bugün

Para isteyen herkese para verirdim
sirf beni sevsinler benle arkadas olsunlar diye
ama siktirin cekildigi ilk insandim hep.
Ya ne kadar güzel şeyler yazmışsınız. Keşke hep öyle masum kalsaymışız dedirten iyilikler.
Solucanlara karşı inanılmaz bir sevgim vardı. Onlarla konuşurdum, severdim hatta öperdim. Arkadaş olurduk hepsiyle. Yağmur yağdığında deli gibi ıslanmış olsam bile sümüklü böcekler yolun karşısına geçene kadar kimse ezmesin dile başlarında beklerdim ve hala yapıyorum bunu sözlük.
Küçükken annemin, kardeşimin ve benim yatak odamız aynıydı. Çoğu gece yatarken bildiğim duaları okuyup onlara üflerdim. Bu sırada belli olmasın diye hep gözüm kapalı olurdu ve çoğu zaman da dua ederken uyurdum.
Karınca yuvasına somun ekmek sokmuştum yemeleri için, elimi sikeyim.
köpeğe süt kediye et fareye de kitap vermek .
Otobüste giderken şarkı söyleyince otobüsün daha hızlı gittiğini sanarak ara ara şarkılar mırıldanmak.
Turuncu Japon balığım öldüğünde onu toprağa gömüp özenle bir mezar hazırlamıştım. Kendimce cenaze töreni hazırlayıp dua bile etmiştim. Ya cidden çok üzülmüştüm, nur içinde yatsın.
Kanadı kırılan kuşun kanadına krem sürerek iyileştirmeye çalışmak.

Bir de Karıncaların yuvasına kimse girmesin diye çiçek sokmak eşsiz iyiliklerimdendi.
iyilik midir bilmem ama komşumuz yaşlı bir teyze vardı babaannemin arkadaşı yürüyemezdi her öğlen saatinde onun yanına gider kendimce ona yardım edip ev işlerini yapmaya çalışırdım sonra o Kuran-ı Kerim okur bende dua ezberlerdim küçük bir defterim vardı sonra annemle babaannem gelirdi onlar kahve ben gazoz içerdim sonra o teyze vefat etti geçen gün evine gittim dolabında hala benim ismimi yazmaya çalıştığım küçük defterim arasında kaldığımı belirtmek içinde takvim kağıdı vardı çocukluğun güzel anılarından.
Ayakkabıları olmayan kendimle yaşıt küçük bir kıza ayaklabılarımı vermiştim. Sonra yuruye yuruye eve gelmistim mesafe de coktu. Ayaklarım yara olmuştu. 4 5 yaşlarında idim. Canım cok acımıştı. Buraya kadar sıkıntı yok. Ama sonrasında ayaklabılarımı geri istiyoom diye annemlerin başının etini yemistim.
Kapiya gelen ve ekmek isteyen dilenciye ne var ne yok toplayip vermek.
Çok küçüktüm yağmurdan sonra hemen dışarı çıkıp solucan toplar, ikiye bölüp hareket etmelerini izlerdim. Şaşırırdım baya. Biraz büyüdüm (küçüktüm) yaptığımın yanlış olduğunu anladım, yağmurdan sonra çıkıp solucanları toplar eve getirirdim başkası benim yaptığım gibi bilmesin hayvanları diye.

Solucanlar yüzünden az terlik yemedim sözlük. Sanırım annem gaddar biriydi.
Karıncaların yuvalarından bir çizgi halinde çıkmalarını ve gelirken sırtlarında hep bir çekirdek kabuğu görünce, çevreden bulduğum çekirdek kabularını yollarını üstüne koyardım. Çekirdek kabuğu bulamadığımda da sırtında kabukla yuvaya dönen uzaktaki karıncalrı yuvanın yakınına bırakırdım.
şahsımın hala yaptığı garip iyiliklerdir.

her yağmurda göç etmeye çalışan ve kaldırımda ezilen salyangozları çimenlere tek tek bırakmaya çalışmak gibi...
toprağı kazıp solucanları çıkartırdım. hem de bunu solucanlardan korktuğum halde yapardım.

hayat beni şimdi ne hale getirdi ah ah..
Pet şişeleri bisiklet lastiğinin fren boşluğuna sıkıştırıp mahallenin cazgır teyzelerini deli ederdik. Vırrrın vırrın motor sesi bizi bizden alırdı tabii. Deli danalar gibi bir o yana bir bu yana köklerdik bisikletin pedalına.

siyaset nedir bilmiyoruz tabii, ufağız. Bizim için yola yeni dökülmüş sıcak asfalt demek, "hadi deli gibi bisiklet sürün" demek. Muhtarlıkmış, belediyeymiş işimiz olmaz o zamanlar.

