bugün

Tartismasiz ki benim icin muhammed alidir. Kendisi ayni zamanda tum zamanlarin en iyi agir siklet boksorudur.
Tek bir sporcuyu seçmenin çok zor ve belki birazda çok yetersiz olacağı istektir. Birkaç dalda seçki yapabilirim.

Atletizm, Carl Lewis. O devirde herkes doping moping yaparken temiz kalıp gerçek bir sporculuk sergilemiştir.
Halter, Naim Süleymanoğlu. Rekorlarını kimse kıramayacağı için olsa gerek durduk yere bütün halterde kilolar değiştirilmiş ve böylece rekoru boşa çıkarılmıştır.
Futbol, herşeye rağmen inanıda Maradona. Mesela nasıl oynadığı değil. Ona yakın hatta dönem dönem ondan iyi oynayanlarda oldu ama gel gelelim hiçbiri Napoli gibi 2. sınıf bir takıma gidip doğru düzgün futbolcu yokken o takıma şampiyonluktur, kupadır kazandırmadı.
tek bir isim saymak bana göre de çok zor. ama şöyle bir durum var. bazı sporcular var ki yaptıkları sporun üstüne çıkmış durumdalar. bunlar sporculuklarından ekstra işlerle bu seviyeye geliyorlar şüphesiz. peki kim bunlar? aslında sporla ilgilenmeyen insanların bile bildiği isimler. atletizm için usain bolt, yüzme içinmicheal phelps, basketobol için michael jordan, boks için muhammed ali, roger federer gibi.

mesela jordan'dan konuşmak gerekirse. muazzam basketbolculuğunun yanında, 90'larda nba'in dünyaya açılan yüzü niteliğindeydi.
usain bolt atletizmdeki dominantlığına renkli kişiliğini de ekledi. dominantlık olarak bolt'a eşdeğer olan fakat karakter olarak tam tersi olan phelps'de öyle.

spor tarihinde bir sürü efsanevi isim var. bu saydığım sporlar kadar ünlü olmayan sporların da efsaneleri var elbette. tom brady, ronnie o sullivan gibi.

o yüzden en efsanesini seçmek bir diğerine büyük haksızlık olacaktır. ille seçim yapılacaksa branş özelinde değerlendirilme yapılabilir.
Sabri reyizdir.
kesinlikle (bkz: sabri Sarıoğlu)dur..

hiç bir bok yemeden 15 sene kulübünde kalan tek oyuncu.
Muhammed Ali, müslüman olduğu için söylemiyorum tabi ayrıca bi sempati duyuyorum ama onun dışında çok karakterli bi sporcu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar