bugün

ekşi sözlük'ün ciddi ciddi ergen mekanı olduğunu gördüğümüz versus.
biz ulu'ya ergen derdik, yok lan bizim çocuklar iyi gene.

zidane gibi bir futbol tanrısıyla iyi bir orta saha oyuncusunun kıyaslanmasıdır.

https://eksisozluk.com/an...-884195?a=popular&p=1
zinedine zidane dünyanın en iyi 3 futbolcusundandır. iniesta ilk 20 ye girebilir.
Zinedine zindane'nin iniestaya sabunsuz 5 posta kayıp alacagı versustur. evet.
Iniesta gibi iyi bir futbolcuya yazık olacak kıyaslama. Evet, filden büyük mamut var.
gelmiş geçmiş en iyi 11i yaparken orta sahaya ilk yazılan oyuncu zidane olur iniestayı kimse yazmaz bile.
Ekşide yazmak için belli bir zeka gerektirmiyor açıkçası cümle kurabilen bunu azcık tanımsallaştıran herkes ekşide yazabilir ama zidane ile iniestaya kıyaslamak düpedüz öküzlüktür. zidane lan bu yolda görsen 20 yıl herkese anlatırsın amk, öyle bir futbolcu.
Zinedine Zidane'yi falan böyle bir karşılaştırmada kullanmak ahlaksızlıktır. Zidane, BMW. iniesta, Audi. Tamam iniesta çok iyi oyuncu şuan oynayan orta saha oyuncularında mutlaka ilk 3 e girer ama Zidane gibi bir futbolcu uzun süre gelmez.
90 lı yılları başından sonuna kadar hatirlayabiliyorum. Ben hayatim boyunca son 10 yılın Barcelona sı gibi birşey gormedim açıkçası.hatta hiçbir takim sporu dalında böyle dominant takım yok. Aynı şekilde 2008,2010,2012 şampiyonu ispanya milli takımı. Adamlar Michael phelps gibi , USAiN bolt gibi , lance Armstrong gibi birşey kendi dallarında. Ayrıca geçen sezonun Barcelona sı da hayatımda gordugum en iyi takım.

Bunları şundan dolayı yazdim. Eğer mesele kupa sayısına gelecek olursa victor valdes , Buffon dan , cech ten daha başarılı. Elbette iniesta ve zidane arasında victor valdes ile Buffon kadar fark var demiyorum. iniesta kendi jenerasyonunun bence en iyisi olmayı hakediyor. Pirlo , xavi , lampard , schweinsteiger , modric , xabi alonso , yaşı çok küçük olsa da bu jenerasyondan sayabileceğimiz fabregas , yaşı çok büyük olsa da geç ünlü olmuş ballack , yaya toure , 30 yasindan sonra cift yonlu orta saha oyuncusuna evrilen scholes ve bana gore iniesta dan sonra ikinci diyebileceğim büyük kaptan gerrard ta dahil olmak üzere iniesta 1 numaradır.

Şimdi iniesta nin da hakkını vermiş olalım böylece ve zidane meselesine geçelim. Zidane da iniesta da olan cogu şey vardir ama iniesta da zidane daki takıma etki etme gücü ve maçı kazandıran futbolcu olma özelligi (merak etmeyin iniesta nin 2009 chelsea maçındaki son dakika golü ve 2010 dünya kupası nı getiren golünü hatırlıyorum. Ayrıca bugüne kadar Barcelona ve ispanya nin iniesta nın gol attığı hiçbir maçı kaybetmediğini biliyorum. Ben başka bir şeyden bahsediyorum) asla o seviyede yoktur. Hatta sadece iniesta da da değil bu dönemin futbolcuları içinde belki sadece messi de olan birşeydir bu özellik. ( evet cr7 de de yok ne yazık ki) o yüzden zidane ın yeri başkadır. Zidane ile iniesta yı değil belki Maradona , cruyff , beckenbauer,dalglish ya da best gibi tek başına maç alabilen oyuncuları kiyaslmak daha doğru olur.
Nostalji fetişi her zaman ki gibi var. Zidane'nın artıları diyeceksek sunları sayabiliriz;
Hava hakimiyeti- Topu her şekilde kontrol edebilme, Liderlik
( Koşu tarzı da eskileri daha da baglar kendisine uzun, füleli oyuncular izlenilesidir)
iniesta' nın üstün yönlerine gelirsek;
Topu ayağından alamazsın, çalımına dur diyemezsin, paslarını durduramazsın ve en büyüğü de bu adam futbola çağ atlatmıştır.
93 doğumluyum simdiden söyleyeyim elestirirken 95 96' lı demezsiniz
iniesta > tarihteki tüm orta sahalar.
Sadece pas atan Xavi bu adam sayesinden popüler oldu öyle bi adam işte.
evet ama futbol hayranı olarak maçları tek tek izlemiş ve bir Zidane fanı olmuştur o şahıs. Hayatının son 3 4 yılına kadarda tarihin en iyi orta sahası da demiştir kendisi için.