bugün

evet böyle tipler vardır yurt dışından gelirler, hangi ülke olduğu hiç önemli değil gelirken en az masraflı olacak hediyeyi, yani çikolata getirirler. bizim türklerde hemen yumulur ''oğlum sende alsana bak almanyadan gelmiş'' ''ulan ne alıcam bildiğin nestle işte dünyanın bütün ülkelerinde satılıyor ve her yerde tadı aynı gelirken o ülkenin özel yemeğini yada içkisini getirsene arkadaş.''
yemegini? ickisini? yurt disindakiler para sictiklari icin midir nedir pek bir cimri oluyorlar. alti üstü 30 - 40 tane akraban var türkiye´de. ne olmus yani hepsi icin 100er lira masraf yapsan dimi ama.
candır, ciğerdir. buralarda rastlamadığımız gavür çikolatalarını bize sunar.*
aslında hiçbir farkı olmayan dandik çikolatalar da gelir zaman zaman. hiç hoş değil. herkes memleketindekini yesin.
böyle bol fındıklı bir tane var. ama parça parça değil bütün fındıklı, kırmızı pakette. işte onu getiriyorsa en asil duyguların insanıdır.
türkiye'de yapılan çikolataların aslında ucuz kakaodan yağıldığını bilen, saf kakao * ve vanilya ile harmanlanmış çikolatanın yani gerçek çikolatanın tadını bilen insandır.
ha getirdiği çikolatalar türkiye'de de bulunabilen türdense görgüsüzlüktür; ama adam gurme ise zaten ne getirmesi gerektiğini bilen biridir.
yurdum dünya'nın güzel nimetlerinden her zamanki gibi ne yazık ki mahrum kalıyor; ama şimdilerde türkiye'de de çok güzel çikolatalar satılmaya başlandı artık gerek kalmadı turist çikolatalara. *

ayrıca;

--spoiler--

ideal bir çikolatanın rengi siyahtır, içindeki kakao oranı % 50'yi geçer ve sadece kakao yağı ile yapılır. % 70 veya daha fazla çikolataya rastlarsanız mutlaka tadına bakın. Tahmin edeceğiniz gibi, bu gerçek bitter çikolatadır. Ve korkmayın, bu çikolata sağlıklı bir gıdadır. Üstelik de nefistir!

Saf siyah çikolatada bol miktarda polifenoller, magnezyum, potasyum, fosfor ve E vitamini bulunur.

Örneğin 100 gram siyah çikolatada 400 mg. Potasyum vardır. Günlük potasyum ihtiyacımızın 500-3000 mg. olduğunu hesaba katarsak, çikolatanın özellikle sporcular için neden bu kadar değerli bir gıda olduğunu anlarız.
Magnezyuma gelince, günlük gereksinimimiz 350 mcg. kadardır. 100 gr. saf çikolatada ise 200 mcg. Magnezyum bulunur..
--spoiler--
almanya ve özellikle isviçre'den getiriyorsa doğru davranışı yapan tiptir.
çocukken mahallede hüsne teyze vardı paketle getirirdi her yaz almanyadan gelmesini beklerdim.şimdi kendim alıp yiyorum ama eskisi gibi bir tadı yok.
Erasmus için Almanya'ya gideceği kesinleşince herkesin "bi Alman çikolatası getirirsin artık" dediği kişidir. Getiririz artık el mahkum.