bugün

(bkz: minare) *

edit:

cocuk için sebep çoktur.
1-''allah'' diye kendisine bahsedilen yüce yaratıcı , herşeyden büyük olmalıdır. minare'nin hem cok uzun hem de cok yüksektir. neredeyse erişilemezdir cocugun gözünde...
2- allah 1 dir. yazı köylerde geçiren bir cocuk için , çift minareli bir köy camii görmek zordur, genelde tektir. çift olsa dahi , birbirine uzaktır.. zaten o da tek sayılır..
3- allah'a en yakın oldugumuz yer olan camii'nin bir parçasıdır. cocuk saftır , ne düşünecektir başka.. camii orası ise , en büyük nesne de allah'tır diye düşünür ve minareyi buna yakıştırır.

bu işin felsefesi budur..
ibrahim tatlıses hatta rüyama bile girmişti nerden çıktıysa töbe töbee.**
trt'de kandil günleri kuran'ı kerim okuyan hocalar, özellikle gözlüklü ve kilolu olanları.
eski sarı beşbin liraların üzerindeki mevlana.
hep ak sakalli dede olarak hayal ederdim..
semra yaş 4;
- canım sen allah ı biliyor musun?
- biliyorum tabeeee.
- hım vay be nerden biliyorsun
- bikerem televizyonda görmüştüüüm!!. dimi anneeee
Cami. Komple yapı olan.
ya şu uçan kuşsa, ya yerdeki karıncaysa, ya uçan varlığından rahatsız olduğumuz sinekse,ya annem ya babamsa diye diye küçücük karıncaya bile pek saygı duymamı gerektiren bir hadiseydi küçükken .
(bkz: gandalf) ki hala öyle hayal etmekteyim...
açıkçası tanrı figürünü minareye benzetiyordum.

böyle eli kolu ve yüzü olan bir minare gibi düşünüyordum tanrıyı..

kim bilir..
elinde asasıyla gandalf tarzı bir karakter.
aya benzeyen bir suretti benim düşündüğüm. bazen de kocaman bir cübbesi olduğunu, gökgürültüsüyle de insanlara kızdığını sanırdım.
(bkz: cami minaresi) *
bir çizgi film vasıtası ile kafada yer etmiş şekildir. orada böyle bulut gibi tasvir ediliyordu bembeyaz sakalları falan vardı. sevecen bir şekilde tasvir ediliyordu yaşta çok ufak tabi pamuk şeker satan amcalar gibi aklımızda kaldı..
Üst komşu zannederdim.

Üst katta bi yaşlı dede vardı beyaz sakallı falan böyle. O zamanlar ananem bizde kalırdı birşey olunca 'yukarda Allah var' deyince ben de o dedeyi Allah zannederdim lan..