Neyse uzatmayayım, bir gün yine yeni asfaltta Çılgınlar gibi bisiklet sürerken toprak yola saptık. Hızla giderken yolun ortasında karşıdan karşıya zincir gibi uzanan bir siyahlık çarptı gözüme. Tabii frenlerim de iyi tutuyor o zamanlar. Sıktım frenleri,
kaydırdım lastikleri,
indim aşağı.
Sonra omzuma kadar kaldırdım bisikleti. Siyah zincirin üstünden atladım ve gülümseyerek eve doğru sürdüm bisikleti. Karadan gemileri yürüten fatih gibi gururluydum. Karıncalar yuvaya ekmek taşıyordu. Onları ezmemiştim. Zahmet edip üstlerinden atlamıştım.

Şimdi iyi biliyorum ki çocukken hayvan sevgisi kazanan çocuklardan, büyüdüklerinde insanlığa zarar gelmiyor...
Bi çiçek vardı evimizde çok severdim. Çok tatliş renkleri falan vardı. Her neyse... Güneşi sürekli görsün ve solmasın diye, bütün gün elimde saksıyla o çiçeği bütün odalarda gezdirirdim.
bir bisikletim vardı ufak mavi bir şey, babam yeni almıştı, bayağı sevinmiştim.

yalnız bir sorun vardı, sürmeyi pek bilmiyordum.

mahalledeki arkadaşlara bana da öğretin dedim.

bisiklete herkesi bindirdim ben süremediğim için milleti izliyordum.

herkes bindi de bir ben binemedim, arkadaşın biri pertini çıkarmıştı bisikletin.

böyle pek garip olmasa da çocukkenden kalma bir şey işte..
Biraz büyümüş bir civcivi yıkama amacıyla bir Kova suya batırıp batırıp çıkarıyordum. Hava çok sıcak değildi biraz rüzgar vardı hayvan titremeye başladı sonra da hareketsiz kaldı. Ben de gazeteyle kurulayıp biraz da karnına bastırarak hayatını kurtardım. Kendine geldiğinde sağa sola seyirerek yürüyordu ama ölmesinden iyidir tabi.
tüm tasolarımı maddi durumları pek iyi olmayan bir arkadaşıma hediye etmiştim. çok üzülmüştüm o zaman ama şimdi verdiğim için çok mutluyum.
Jelibon paylasiminda 3 4 tane kendine birer tane kucuklere vermek. kendime iyilik?
sözlükte yazar olmak için kimsenin göremeyeceği halde uzun entry girmek. ilham mı? yoo nerden alcaz havadan falan.
kediye elimle ciğer vermem.

hadi ciğer veriyorum anladım bari bi yere bırakıp vereyim, niye elimle veriyorum onu anlamadım.

zaten akabinde kedi o aç haliyle ön sivri dişiyle elimi ısırmıştı.
Mahalleden arkadaşlarla beraber ölen kuşu defnetmemiz bahçemize.

Tamam buraya kadar herkes aynı şeyi yapabilir. Fakat biz bu cenaze işini çok sahiplenmiştik kendimizce namazını kıldırdık dualar okuduk başında bekledik. Çaput bile bağlamıştık başına. Helva yapacak kadar önemsemiştik.

Peki sonra noldu? Sabah mezar kazılmış bi şekilde kuşun parçalarını bulduk. Bir kedi gece mezarı kazıp kuşu yemiş.

Hayat işte. O yıl büyüdük ve hayattın her canlı için sonu kötü biten hikaye olduğunu anladık demek isterdim de biz salaktık o kedi öldüğündede onu gömdük

Şimdi o arkadaşımda burda yazıyo bohemli entrylerinden anlaşılır zaten.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar