bugün

başa gelendir sözlük. paylaşacağım bu anımı.

senelerden bir sene. üniversite hazırlığım ve yurttaki ilk senem. yurdun dizaynına göre tek ve iki kişilik odalar vardı, ben de iki kişilik odaları seçtim. gayet tatlı, sevecen, naif umutlarla seçtim. oda arkadaşım hakkında ufak bir bilgim dahi yoktu.

-odaya yerleşeceğim ilk gün bütün eşyalarımı kapının önüne yığdım. açtım kapıyı baktım odada kimse yok ancak oda arkadaşım olması muhtemel kişi odaya benden önce yerleşmiş. bende odaya eşyalarımı yığdım, sonra güzelce katladım, dolaplara yerleştirdim vs. oda arkadaşımla tanışacağım, çocuk beni ilk intiba olarak düzensiz tanımasın diye. sonra dışarı çıktım. hala içimde bir merak oda arkadaşımla alakalı. akşam olduktan sonra yurda geri döndüm. dönmez olaydım. odanın kapısını araladım. o sahne slow motion olarak aktı. yatağımın üzerinde bir şey var. akşam olduğu için oda karanlık, o an yatağın üzerindeki şeyi hayal meyal bir çift ayağa benzettim. kapının tamamını açmadım, oda numarasına baktım, vallaha doğru lan, allah kahretsin. sonra bir cesaret kapıyı sonuna kadar açtım ve bana o karanlıkta bakan iki çift beyaz gözü gördüm. tırstım mı? nasıl tırstım ama belli etmedim pek. o gözleri gördüğüm anı unutamam. hemen her türk insanı gibi tırsıntımı öfkeye yedirdim. -kimsin lan? dedim kalın sinirli bir sesle, -hey, are you my room mate? diye karşılık geldi cool ve çatlak zenci sesiyle. o anki şaşkınlığımla ''evet hocam'' dediğimi hatırlıyorum. sonra ingilizce devam ettik ama yapacak bir şey yoktu, dışarda kalamazdım.

o gece uyumadım, ertesi sabah müdüre gidip odamı değiştirdim. kimse ırkçılık olarak algılamasın. zenci bu, şeytan doldurur.
(bkz: alt kat komşunuzun japon olması)
"bi kere pipini görebilir miyim? "

sorusunu bir anda sordurtur insana..
(bkz: evlerden ırak)
-sizin namınızı, siz gelmeden duydum ben
+o zaman alt ranzayı boşalt
-neden?
+namım orada yatacak
-valla mı lan, yemin et, ekmek musaf çarpsın de sen üst katta o alt katta ölemi lan, ne bu be.
+şaka mı sandın ama korkma biz önümüze geleni yapmıyoruz
-sağol içimi ferahlattın

-korkma,ben dostum.
+ladi lan ordan sen dost olsan ne yazar, hakkımızdaki dedikoduları düşünebiliyor musun sen?
rastali saclara sahip bayan zenci bir ev arkadasina sahip olmak, dusta vakit gecirmek icin pek de ic acici olmayabilir. zira her defasinda karsilacaginiz bir topak kil yumagi, sizi ciplak olarak seyrediyor olacaktir. topak o kadar buyuktur ki, icinde kamera bile olabilir.
(bkz: okulu bırakma nedenleri)
çok yakın bir arkadaşımın başına gelen olay. gerçi oda arkadaşı zenci de gayet sakin iyi daha önceden tanıdığımız bir insandı. ama arkadaşımla aralarında ten uyuşmazlığı olmuş olacak ki oda değiştirene kadar benim odamda kaçak kalmıştı. bu da böyle bir anımdır sözlük.
bu dünyada herşeyin insanın başına gelmesi olağandır bu da olası bir durumdur.

