bugün

Mamak, yenimahalle ile birlikte hayır oylarının çıktığı ankara'nın ilçesi.
akepeli takımın bir yandan rüyalarına, bir yandan kabuslarına giren yer.
ankara nın göbeği olmasına rağmen melihciğim buradan gram oy alamadığından en sikimsonk kaldırımlar burdadır. hoş k.ören den oy alıyorda ne oluyor durum aynı, demek ki neymiş;

büyükşehir çalışıyor
ankara'da hayırın kazanmasında tek başına kürek çekmiş emeği büyük ilçe.
belediyesi parasızlıktan çalışamayan bir semt, zira melih parayı veridi de onlar mı çalışmadı! bu paraszılığa ramen yine de düzenli, en azından şelaleler ve parklar ile dolu diğer ilçeler gibi altyapısız değil.

(bkz: keçiören)
kemalettin kamu'nun şiiri, yorumsuz:

bir ebedi güneşle
burada doğdu gazi,
yaprak yığını gibi
burada yandı mazi.
burada erdi musa;
buradan uçtu isa.
bülbül burada varsa
hürriyet için öter.
ne örümcek, ne yosun,
ne mucize, ne füsun;
kabe arabın olsun,
çankaya bize yeter!
falih rıfkı atay'ın, atatürk'ün hayatını içeren kitabının adı.
ankara'nın en büyük ilçesi. dikmen'i, kızılay'ı, bahçeli-emek'i, cebeci'si, maltepe'si, balgat'ı, seyran'ı, ayrancı'sı, gaziosmanpaşa'sı, yıldız'ı vb. ile neredeyse ankara'nın yarısı...
ankaranın en güzel semti.**
buradaki bütün loto bayilerine büyük ikramiye çıkmıştır.
864 rakımlı, şu sıralar çok cazip, atamın evi.
akp nin seçim kazanma olasılığının olmadığı ankara ilçesi.
atatürk'ün hayatını dönemin önemli olaylarını ve atatürk'le yazarın kendi yaşantısında ki ortak anıların anlatıldığı bir kitap...
dil ve kaynak olarak güzel bir kitap olmasına karşın, cumhuriyetin ilk yıllarında ki sert koşulların ılımlı bir dil ile ele alınmadığı kesindir(tabii öyle ele alsaydı atatürk'ün yanında olmazdı orası ayrı).

atatürk hakkında ilginç bilgiler ve atatürk'ü anlamak isteyenler için gayet güzel fıkralar vardır... devrimler, savaşlar, kanunlar, inkılaplar üstünkörü bir şekilde anlatılsada güzel bir kaynaktır...

atatürk hakkında bilmediğim bir kaç şeyi(kitapdan öğrendiğim) yazmak istiyorum.
-foks adında bir köpeği varmış. bu köpek daha sonra boğuluyor ve derisi doldurulup orman çiftliğine koyuluyor, daha sonra atatürk'ün emriyle geri kaldırılıyor.
-atatürk ''bir çocuğun oyuncağı gibi bekliyorum'' dediği savaronayı aynı zamanda hitlerinde istediği fakat atatürk'ün aldığı...
-atatürk'ün daha önce hiç kurban kesmediği.
-nuri conker ve fethi okyar'a yıllar önce(okul zamanlarında) ''fethi'yi büyük elçi, senide başvekil yapacağım.'' dediğini ve bunuda nuri conkeri başvekil yapmamak sureti ile yıllar sonra gerçekleştirdiğini. öğrenmiş bulunuyorum.

gibi şeyler.
güzel bir kitap okuyunuz.
ankara'nın öteki taraftan vize alamamış ve ahirete atanamamış, bir ayağı çukurda olduğu halde yıkılmadım ayaktan modunda olan nüfusunu barındıran ilçesi.
ankaranın en merkezi semti olmasına rağmen yolları ve kaldırımları insanlara rus ruleti oynatır.