bugün

yurtta yaşamak zordur efendim. bu bahsettiğim yurt, tahmin edeceğin gibi kyk yurdudur. devlet yurdudur, temizlik çoğu zaman öğrencinin kendisine kalır. hafta da bir, dayıların yaptığı temizlik(!) - süpürme, paspas - le sınırlıdır çoğu zaman. tuvaletlerde ki aynaların temizlenmesine şahit olmuşluğum vardır ki, benzeri görülmemiştir. bu temizlik dayılarının bir tane fırçası vardır. bununla alaturka tuvalet taşlarının temizliği de yapılır, aynalarda bu fırçalarla yıkanır, o derece. ulan yıkanmak demişsin, temizliği anlatıyosun demeyin. bilmeyenler için anlatıyorum; biraz kafalarında canlansın diye. şimdilerde nasıldır bilmiyorum, ben yurtta kaldığım dönemler durum bundan ibaretti.

yurttaki temizlik anlayışı hakkında birazcık fikir sahibi olduktan sonra, yıkanma işinin yapıldığı banyolara gelelim. tahmin edeceğiniz gibi banyoları da "bok" götürmektedir. kabin perdesini araladığınızda neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. abartı değil efendim, bir gün bütün iştahımla yıkanmak için banyoya inmiş, perdeyi açmışım. ne gördüm; evet evet o düşündüğün şey. herifin biri kabinin sağ köşesine bi öbek sıçmış, dumanı üzerinde daha. ulan söve söve çenem ağrımıştı. hala aklıma geldikçe midem bulanır. hemen yanında da tuvalet mevcut, git oraya sıç. hayvan!

bak şimdi bi anım daha aklıma geldi, onu da anlatayım bari.
efendim, yurttaki sıcak su kazanında bir arıza olmuş - bize söylenen bu - bir haftadır sıcak su yok, yıkanamıyosun. üzerinde oluşan kötü kokuya parfümlerin hiç faydası yok. giriyosun soğuk suyun altına, en fazla 2 dakika, buz gibi amınaooyim durulmuyo. ben banyoya girdimi en az 20 dakika duran adamım. 2 dakika soğuk suyun altında durduğumda temizlendiğimi hissedemiyorum ki. yurdun beti bereketi kalmamış zaten, oraya hiç girmiyorum.
oda da sakin sakin takılırken, yurt koridorlarında "sıcak su gelmiş" diye bir ses yankı yapa yapa kulağıma kadar geldi. duydum, inanamadım. "sıcak su" olmasına bu kadar sevineceğim kırk yıl düşünsem aklıma gelmez. çıktım baktım arkadaş bağırıyo.

- harbi mi lan, gelmiş mi sıcak su ?
+ gelmiş olm, acele et, yer kap.

ben direk havlu, sabun, kese, şampuan bilimum banyo eşyalarını kaptığım gibi indim aşağı. banyo da bir sis bulutu oluşmuş, göz gözü görmüyo, o derece. neyse bulduğum ilk kabine girdim. girerken de baktım bu sefer "bok" yoktu. neyse bi 40-45 dakika geçmiştir tahminen. ben hala "neler oluyor hayatta" tarzı bir şarkı tutturmuşum - hangisi olduğunu hatırlamıyorum - keyif yapıyorum. ulan bi ara birilerinin konuştuğunu farkettim. volume u biraz kıstım, nooluyor amına koyim havasında dinliyorum. dışardan gelen sesler aynen şu şekilde;

- kim bu amına koyim iki saattir çıkamadı. kırklanıyon mu hoca ?
- hadi aloo, dışarda bi dünya adam bekliyo, çık artık amına koyim.
- şuna bak keyif yapıyo herhalde pezevenk. biz girmeden o sıcak su giderse linç edelim lan!
- olm kimse yok mu lan yoksa, perdeyi açıcam ben valla.

ben bu son söyleneni duyar duymaz, "çıkıyorum şimdi" diye seslendim ama ses tonunu duysan, tiz osuruk sesi gibi.
neyse hemen kurulandım çıkıcam, perdeyi aralamaya tırsıyorum. dışarda kaç kişi ve ne şekilde beni bekliyo bilmiyorum. neyse "ee amına korum ya yıkandık alt tarafı" diyip açtım perdeyi, aman allah'ım, o bakışlar, o gözlerdeki nefret. sizi hiç bakışlarıyla sikenler oldu mu? 8-10 kişi ellerinde havlu şampuan toplanmış bekliyolar. kabinlerde ki muslukların yarısı bozuk zaten. bazılarında musluk başları yok. herif sökmüş onu koymuş dolabına. yıkanacağı zaman alıyo yanına, açıyo onunla suyu, oooh paşam. özel kabin ayarlamış kendine ibnetor. sıcak su açılsa soğuk açılmaz. soğuk açılsa sıcak açılmaz. haşlanma tehlikesi yaşamışlığım çoktur, onlar da ayrı mevzu. adamlar bi yer boşalsa da girsem diye tetikte. ha o bakışlar diyoduk. gözlerdeki nefret aynı, sikiyolar resmen bakışlarla, sadece pozisyonlar değişik işte. neyse efendim o kalabalığın içinden geçerken 1 yaş yaşlandım sanki.

neyse efendim, en nihayetin de çıktım odaya. vücut nasıl yavşadıysa öyle, akşam saat 9 da saçları bile kurulamadan uyuya kalmışım. sabahın 6 sında da ayaktayım. zor günlerdi zor, yaşamayan bilemez.

ulan o kadar anlattık tanım yapmamışız tanımı: hiç aklınıza bile gelmeyecek olayların olmasına neden olan temizlenme eylemidir efem.
zordur. her banyo girişiminde evimdeki banyom diye düşünürsünüz.temizlik sorunu vardır. sıcak suyu bulduğunuzda petrol kuyusuna rastlamış kadar sevinirsiniz.zordur ama katlanmak mecburidir.