bugün

estetikten çok ergonominin hakim olduğu oda çeşididir. göze hitap eden unsurların sayısı çok azdır. yatak başlıkları sehpa görevi görür, masa görevi görür. dolap kapakları askı olarak kullanılır. yataklar koltuk,sandalye,masa ...her türlü amaç için kullanılır. kişi nadiren koltuk yüzü görür.
yurt odası her yurtta farklılık gösterir.özel yurt ve devlet yurt odalarında ciddi farklılıklar mevcuttur.devlet yurdunda uzun bir koridorun sagında solunda dızılmıs koguşlara yurt odası denir.yurt odalarında demır dolaplar demır ranzalar ve 1 masa ıle ıdare etme cabası soz konusudur. kıc kıca bas basa fık kadar oda ıcınde yasama devam edersınız.yurt odası sakınlerı tahammul katsayınızı arttırabılırde azaltabılırde bu tamamen o an kı sartlarla sekıllenır.odada prız olmazmı ulen der sınır harbı yasarsınız .sarj olması ıcın cep telefonu basında etut odalarında calınmasın dıye beklemelerınız kacınılmazdır.ezıyetlı seydır devlet yurdu odasında kalmak.
ozel yurt odaları bıraz daha farklıdır.paran kadar konusursun cunku 2 kısılık odadada kalırsın 8 kısılık odada da ..ranzalar daha kullanılır daha renklı ahsap olmaktadır zıra dolaplarda oyle.bır ev ortamı yaratılmaya calısıldıgını gozlemlersın.daha hıjyenık oldugu aşikardır.odanda priz bulunması odanda yemek yenmesı ıstedıgın zaman kahvenı ıcebılıcek bır kahve makınanın olması konusunda kımse sana karısmaz sorgulamaz.daha huzurlu hıssedersın.devlet yurdundakı gıbı bellı saatlerde sıcak su verılmesı soz konusu degıldır.her daım sıcak suyla yıkanabılecegın yurtların odalarında sıcak sıcak oturursun.devlet yurtlarının ısınma konusunda bır adım önde oldugunu soylemeden gecmek haksızlık olur ozel yurtta donarsın belkı ama devlet yurdunda her daım thsrtle gezersın.
yurt odası ıyı kotu bır suru anı gecırecegın , ılk ask gozyaslarını duvarlarına bakıp akıtacagın,tek basına varolma cabanı sergıleyecegın ,dertlerıne ve baskalarının dertlerıne karsılıksız ısık tutucagın,hayatın ıcınde belkıde en cok dertlesmeye dınlemeye dınlenmeye naıl olucagın odalar olucagından degerı bılınmesı gereken zaman zaman ozlenen odalar olarak yer eder her universitelının hayatında..ara ara aynı kadroyla o gunlere donme ıstegın depreşir durur.hayatın hıc bır donemı o kadar yalın olamıyacaksındır cunku..
erkek öğrencilerin kaldığı cinslerinde daha önce hiç rastlamadığınız kokularla karşılaşabileceğiniz odalardır.
Tek kişilik olanlarında kışın herhangi bir ısıtma sistemine gerek duyulmayandır.
Kendi nefesinizle odayı ısıtabilirsiniz.
Saygılar.
sevilmeyen insanla itici güzel insanlarla gayet güzel olan odadır. evet.
yalnızlaşmanın başka bir boyutudur, yan yatakta yatan adamı görürsün siklemezsin, yok sayarsın, beyan etmezsin görüşlerini o da etmez, sevgilini getirirsin görmezden gelinir, o getirir görmezden gelinir adeta görünmez bir paravan vardır aranızda, ama oda arkadaşısınızdır, normalde bişey olsa canındır o senin her türlü korursun. En azından bana öğretilen buydu ama insanlar piç o yüzden kırbacı vurdum götünüzden şak!
Süperdir süper. Rabbimiz sana hamd olsun, Verdiğin nimetlere..
oda arkadaşıyla huy ve suyun uyuşmadığı takdirde duvarların üstünüze doğru hareketlendiği mekandır. düzenli ve düzensiz, pis ve temiz olarak görüntüleri sürekli değişir bu mekanın. iki tip de düzensizse sorun yaşanmaz ama sakinlerden biri düzenliyse vay onun haline. çamaşırhaneden alınan çamaşırların odanın orta yerinde durması, duş giderindeki saçlar, tuvaletin pis kullanılması, çamurlu ayakkabılarla odanın orta yerini damgalamak gibi unsurlar insanın kendini cinayet planları yaparken bulmasına sebep olabilir.
yurt odasını odanın duvarlarına sormak lazım. yalnız kalınamadığı için sabahlara kadar duvara dönüp sessiz sessiz ağlamayı da, sabahlara kadar çekirdek kola cips ortamı muhabbetlerini dinleyenler de onlardır, azarlamaları kıskançlıkları, lise aşklarını, anne-baba özlemlerini...

ayrıca dolaplarda mezunlardan kalan küfürlü yazılar olmayan yurt odası bizden değildir.
sonsuz kardeşlik ve dayanışma ağacı tohumlarının ekildiği küçük ama ağzına kadar samimiyet dolu odalardır.
Üniversitenin ilk haftası ev bulana kadar arkadaşımla yurtta kalalım dedik. Kyk yurduna yedekten bir şekil girdik. 15-20 metrekarelikti odalar ve 4 tane ranza, 8 yataklıydı. Okulun açıldığı hafta full doldu. 8 erkek o küçücük odada nasıl durur tahmin edin. Horlayan bir yandan, kirli iç çamaşırını gözümün önüne yatağına fırlatan, parfümünü boca eden derken, hemen bir internet cafeye gidip eşyalı bir ev bulup direkt apar topar eve çıktık parasına bakmadan. Sanırım askeriyeler ve hapishaneler bile o kadar berbat bir halde değildi. Hayatımın en berbat günleri o yurt odalarında geçti, bir hafta sürse de.
4 kişilik 4 yıldır kaldığım yurt odası, yaklaşık 10 kişiyi tanımamı sağladı ve ufak tefek şeyler haricinde bi sıkıntı yaşamadım. Sıkıntı yaşamamak adına odada belli kuralların düzgün bir dille yeni gelene anlatılması gerekiyor.
Yeri geldi eğlendim, yeri geldi dertleştim, yeri geldi aynı tabaktan yemek yedim birçoğuyla. Üniversiteyi ilk kazandığımda duyduğum yurt ortamı kötüdür tabularını odamdaki güzel insanlarla yıktım. Sağolsunlar hep hayatımda olsunlar.
(bkz: #14282941)
arkadaş açısından zengindir.
ne kadar içerisinde yaşarken zor zamanlar olarak gözükse de bitince özlenen ortamdır. evet.
bir süre sonra size evinizden daha çok eviniz gibi gelecek yerdir.
Biz laptop şarjina çamaşır asıyoruz.
Şuan 8 arkadaşımla bilikte bazen çorap bazen parfüm, yerine göre siyaset, kız, futbol vb muhabbetlerin geştiği kardeşiği ve insana hayatı öğreten mekandır.