaları.
Cocuklugunu yasamasina izin vermemektir.
tecavüz.
boşanmak.
okutmak. şahsen çocuğum olursa okuma yazma bile öğrenmesine izin vermeyeceğim çayır çimende koşturacam.

kızma sözlük 27 yaşındayım hala okuyom ben ya.
2000'den sonra dünyaya getirmek.. 40 sene sonra berkecan dede'ler, ayça nineler olcak. şimdi her dediği olan, instagram'a foto koymak için bir şeyler yiyen, check yapmak için mekana giren bir nesil var. teknolojik yozlaşma var sakın çocuk mocuk yapmayın.
olmayan bir ailede büyümeye zorlamaktır. allah onları bildiği gibi yapsındır.
islamiyete göre Evladın ana baba üzerindeki hakları vardır. bu haklar çoçuğa verilmezse en büyük kötülük yapılmış olur. Bu haklardan bazıları:
-öncelikle çoçuğa güzel bir isim koymak.
-ona şefkatli ve merhametli davranmak.
-güzel ahlak ile ahlaklandırmak.
-varsa kardeşleri ile arasında bir ayrım yapmayıp adaletli bir tutum sergilemek..

Bu liste uzar gider. eğer bunlar yapılmazsa çoçuğa hem kendini hem de yer yer toplumu zora sokacak kotülükler yüklenmiş olur.
hatalarını düzeltmek.
sorumluluk ve ahlaki eğitim vermemektir. dünya iyiliklerle ve kötülüklerle dolu bir yerken, elbette çocuğun hayatı boyunca başına harika ve korkunç şeyler gelmesi kaçınılmazdır. hiçbir sorumlulukla yüzleşmemiş ve hiçbir değerle donanmamış çocuk, hayat sahnesinde ordan oraya savrulmaktan kendini kurtaramaz.
Fazla korumaci davranmak. Her sey dozunda olmali.
aşırı baskı ve disiplin altında tutmaktır. gerçekten çocuğun ileride ruhsal ve manevi yönden eksik kalmasına neden olur.
iyileşme umudu olan hasta bir çocuğa umut olmamaktır.

halbuki vereceğiniz 1 tüp kan, uygun donör olmanız halinde geçireceğiniz ufak bir operasyonla bir çocuğun kahramanı olabilirsiniz.

vereceğiniz 1 tüp kanla, kahraman olma duygusunun kadar güzel bir şey olduğunu göreceksiniz.

sizin sayenizde bir çocuğun yaşama sevincinin geri geleceğini bilmek kadar güzel bir şey yok bu hayatta.

ayrıntılar için (bkz: kemik iliği bankası) başlığına bakabilirsiniz.
En büyük olmasa bile en çok yapilan kötülük verilen yanlış eğitimdir. Son kullanma tarihi çoktan geçmiş öğretmenlerle ve düşünmeye teşvik etmeyen yollarla verilen eğitim çocuğun güçlü yanlarını görmesini engeller, kalıp beyinleriyle birbirinden farksız ortalama bireyler yetiştirir.
Her istediklerinin yapılması da olabilir.