bugün

bursa'nın en nadide mekanıdır. çogunlukla dar ve yokuş yolları ile ünlü ve bursa'nın yaşanılası yerlerindendir.
aynı zamanda zıplayan bir böcek türüdür.
Oğuz yılmaz'ın yeniden yorumladığı bir türkü...
(bkz: çekirge bir sıçrar iki sıçrar)
tarlasına hayatını adamış bir tarla sahibinin en azılı düşmanı.
eklem bacaklılardan,
çook uzaklara zıplayabilen bir böcek türü..
saklıbahçe siyle bursanın en nadide yerleşim yerlerinden biri.
sabahlara kadar açık meydan dürümünden aç karnımızı doyurmak için gittiğimiz en özel yerlerimizdendi.
(bkz: cekirge meydan muharebesi)
kulağı dizinde olan hayvan...
saklıbahcesinde saatlerce bikmadan oturabilecegin, bursa ' ya kuş bakışı bakabilecegin, ilerde yerlesmek isteyabileceğin lüks evleri olan semt.
Boyu 2.5 - 3.5 cm arasında değişen.genellikle Siyah veya kahverengi olan
Kalın, köşeli gövdesi ve zıplamasını sağlayan uzun arka bacaklarıyla çekirge hemen tanınır. Deve çekirgeleri bronz ile kahverengi renklerde olup, gövdesinde büyük bir kambur bulunur. Çok uzun arka ayakları, uzun ince antenleri bulunur.
yeşil sevimsiz böcek...
bursa'da hayatın gece çok geç saatlere kadar sürdüğü tek semt.altıparmak bile hareketsiz kalıyor çekirge'ye oranla.
Güzel semttir.Ama Dershane amacıyla gittiğimden hoş anılarımın bulunmadığı bir mekandır.
islamda yenmesi haram olmayan böcek
Muradiye camiinin avlusunda bir çay içimi huzur aranan, Birlik Vakfı sergi salonunda ruh dinginliği sunan kadim dost.
meydandaki esnafın amatör bir ruhla ekmeğini kazandığı, eski istanbul beyefendisi tarzında insanlarla sıklıkla karşılaşılabilecek, enfes ve ilham verici bir bursa manzarası vaat eden bursa semti.
aptal karate filmlerinde; ak sakallı tuhaf hocanın güya hayatın sırlarını anlatıcam ayağına gencin beynini s.ktiği esnada, gence hitap şeklidir;
- evet çekirge , bugün sana sabırlı olmanın erdemini öğreteceğim. şimdi kaazmayı alıyosun eline ve benim arka bahçeyi baştan aşağıya bi güsel kazıyosun. çok güzel patlıcan fidesi aldım. ondan ekicez.
- ulan hoca kung- fu bir savunma sporudur çekirge diye diye hayatımı s.ktin. o patlıcanlar büyüsün ben biliyorum yapacağımı sana.
(bkz: karate kid)
bursa olay gazetesinin magazin ekinin adıdır.
Ortak bir geçmişimizin olduğu nefretimi kazanan yegane hayvandır. O yeşil vücudu ve eklem bacaklarıyla sinir bozucu bir şekilde zıplayan ve en münasebetsiz yerlere konarak sürekli yollarımızın kesişmesini sağlayan canlıdır.
bu kadar enerjik bir böcek daha böcekler aleminde ne görülmüş ne de duyulmuştur.ne içiyorlarsa sabahtan akşama kadar ordan oraya manyak gibi zıplarlar.müzik yok, bi b.k yok, enteresan bir trip halindedirler sürekli. fakat artık ne kadar abartmışlarsa, günde kaç kere o şeyden yapıyorlarsa, böyle yemyeşil görünmektedirler, uzaylı gibi, çok sevimsiz. bir de şimdi bunların nesilleri falan tükense, bi takım kişiler kampanya düzenlese kurtaralım diye, yok artık, ne münasebet..
hoplayıveresi, zıplayıveresi, bıdı bıdı olduğu iddia edilen enerjik hayvanımız.
92den ikametgah ettiğim, başka bir yere taşınırsam kaybolmuş hissine kapılacağım,ufak tefek bozulmalar görülsede bırakmak istemeyeceğim güzide semt.
bazı yerlerde kızartması yapılarak yenen hayvan türü.
bursa'da otellerin bol olduğu, her gidişimde mecburen ikamet ettiğim sevimli semt.