bugün

balkona çıkınca yıldızları denizi mehtabı gemileri görmeyi duygusal çağrışımlarla insanlardan uzaklaşmayı sağlayan yüksek topuklu oturma sistemidir.
insanı kimi zaman alt katlardan ve kargaşadan soyutlar kimi zaman in çık yorar ama her şeye rağmen çatı katında oturmak güzeldir.

(bkz: yabanım sevgilim esmerim güzelim çatı katım)
tam tersi, daha depresif, daha melankolik bir oturma sistemi için:

(bkz: bodrum katta oturmak)
august rush taki gibi çatı katında oturup hayatının aşkıyla karşılaşacaksak hep yapalım denendir.
Sağanak yağışlı bir gecede harika bir duygudur çatı katında oturmak. uyuyamıyorum böyle geceler, yatakta yağmurun sesiyle garip hayallere dalıyorum. Sabahları kuşlar üstümde toplanıyor, yazın sesleriyle uyanıyorum. ama o kargalar yok mu o kargalar, işte onların ceviz getirip çatıda yuvarlaması öldüyor beni.
yazın sabahın beşinde kiremitlerin üstünde gezen ibne martıların bet seslerine uyanmak, kışın yağmur sesinden uyuyamamak vede götün donması.
Sürekli temizlik yapıldığı halde tozlanması, gece yağan yağmur yüzünden iyice ıslanmış yatakta uyanmak.
Kısaca oturmayın uzak durun.
bazen çok yorucudur. eğer bir tadilat, çalışma felan varsa çatı katında oturmak eziyetlidir. aşağıya moloz indirmek, yukarıya malzeme taşımak inanılmaz bir işkencedir. bu ve dışındaki çalışmalar için çatı katı mükemmel bir yaşam alanı. hele ki istanbul gibi bir şehirde deniz gören bir balkona sahipse burada hakikaten yaşanır. en çok da kahve ve sigarayı aynı anda balkonda götürmek keyiflidir. yazı ayrı kışı ayrı bir yaşam alanıdır.
Kışın soğuk, yazın sıcak olur.