bugün

futbol terimidir. direkt olmayan vuruş anlamındadır. çift vuruş olarak nitelendirilen bir serbest atışın gol olması durumunda gol iptal edilir. tehlikeli hareket, topa faul, ofsayttan doğan serbest atış bu tür serbest atışlara örnek teşkil eder.
(bkz: endirekt serbest vurus)
geçmişte trabzonsporlu futbolcuların saha içinde "ilkini kim vuracak, ikincisini kim vuracak" diye kavga etmesine sebebiyet veren futbol deyimi.
kullanma kuralı değişmiş vuruştur.

önceden, topa ilk temas eden kişi, topu etrafında en az 1 defa döndürmek zorunda idi, değişen kurallara göre ise şimdi, topa sadece dokunması yeterli.
tanim: topa en az bir kisi temas ettikten sonra, direkt olarak kaleye cekilirse gol sayilabilecek vurus sekli. *
örnek: http://www.akilli.tv/vide...lna-cift-vurus-dersi.aspx
iki ve ikinin katlarınca vuruş ardından gol olarak ancak geçerlilik kazanan vuruştur. vuruş genel kümesinden * 2n-1 adet vuruş ile yapılacak serbest vuruşlar hariç tüm serbest vuruşlardır yani 2n adet vuruş anlamına gelir ki; bu da yıllardan beri süre gelen çözümsüz bir matematik-futbol belirsizliğine neden olmuştur. sıfır da bu kümeye dahil olduğuna göre bu sayı bu vuruşun neresine eklenecekti? ayrıca sıfır adet vuruş tam olarak bir vuruşu ifade eder miydi? yoksa aslında böyle bir vuruşu yapabilmek için topa hiç vurmamak mı gerekirdi? peki ya, bir futbol takımı bu şekilde bir vuruş yapmaya diğer bir değişle vuruş yapmamaya karar verirse maça yeniden nasıl başlanacaktı? bu sırada, ipswich town'da malum maçı televizyonu başında izleyen jackson mania bu durum karşısında nasıl bir tepki verecekti? pluton yeniden bir gezegen olabilecek miydi?
sıfır bir çift sayı olduğuna göre, topa vurmadan gol atabilen bir oyuncunun, golünün sayılıp sayılmayacağı sorusunu 6 yaşımdan beri aklıma getiren serbest vuruş, tipitip.
9 kasım 2008 fenerbahçe galatasaray maçı'nda hakem hüseyin göçek'in serbest vuruş gibi gösterip daha sonra kullanılmasını istediği vuruş. diğer adıyla endirekt serbest vuruş.

(bkz: bi bok anlamadık)

izleyelim, görelim;
http://www.ligtv.com.tr/V...c=6&r=1&hid=47920

not: faul olduğunda elini tam havaya kaldırmayıp serbest vuruş işareti yapmışken, atış kullanılacağı zaman çift vuruş işareti yapmıştır.
eğer bunu doğrudan kendi kalenize gol atarak kullanırsanız; gol geçerli olmayacak, rakip takım korner kullanarak oyuna başlayacaktır.
yıllar önce bir okulun futbol sahasıydı bulunduğumuz mekan.

Ateşli bir futbol mücadelesi içerisindeydik. Herkes kendini hakan şükür, ilhan mansız sanıyordu. Çok maç izleyip sunuculardan kapılan bir ifade olsa gerek yapılan bir faul sonrasında bir at kafalının ''çift vuruş'' demesiyle başlamıştı her şey.

Baraj kurulmaya hazırlanırken topun başına geçen ben vuruş için beklemeye koyulmuştum. O sırada arkamdan gelip topa vuran sığır bir arkadaşım vardı. Top üstten dışarı gittiğinde ''olm naaaptın ben kullanacaktım'' deyince ''ee çift vuruş değil miydi'' demesiyle futbol hayatım sona ermiştir.

Yani demem o ki, Her vuruj için iki hakkınız olmayabilir. Ayağınıza gelen fırsatları iyi değerlendirin.