(bkz: ayakları kokmasın yeter)
(bkz: zenci olsun beyaz olsun sonuçta insan olsun)
uyurken asla arkanı dönmemen gereken oda arkadaşıdır.
moby dick romanının kahramanının handa yaşadığına benzer bir vakadır.
--spoiler--
kalabalık ve ucuz olan bir handa kalan eleman başka biriyle paylaşacağı odaya girip yatar. gece öteki eleman çıkıp gelince kahramanımız dumura uğrar ve feci tırsar. çünkü gelen her yanı dövmelerle kaplı, iri yarı, korkunç görünümlü bir fijilidir. fakat sonradan aynı gemide çalışacakları ortaya çıkar ve gemide giderek süper kanka olurlar. *
--spoiler--
(bkz: sikmeseler bari)
odayı terketme yüzdesi baya yüksek bir oran. aynı yerde yaşıorsunuz yanlışlıkla görürsünüz psikoloji vs. kalmaz.
adamın çadırı kurması bile moral bozar. (bkz: 30cm)
yazılanlara baktıgımız vakit anlaşılan şudur; türk erkekleri bir adam tarafından "götürülmeyi" dert etmemektedir. dert ettikleri şey, kendilerine girecek olanın boyutudur. yani korkulan uzun olması..giriş olması degil..

yoksa neden zenciden kaçan, aynı odada yatmayan, bir tehdit olarak gören adam; zenci olmayan başka bir erkekte zerre kadar tereddüt etmesin?
çıplak görmediğin sürece sprun teşkil etmeyecek durum. tabi çıplak görülürse odayı değiştirmek için yurt yöentimine başvurmak gereklidir.
bir insanın ten rengiyle, ırkçılıkla sınanmasına vesile olur. zencinin oda arkadaşı şayet türk ise, bu sınavı büyük ihtimalle kaybeder. bu toplumda zencilere karşı anlamsız bir propaganda var. sonra da biz ırkçı değiliz, avrupalılar, amerikalılar ırkçı deriz.
işini bilen adam için iyi bir fırsattır.

ben olsam, nereli olduğunu sorar, ülkesiyle, yaşamıyla ilgili bilgi almayı dener, samimiyet ilerledikten sonra "hacı bizimkiler sizin dalgadan çok korkuyorlar, esprisi ne bunun?" derdim. çıkarıp sallarsa kaçarım tabi ama sanmıyorum. burada da var zenci, şeker gibi adamlar. hiçbir kıza da yiyecek gibi baktıklarını görmedim mesela ne bileyim.

fena mı olur lan nijeryalı ev arkadaşın olsa? oturursun konuşursun. farklı bir renk amına koyim!

hayır hepsini geçtim, bu adam seni sikecek değil sen vermedikten sonra. e al adamı gezdir lan, millet size bakıp korksun, "oha zenciyle takıla takıla bununki de uzamıştır!" falan desinler. manyak mısınız lan? üniversiteli olmuşsunuz zenci pipisi travmasını atlatamamışsınız. gören de zenciler yakalayıp işkence ettiler zannedecek.

esmerim lan ben de zaten, iyi anlaşırız. ne güzel bi' şeymiş, bak şimdi canım istedi. olm elin afrikalısına, amerikanına "this is dry fasulye!" diye bağırmanın, yüzündeki mal ifadeyle kesişmenin tadını başka neyden alabilirsin ha?
ranzanın üst katına çıkmak için merdiven yoksa eğer teknik destek sağlayabilecek,
yattığı yerden sizi üst kata çıkarabilecek arkadaştır..
(bkz: bak bir şey geliyor oradan)
gece sorun olmaz fakat gündüz görüldüğünd ürkülesi insandır.
(bkz: dostlar başına)
(bkz: pipisini açtırıp o büyüklükte bir pipiye inanmamak)
(bkz: uykusuz geceler)
o sene çok uzun gelir.
geceleri tedbiri elden bırakmamayı ve her zaman tetikte olmayı gerektiren durumdur.
güncel Önemli Başlıklar