bugün

Ben sınırımı zorladım bir bardak caya 7 buçuk lira verdim evet o enayi benim.
not : bir daha bilmediğiniz mekana gitmeyin.
simit sarayında 2 tl verdim arkadaşta şöyle bi baktı zenginsin dedi çıkarkende bardağı çantaya atınca senin amk bakışı attı.
4 tl verdiğim de oldu ama bana göre maksimum 2 tl olmalıdır. Çay sürümden kazandırır ve bir mekanın en önemli müşteri kaynağıdır. Hem güzel olmalı hem ideal tutarda.

Mesela 4 tl ictigim çay bildigin bayattı. Mide bulandıran türden. Neden gideyim bir daha?
5 TL. o da içilen mekanın güzel olması şartıyla.
Şimdi çaya kaç lira ödediniz hesabından çok, nasıl kazık yiyoruz ona bakmak lazım.

Öncelikle şu hesabı bir yapalım.

1kg (1000gr) kuru çaydan kaç bardak çay çıkar.

Daha önce yapılan ölçüm ve araştırmalara göre 50gr kuru toz çaydan 25 bardak çay çıkmaktadır.

Bu oran ile hesaplanırsa 1000gr lik bir paket ile 500 bardak çay elde edilir.

1 Kg kuru çay 23-24 TL civarı.

Çay bardak olarak kaça satılıyor.

en ucuz çay bardak fiyatı (küçük bardak) 3 tl.

1 kg çaydan 500 bardak çıkıyor ise 500 x 3 = 1500 TL.

Tüm çay maliyeti günlük 30 tl yi geçmeyen işletmeler de 1500 Tl 1 kg çaydan para kazanmak.

zehir zıkkım olsun bunu bu fiyata halka satan o.ç. larına.

Türkiye sınırları içerisinde çayın maksimum bardak satış fiyatı minimum 10, maksimum 30 kuruşu geçmemelidir.

Edit: burada nasıl kazıklandığınızı kuruşuna kadar yazdık, çomarlar hemen eksilemişler.

Lan oğlum sen kazığı seviyorsan sana vazelin gönderim.
Mekandan mekana değişebilecek paradır.

Suyun bile cep yaktığı lüks bir yere gidersiniz: 7 tl.

Çok da mükemmel olmayan fakat bilinen bir cafeye gidersiniz: 5 tl.

Belediyelere ait mekanlarda: 2,5 tl.

Kahvede: 50kr- 1tl.

Yani hesabıma göre çaya verebileceğim maksimum para 7 tl.

Ama o kadar da enayi değiliz.
dışarıda çay içenlere uyuz olmakla birlikte 3 tl.
normalde 1 lira lakin hadi cafe diyelim öyle böyle diyelim 2 lira olsun.

ulan 3 bucuk ne insafsız ibneler.
mekanlarda fiyatları bilmem ama bir arkadaşım eğer beni yemiyorsa 20 tl verdiğini söylemişti. hava atıyor da olabilir bilemiyorum.

ben en fazla 3 tl verdim. beğenmedim. gittim bi çay ocağında 1 tlye daha iyisini içtim.
Mekanın kirası, yaktığı elektrik, harcadığı su, çalıştırdığı garson masraflarını düşünmeden kuru kuruya çayın maliyeti hesaplanamaz.
Bir mekanda oturarak sadece çay içtiğini sanan andavalları ortaya çıkarmış anketimsi.

Adam 10 kuruş demiş... Güzel kardeşim, dışarı çıkıp arkadaşlarınla ya da sevgilinle bir çay içiyorsan o sadee bir çay değildir. Değeri paha biçilemez ama romantizmi geçelim, mantıklı açıklamaya gelelim;

Bir mekana girdin, o mekanda çayını kendi götündeki gazla demlemiyorsun, kendi elektiğinle ya da kendi suyunla demlemiyorsun. Evinden getirdiğin ve daha sonra evine götüreceğin çay bardağı ile de içmiyorsun. Ayrıca o mekanda kendi çayını kendin de almıyorsun, sana hizmet eden en az 1 görevli var. Kaldı ki mekanda ısınma problemi varsa "ısıtıcı yok mu kardeşim" diye atarlanan da sensin...

Eee ne oldu şimdi? içtiğin bir bardak çay, vereceğin 3 tl... Artisliğin kime dalyanak?

Böyle adamlar evden dışarı çıkmasın, asosyaş olarak yok olsunlar amk.

Ayrıca sevdiğinle içtiğin çayın değeri ölçülemez. Hayatta her şey para değildir. Biraz anı yaşayın.
aylık gelirin binde biri kadardır.
Yoha dilekçeyle başvuralım.
6.5 tl verdim zamanında hem de özel çay dediler sallama çıktı üstelik, demleme bile değil. aptallığıma doymayayım.
tavsiye edilen satış fiyatı konması gerekir ise bir bardak tavşan kanı taze siyah çay max. 2 tl olmalıdır bence.
1 lira, ben bir liradan fazla vermiyorum, evet günde 15 bardak içiyorum boru değil.
1.5 liradır.o da kapalı sıcak mekan olmasının hatırına.
2 liradan daha pahalı çay satan mekanlarda çay içmek başlı başına vizyonsuzluktur.
franz kafka da 5 tl verdiğimi bilirim sene 2014. Aklımı sikeyim.
Ben liva da 4 tl ye içiyorum.
Hem orda paçanga böreği de var.
Isıtıcı da var.
Garsonlar da çok nazik.
4 tl.
Bizim kantinde 25krş.
6 lira verdiğimi hatırlıyorum..
en fazla 1 lira veririm. çaya 1 liradan fazla veren kerizdir.
en son 9 tl vererek zirveye oturdugum baslik.
epi topu 1 bardak caydi sonucta. bakin fincanda demiyorum bardak!