bugün

tarihte kurulan ilk şehir olan çatalhöyük'ün bu vilayetimizin sınırları içerisinde olması ve türkiye'nin doğu batı kuzey güney ekseninden bakıldığında ülkenin tam ortasında bulunması ve bu vilayetimizin insanının güzel sanatlara, baleye ve buz hokeyine olan tutkusu düşünüldüğünde yadsınmayacak bir gerçekliktir.

ayrıca yozgat'ın resmi dili olan yozgat türkçesi'nde "lan" kelimesinin "laağn" şeklindeki telaffuzu da fransızcayı andırmaktadır.
medeniyet görmeseydik kesinlikle inanacağımız durumdur.
türkiye'de il merkeziyle birlikte ilk nufus planlamasının yapıldığı ilçeleri ile kendine özgü rahat insanları ve aklınızın şaşacağı modernlikte kasabaları mevcut anadolu şehridir. kürtlerin sevmediği kadar ülkücü değillerdir. solu gerçek anlamda anlamış insanları olur. akp hükümetinin en az yatırım yaptığı illerden biridir. yıllar önce aynı zihniyetin neden doğuya değil de yozgat'a nufus planlaması uyguladığının resmidir bu. merhaba demeyi bilen mahalleleri istanbuldan çoktur. kendinden çok daha modern gösterilen Kayseri'ye insan açısından 10 basar.
götümle güldüğüm yargıdır. kayseride yozgatlı çok fakat hiç medenisine rast gelmedim. sözü bile var.
(bkz: yiyecen tatlıyı sikecen yozgatlıyı)
ülkesini seven insanlarla dolu olduğu içindır. Ancak bana göre en değildir. 2. Veya 3.dür. Zira 1. Sırada her daim bayburt vardır. Ha bu arada medeniyeti götlerinden anlayanların zoruna gider bu durum.
medeniyetin başladığı şehir olabilir ama medeni olmadığı kesindir.
Anadoluyu böyle harap bırakanların ve buna seyirci kalan halkın suçudur.
vatan sevgisi konusunda en dir.

fakat mc donalds da yemek yiyen, bar da diskoda ona buna sürtmeye uğraşan, mini eteği milli forma ilan eden, sokakta içip birbirinin karısına kızına laf atan gençlere sahip olmadığı için medeni değildir.
memleketim diye demiyorum öyledir.
türkiye nin en geri kalmış şehri bilmesek yutturacaklar, adamlar daha kaldırımda yürümesini bilmiyor. koyun gibi yolun ortasında yürürler. faşist insan ların çok olduğu bir yerde medeniyet yoktur.
hakkında yazılanlara bakınca insanların nasıl iki yüzlü olduğunu gösteren bir konu. hadi başlığı açan trollük peşinde de geriye kalanlar? sorun yozgat halkının medeni olup olmaması değil, alay konusu olmasıdır. insanların sırf savunanı sayıca az olan anadolu insanının eksiklikleriyle dalga geçebilme cesaretini nerden buldukları merak edilir. konu izmir olunca savunmalarını dikenler, yozgat gibi bir şehri görmedikleri gibi bir de uzaktan alay edebilmeleri hadsizlikten, asıl medeniyetsizlikten başka birşey değildir. karadeniz şivesiyle konuşan insanlar "sevimli" karşılanır, ege yöresindeki insanların konuşma tarzı sadece "ilginç" gelir, anadolu ve ya doğu anadolu insanının konuştukları her zaman "kaba-saba"dır. neden böyledir? insanlar medeni olma adına kültür, etnik köken, din, dil diye bildikleri şeyleri feda mı etmeli? hangi kimlikle medeni olacaklar? bir sözde medeniyetlik uğruna iki yüzlülük peşine koşmaktansa onların görüş açısından varsın medeniyetsiz olsun kimliksiz değil. insan olduktan sonra.