bugün

Kayseri mutfağı ve çin mutfağı içeren çoğu restoranda, portakallı ördek ve birkaç belli başlı çin yemeği hariç, fiyat olarak kayseri mutfağının ezdiği mutfak.
çinlilerin ne olduğunu anlayabileceğiniz tiksinç mutfak. yiyecek onca güzel şey varken boku böceği yemelerine bir anlam veremiyorum.
(bkz: köpek falan da yiyolar lan)
(bkz: boykot çin)
bu mutfaga her ne kadar yabanci olsakda bizim sofra kulturumuze tanidik ogeler var. mezeleri cok cesitli. baslarken servis edilen mezeler ayri, bitirirken ayridir. 25 civarinda cesitle baslandigini gormustum mesela. sarmisakli haslanmis, hafif pisirilmis soganli sebzelerinin kimi karadeniz tursu kavurmasini andiriyor. eti farkli bicimde isleyip pisiriyorlar. mesela guneste kurutulmus, tutsulenmis, haslanmis etten yemege katiyorlar.
türkiye'de yediklerinizin içinde bildiğin tavuk, dana, karides, kalamar, çeşitli balıklar (ekseriyetle somon, mezgit) ve bildiğiniz sebzeler dışında bir şey bulunmaz. cenin ise dünyada herhangi bir yerde yemeklerde kullanılan bir malzeme değildir. bu cenin meselesi çinli bir sanatçının tüketim toplumuna dikkat çekmek için hazırladığı bir dizi fotoğraftan anlamsızca türemiş bir şehir efsanesidir. öte yandan keferede ucuz öğrenci yemeği sınıfında bir mutfakken burada genelde gereksiz pahalıdır. son olarak "ucuz" istiridye soslarının ihtiva ettiği civa ve yoğun mono sodyum glutomat kullanımı gibi nedenlerden özellikle avrupa'da çok yoğun şekilde denetlenilen bir mutfaktır.
sanılanın aksine geleneksel çin mutfağında kedi,köpek,hamam böceği gibi şeyler yeme saçmalığı bulunmamaktadır. bunlar insanlar çin' in geniş kültüründen tiksinmesi için batının bazılarını sonradan eklediği, bazılarını uydurduğu zırvalardır. balık, baharat, patates, Pirinç ve makarna türleri yoğundur. hatta makarnası bağımlılık yapar.
az önce ayna programında böcek, timsah, kaplumbağa, yılan iştah açıcı olarak nasıl da pişirilip yeniyor gördüğümüz mutfak.

şimdi bunların nüfusu 1,5 milyar ya, muhtemelen normal yiyecekler yetişmiyor, bu gariplerde ne bulsa yiyorlar artık.
(bkz: çin böreği) harikanın ötesinde.
Mutfak degil lagim cukuru.
iğrenç ve çok düşüncesiz olan mutfak , yemek yaparken doğayı bile düşünmezler (bkz: canlı ahtapot kesen çinli) .

Ama şöylede bir gerçek var , aşırı besleyici ve sağlıklı olan mutfak türüdür .
bir kaç sene içinde gastrit, reflü, safra taşı ve hatta ülser gibi rahatsızlara sebebiyet verecek derecede yemeklerin piştiği mutfağa verilen isimdir.

- arkadaş giderken yanında yarım ekmek arası bir şeyler koymuş geldiğinde "bir hafta boyunca yediğim en iyi şey oydu" dedi ve herşeyin çiğ olduğundan bahsetti.
Hayvanlarla yapılan tüm yemekler ne akıllarına geliyorsa içine koyuyorlar buna Çin Mutfağı denir.
midesiz mutfaktır.
Cogu kisinin kulaktan dolma laflarla yorum yaptigi mutfak. Dunyanin bir suru ulkesinde gittim cin restoranlarina, hicbirindede kopek veya surungen yermisiniz diyen olmadi. Son derece zaengin, son derece lezzetli yemekleri var. Ayrica bizim gibi bagirsak, kelle, paca gibi seyleri yiyen bir toplumun kopek yiyenlere iyyyyyy ne igrenc demeside ayri bir komedi....
böcük möcük dolu mutfak. evet.
iğenç mutfaktır. Şimdi bana tatava yapmayın çin'de böcek falan yenmiyor diye? Çin mutfağını yalnızca çin lokantalarında gördüyseniz hiç yapmayın. Çin'e giderseniz bunların gerçek olduğunu görürsünüz. Ancak malum sosyetik çevre daha havalı görünmek için Çin lokantalarına gidip ayyyh Çin mutfağı süper yhaa yaparlar. Çin mutfağı yediğini sanırlar.
ne bulsa yiyor herifler. evet.
Bizden uzak olsun mutfağıdır. Her bulduğunu yiyor bunlar neydese.
siktir deli.
Mutfağı böcek basmış.
Mide bulandıran, kültürü pis mutfaktır.
Sarımsaklı yılan kuyruğu çorbası
Barbunyalı akrep ezmesi
Kırmızı biberli sülük ekşitmesi
Karabiber soslu kurutulmuş at poku
Şaka gibi ama gerçek. Yenilebilir herşey.
işte fazla nüfusun neler yaptırabileceğini gösteren mutfak.
Ülkede adam insan gibi tarım yokmuş, ya deniz ürünü ya da işte tavuk falan, e nufusa yetmeyip kıtlık da olunca allah ne verdiyse moduna girmişler eskiden. Gelgelelim şimdi geldik 21.yy' a insan biraz oynar şunlarla bi biz ne yiyoruz falan der.
Corona soslu wuhan usulü yarasa haşlama ile beni benden alan nezih mutfak.
Mutfak değildir.