bugün

fatih bayhan'ın kaleme aldığı, pegasus yayınları tarafından yayınlanan ve mustafa kemal'in annesi zübeyde hanımı ve mustafa kemal üzerindeki tesirlerini konu alan okunulası kitabın adıdır ayrıca.

(bkz: gölgesinde mustafa kemal i büyüten kadın)
bugun ölüm yıl dönümü olan Mustafa kemal atatürk'ün, hepimizin anasıdır...
rahat uyu ana dediğimdir. atamın validesidir, validemizdir. bizim için değeri büyüktür oğlunla gurur duy anam rahat uyu... 88 yıl önce bugün vefat etmiştir, saygıyla anıyoruz...
ellerinden öpülesidir.
selanik'in langaza şehrindendir.

ek: ilk olarak langadas yazmıştım. aklımda öyle kalmış. ama meğerse langadas yunanca adıymış.
ne diye söverler bu yobazlar diye kızılasıların eleştirdiğidir. ne suçu vardır kadının?
Türk milletinin Ata sını yetiştiren muhteremdir...
ulu önder atamızın saygı duyulası, eli öpülesi anesidir kendileri. mekanı cennet olsundur.
cumhuriyetin kurucusu mustafa kemal atatürk ün annesidir.
mustafa kemal paşamızın elleri binlerce kez öpülesi annesidir. anneler günü arefesinde anneler günü hiç kutlanmayan bu cefalı anneye minnet borcumuz bir kere daha artmıştır.

selaniğin osmanlı topraklarından çıkması ile kızı ile birlikte istanbul'a yerleştirilmiş, eşi öldüğü için, ve 2 kadının o dönemin istanbulunda çalışabilme şansı olamadığı için ve oğlu mustafa kemal suriye cephesinde savaştığı için son derece kötü koşullarda açlıkla yüzyüze yaşamış yine de her mektubunda oğluna allahtan yardım dilemiş, son derece iyi koşullarda hükümet tarafından bakıldığını söylemiştir. mustafa kemal paşa cepheden döndüğünde annesini ve kız kardeşini yanına almış, fakat tabi ki ailesinin yanında değil cepheden cepheye harpten harbe koştuğu için ana oğul çocukluk dönemleri hariç çok az defa bir arada olabilmişlerdir.
mustafa kemal samsun'a çıktığında asılsız bir mustafa kemal öldü haberi yankılanır ve zaten hasta olan zübeyde anamız felç olur, kızının evlenmesi ile damadının yanına taşınır, oğlunun yaşadığını bizzat mustafa kemalin kendi mektubuyla öğrenen zübeyde hanımın tek dileği ölmeden önce son bir kez oğlunu görebilmektir. fakat bu isteği asla gerçekleşmedi. 15 Ocak 1923 günü 66 yaşında vefat etti.

ruhun şad, mekanın cennet olsun. anneler günün kutlu olsun...
en yüce en kutsal annelerden biridir.*
mustafa kemal atatürk gibi bir evlat yetiştirdiğin için sana minnettarız, annelerin annesi.
Anneler gününü kutladığımdır. Annelerin annesidir. ruhu şad olsun.
hepimizin annesidir. anneler günü kutlu olsun. mekanı cennet olsun.
şöyle bakıyorum resmine nur yüzlü sevecen bir kadın.başında beyaz yazması..sonra şimdi kendi başımdaki yazmaya bakıyorum neden bana atatürk ü referans göstererek hayatı zindan ediyorsunuz,ben bu kadını seviyorum diyorum..

bu iç yakan soruyu hep kendi kendime soruyorum.
anatürk'tür.
çok hayırlı bir anneymiş.
allah ondan razı olsun.
Ölümsüzlüğü bulan Adamın Annesi 1881-193∞.
*elleri öpülesi, baş üstünde taşınması gereken kadındır. başka hangi anne böyle bir deha, böyle bir milliyetçi, böyle bir insan doğurabilir ki?
(bkz: atatürk ün annesi)

edit: bu entry atatürkün annesi başlığından buraya uçurulmuş.
evladının yaptığı hayırlı işlerden dolayı ameli devam etmekte olan annedir.
ruhu şad mekanı cennet olsun.

görsel

türk milletinin son yol göstericisini dünyaya getiren zübeyde anamızı ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. *
Mustafa Kemal'in dini bir eğitim almasını ve kadı olmasını ısrarla istemiştir..
`https://www.facebook.com/...75&type=1&theater`
son yolculugunda oglu tarafindan ugurlanmayan anne.
en büyük türk'ün annesidir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar