bugün

"beşinci günün şafağında beni bekleyin. şafakta doğuya bakın." -gandalf
"Babalar oğullarını gömmemeli." -Théoden
- beni bırakma aragorn
+ yüzük benim olmalı arwen. yüzük olunca çakılacak elf kızı bulurum bir şekilde.
Elf gözlerin ne görüyor legolas.
"Peki atla binicisi nerede?… Öten o boru nerde?… Dağlardan yağmur gibi geçtiler, çayırlardan yel gibi estiler, günler batıdan battı bile, Tepelerin ardından; gölgeler içine, nasıl bu hale geldik!" -Théoden

"Yıldızlar örtülü, doğuda kıpırdayan bir şey var,uyumayan bir kötülük...O burda!" -Legolas

"Eomer : Kelleni uçururdum cüce, eğer yerden biraz daha yüksek olsaydın.
Legolas : Henüz eliniz inmeden düşer kalırdınız."
Arwen : Tek başıma uzun çağlar yaşamaktansa seninle sadece bir hayat yaşarım. Ölümlü hayatı seçiyorum.
Aragorn : Bunu bana veremezsin.
Arwen : O benim ve istediğime veririm, kalbim gibi.

---
Bilbo Baggins: içinizden yarısını arzuladığımın yarısı kadar tanımıyorum, yarınızdan azını da hak ettiğinin yarısı kadar sevebiliyorum...
"Dünya değişiyor. Bunu sudan hissediyorum, topraktan hissediyorum, kokusunu alıyorum... Eskilerden pek bir şey kalmadı, zira hatırlayanlardan da yaşayan yok artık..."
"Her zaman umut vardır." -Aragorn.

"Tek başıma uzun çağlar boyunca yaşamaktansa,seninle bir hayat yaşamayı istiyorum. Ölümlü hayatı seçiyorum Aragorn. "
-Arwen.
''sam şu tuzluğu uzatsana kanka.''
-frodo.

hangi filmde geçiyordu tam hatırlamıyorum.
you shall not pass' dir lan ötesi var mı.
"- you shall not paaaaaasssssss!!"
-gandalf.
Bay frodo bay frodo iyimisiniz?
Unuttum.
"gitmemis lassım." -gollum
all that is gold does not glitter,
not all those who wander are lost;
the old that is strong does not wither,
deep roots are not reached by the frost.
from the ashes a fire shall be woken,
a light from the shadows shall spring;
renewed shall be blade that was broken,
the crownless again shall be king.

-arwen seslendirmiştir tolkien'ın bu muhteşem şiirini. hem muhteşem bir şiir, hem arwen, daha müthiş ve unutulmaz ne olabilir ki?

edit: benim zevkimi neden eksiledin ki kardeş, liv tyler mı sevmiyorsun anlamadım ki.
kral theodenin şiiri.
Efendimisss bizi s*ke*ek.

http://inciswf.com/1284540203.swf

Kesinlikle unutulmaz.
aragorn'Un kara kapılardaki konuşması film tarihinin en efsaneleri arasına girer.
http://www.youtube.com/watch?v=im5CIpMFo4Q şunu dinlerken okuyoruz tadına varmak için.

- Ben seçimimi yaptım
- O asla geri gelmiycek hiç umut olmadığı halde neden burda oyalanıyorsun
- Hayla bir umut var
- Aragorn bu savaştan sağ çıksa bile ayrılacaksınız Sauron mağlup edilip Aragorn Kral olsa dahi tüm umutlarınız gerçekleşse dahi yinede faniliğin acısını tadıcaktır.ister kılıçla ister zamanın yavaş ilerleyen tesiriyle Aragorn ölücek. O göçüp gittiğinde seni teselli edicek birşey olmıycak dünyanın nihayetinden önce tüm haşmetiyle ayakta duran insan Krallarının o muhteşem sureti sonunda ölücek
Lakin sen kızım, aynı kışın çöken yıldızsız geceler gibi karanlık ve
kuşku içinde kalacaksın, burda hüzün içerisinde solan ağaçlar altında
yaşayacaksın, nihayet tüm dünya değişip hayatının uzun yılları tamamen
harcanıncaya kadar...
Arwen burda senin için ölümden başka birşey yok...
arwenli sahneler.
“There is no curse in Elvish, Entish, or the tongues of Men for this treachery.”
– Treebeard

edit:kesilen ağaçları gördükten sonra treebeardin repliğidir.
bu da ne gafil avlanan bir kolcu mu yoksa (arwen)

o sıradan bir kolcu değil o aragorn arathorn'un oğlu sizin gondor tahtının da varisi (legolas)

bir elf yer altına girecek de cüce buna cesaret edemeyecek hiç duyulmamış bir şey.
başarı şansı düşük ölüm riski yüksek daha ne bekliyoruz (gimli)

taşıdığım kan aynı aynı zayıflık.
frodo için (aragorn)

Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez. (Gandalf)
yyyiiiieeee neden ett yiğemiyosssdur.
go home sam.

beni bitiren budur. filmde onlarca replik onlarca kahramanlık sahnesi varken frodunun bu ergen tribine biterim ben. sam olsam seni de yüzüğünü de der allah yarattı demeden girişirdim frodoya.

sen adamı dünyada gidilecek son yere kadar, yanında kılıç kullanmayı ok atmayı bilen kimse olmadan takip et. bu amaçla boğulmayı bile göze al. bir de yol boyu adama saygıda kusur etme, sürekli mr frodo, mr frodo diye peşinde takıl o sana olan ergenliği yapsın. sonra bir de gollum piçinin gazına gelip ilk olayda go home sam desin. yok ya. sen bakalım o sam'in hakkını nasıl ödeyeceksin mr frodo.
yüzüklerin efendisi kralın dönüşündeki rohanın süvarilerinin saldırmadan önce ki kralın konuşması.