bugün

Bir yandan çabucak geçsin de ne olursa olsun artık derken

Bir yandan da aman hızlı geçmesin ondan sonra ne yapıcaz diye düşünüyorum.

Peki ne mi oluyor? Çok hızlı geçiyor.

Ama muhtemelen belli bir süre sonra da çok yavaş geçtiğinden şikayet edeceğim.

Böyle de bir şey işte.
eskiden her esnafta bulunan gazete.
Hızla akıp giden diye tanımlanabilir. Daha dün neleri dert ederdik şimdi ekmek derdi.
belkide tek ihtiyacım olan şeydir.
Geçer gider anlamazsın , geri de gelwez. bakarsın arkasından. ilaç diyorlar, bekliyorum.
valla benim ilacım değil.
Her şeyin ilacı derler, yalan.
Cehennem boşuna,
Dert çektiğimiz günler...
Cennet gün ettiğimiz dünler...

Ey zaman bilmez misin ettiklerini...
Bir düğüm ki ne sen çözebilirsin ne ben!
zaman akıp mı gider yoksa Uçup mı gider?
Su gibi akıp gider, ne çabuk saat 1 oldu bilmiyorum.
Göreceli bir kavramdır. Ve bazen geri alınmak istenen, ya da kontrolünü elinde barındırmak.
4. boyut
Uzadıkça kısalan şey... zamanımız...
çizgisel olarak tasavvur edilir ekseriyetle. bu yanlış algı da misal kader gibi kavramları anlama hususunda zorluklar çıkartır insanlara. zamanı varılan bir yer olarak görmeye başlar insanlar ve de haliyle özgür iradenin hayat bulmadığı sanrısına kapılırlar sonrasında.
3-4 yıl önce bir yaz günü, bilenler bilir sultanahmetten eminönüne giden tramvay yolunun kenarından sallana sallana gidiyorken karşıma çıkan siyah, bilge bir köpek ile tanıştım. sağda solda dükkanlar vardı, dükkanlardaki eşyalara bakarken aniden önüme çıktı ve ezmemek için hamle yaptım. neredeyse yere düşüyordum. karşılıklı özür diledik bilge köpekle. sonra gülhanenin oraya doğru gittiğini öğrendim ve oraya kadar eşlik ettim. o ara nasıl olduysa konu zamana gelmişti. köpek bana zamanın ne olduğunu sordu.

+ zaman; uzay gibi ileri-geri, sağa-sola hareket edemediğimiz bir kavramdır dedim.

- çok fazla kitaplara bağlı bir cümle gibi bu cümle. biraz daha deruni olsun cevabın dedi.

biraz düşündüm ama köpeğin istediği tarzda bir tanım bulamadım. bunun üzerine bilge köpek devam etti;

- zaman; insana hiç bilmediği şeyleri öğreten bir bilgedir. her şeyi tam vaktinde öğretir. ne önce, ne sonra...

birden durmuştum. bu cümle bana bir yerlerden tanıdık geliyordu ama hatırlamadım. tekrarlar mısın şu dediğini diyerek köpeğe baktığımda ortada ondan eser yoktu. sanırım bir kemik gördü, yahut sohbetin bu kadar yeterli olacağını düşünüp uzaklaştı.

bunun üzerine bilge köpeğin söylediği cümleyi nereden hatırladığımı düşünerek yola devam ettim..
Durmaz akar. Evet.
Zaman yavaş yavaş beceriyor bizi, hersene bi ileri bi geri.
bir beklediğimiz olunca hiç geçmeyen ama mutluyken göz açıp kapayıncaya kadar geçen göreceli kavramdır.acı çekerkende hiç geçmez.bazan da zaman dursun istersin sevdiğine sarılırken mesela ama hemen biter.yine geçmiyor şimdi.
aha fenerbahçe ye şikeci diyen fetöcüler;

görsel
görsel
görsel
Birçoğunuz kabul etmese de kısır döngüden ibarettir. Ne yaşama derin bir anlam yüklemek gerek ne de ölüme. Yaşarsın ve ölürsün. Evet.
soyismimdir.
geçiyor ve bizler farkında olmadan öyle çok değişiyoruz ki...
Geçmiş tüm aboneleri tutuklanırsa AKP de adam kalmaz, hükümet düşer, erken seçim yapılır.
Zaman,
ilaç sanıyorsun ..
Oysa
Sadece saklıyor ...

alıntı.
Zaman konusu oldukça ilginç bir konsept ve hakkında demek istediğim bir kaç sey var. Öncelikle coğu insan şimdiki an içinde yaşadığına inanır. Oysa aslında bizim algımız geçmişten gelir. Yani örneğin şu an gözünüzü kapatıp açarsınız, gözünüz açıldığında sinyaller göz aracılığıyla beyinde görüntü meydana getirecekler. Bunun içinde bir süre geçmesi gerek. Yani biz aslında olmayan bir zamandayız. Bir algı içinde yaşıyoruz. Bu durumda yaşadığımız evren yok olmuş ve biz bunu daha fark edememiş bile olabiliriz.