bugün

diyarbakır'da maalesef başlamıştır.akp rezaletinin bir perdesi daha...
http://www.gazete5.com/ha...i-19-aralik-201-68651.htm
isviçrede ve ispanyada çift dil değil 4 er dil konuşuluyor, noluyor rezalet bir durumda mı isviçre ve italya. millet bencilliği bırakın, adam kürt ve anadili kürtçe o da en az bir türk kadar bu ülkenin sahibi ve o vatandaşlarımız da elbetteki kendi dillerinde okuyacak, yazacak ve konuşacaktır, ben bu durumda bir rezillik görmüyorum, rezillik sadece bu faşist düşüncelerde.
milli üniter sistemin tartışmaya açıldığı tek dil düşüncesi savunanların
faşistlikle itham edildiği ortamda fazla süpriz olmayan gelişme.
kültürlerini ve dillerini gelecek nesillere aktarabilmek, dillerini haytın bir parçası yapmak isteyenlerin giriştikleri eylem.

sapla samanı ayırmak lazım. şiddete, silaha, silahlı mücadeleyi 2010 türkiye'sinde savunan dar kafalılığa karşı çıkmak bir şey, kürt kültürünün korunması için yapılan her çabadan tiksinti duymak bambaşka bir şey.
halihazırda sürdürdüğüm yaşamdır.
(bkz: türkçe)
(bkz: ingilizce)

ama çift dilli yaşamdan kasıt türkçe'nin yanında kürtçe ise o hiçbir zaman olmayacaktır.
diyarbakır'dakiler ne halt ediyorsa etsin. bize ne?
yapılan şey kürt kültürünü yaymak değil kürtçeyi 2.resmi dil yapmakdır
o zaman yarında gitsin ermeni vatandaşımız tabelasını ermenice yapsın
bu ne perhiz ne lahana turşusu derler adama ama
bazıları kaç yıldır anlamıyor ve anlamayacak
olması sorun olmaz.
olmaması ise sorun. bu, defaatle görüldü.

benim ise anlayamadığım tek bir nokta var.
vatandaş, vergi ödediği devletten ihtiyacına paralel bir talepte bulunuyor.
indimde bunun, yol, alt yapı vb gibi taleplerden pek de farkı yok.
devlet ise bunu verirken ya da veremezken (vermek de neyse artık), ihtiyaç sahibi insanlara ya da devletin olanaklarına değil de, konuyla alâkasız "diğer" insanlara bakıyor.
somut deyişle; devlet, hakkari'deki vatandaşın ihtiyacına cevap verebilmek için izmir'deki insanların iznine endekslemiş kendini.
böyle bir ilginçlik başka hangi ülkede var, merak ediyorum doğrusu.