bugün

(bkz: rejimi korumak adına millete zulmetmek)
haberi dikkatli okuyanlar yök'ün kararının ilahiyat fakültesinden mezun olanların öğretmen olmasını engellemek için değil, şu anda ilahiyat fakültesine bağlı olan ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünün eğitim fakültesine bağlamak için alındığını anlayacaklardır.

herkesin bildiği gibi öğretmenleri eğitim fakülteleri yetiştirir. ilahiyat fakültelerinin esas var olma amacı öğretmen yetiştirmek değildir. ama ne yazıkki medyanın bir kesimi (samanyolu, kanal7 vs..) olayı ilahiyat fakültelerine vurulan darbe olarak manşetlere taşımış ve halka olayı yök'ün bu kararla ilahiyat fakültelerine (dolayısıyla dine) zarar verme amacında olduğunu lanse etmeye çalışmıştır.

yapılmak istenen nedir anlam veremiyorum. din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ilahiyat fakültesinden değilde eğitim fakültesinden mezun olunca yeteri kadar din bilgisine ve ahlaka sahip olmayacakmı? bu karar neden ilahiyat fakültesine darbe indirsin? yök bu kararı alarak ilahiyat fakültelerine zarar vermek istiyorda kendilerini dindar kendilerinden başkasını dinsiz diye nitelendiren bir kısım medyamı sadece bunun farkına varıyor?
doğru bir karardır, eğitim fakülteleri öğretmen yetiştirdiğine göre din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerini de onlar yetiştirmelidir. bu arada, umarım vakit gazetesi yine "işte bu üyeler" diye manşet atıp tetikçilik yapmaya kalkmaz.
yök ün böyle bir karar alması kimseyi şaşırtmadı..erdoğan teziç in mağdur ettiği kitlelere bir yenisi daha eklendi..islamla herhangi bir ilgisi olan her türlü mahlukata zulmetme yetkisine haiz olduğunu düşünen bu adam ve yardakçılarını aklı başına olmaya davet etmiyorum artık şimdi nasıl olsa danıştay saldırısında islama bir sürü bok attılar nasıl olsa bu akıl dışı karara tepki geldikçe utanmadan her zaman yaptığı gibi irtica yaygarası koparacak..yök denilen kurumun tamamen kapatılmasından başka çıkar yol yoktur..bu adamlar Allah aşkına kimin iradesini yansıtıyorda halk adına bu kadar kritik kararlar verebiliyorlar..teziçi allaha havale ediyorum..
fakultelerin amaclarını kavrayamayanların karsı cıkacagı karar,

egitim fakultesi : bilimum alanlarda ogretmenlik bölümleri olan fakultelerdir, amacı memlekete ogretmen yetistirmektir

ilahiyat fakultesi : din bilimi üzerine yogunlasması gereken fakultelerdir, maalesef bu işi bile tam olarak gerceklestirememektedir, amacı dinbilimci insanlar yetistirmektir,

şimdi kararı goz onunde bulundurursak, din kulturu ve ahlak bilgisi dersi ogretmenligi olması gereken fakulteye geçmiştir, aman efendim ben ilahiyat fakultesine gideyim sonra da ogretmen olayım diyenlere, madem sen ogretmen olmak istiyorsun buyur bu tarafa denilmiştir, cunku ilahiyat fakultesi ogretmen yetistirme amaclı bir kurum degildir
(bkz: ben maliye bölümünü bitirdim ama beyin cerrahı olsam olmaz mı)
ilahiyat fakültelerinin formasyonundan habersiz bir grup bürokratın aldığı karardır. o okullarda din felsefesinden tefsire, hadisten dinler tarihine kadar bir dizi dersler verilmektedir. alanlarında uzman kimselerin liselerde ders vermesini engelledikten sonra kimse yok eğitim çöktü diye ağlamamalıdır. ayrıca bu ülkede kimya, fizik mühendisleri kimya ve fizik öğretmeni olabilmektedir. tüm bunlara ek olarak da, 3 ayda öğretmen yapılan ve tek vasıfları solcu olan kişileri unutmadık.
ülkelerde demokrasi isteniyorsa bazı kesimler diktatörlük yapmak zorundadırlar.bu diktatörlüğüde yök ün yapmasından normal bişey olamaz.danıştayın bombalanmasında da islama bok atılması demek ise daniştaya bombayı islam attı gibi yanlış bir yargıyı doğurur.
vakit gazetesi için yeni manşet kaynağıdır. kurşun sıkılacak ve hedef gösterilecek yeni bir kurum da bulunmuştur. Artık herkes rahattır. Çünkü Akp ve imam ordusunun yeni hedefi belli olmuştur,helal olsun.
karara ön yargı ile bakmayanlar göeceklerdir ki;
sadece din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği normal olarak eğitim fakültesine bağlanmıştır.
bahse konu öğrenciler genel kredilerinin büyük bir bölümünü oluşturan, din bilimi ile ilgili derslerinin hepsini ilahiyat fakültelerinden alacaklardır.
bu bölümü tercih eden imam hatip mezunu için alanının devamı kabul edilecek ve 0,8 katsayısından faydalanmaya devam edecekdir. Bu durumda, imam-hatip mezunları, öğretmen lisesi mezunlarından sonra bu bölümlere girme şansı en yüksek mezun grubunu oluşturacaklardır.

önemli not: sözlük yazarlarımızın hepsinin okuduklarını anlayabilecek kapasitede olduğundan kesinlikle şüphe duymuyorum. bu nedenle yukarıda yapılan bazı yorumların bilgi eksikliğinden ve bir anlık duygusal tepkiden kaynaklandığını düşünüyorum.
sakin olmak gerekir. sağduyulu olmak gerekir.
(bkz: sağ dediysem lafın gelişi canım)
eğiyim fakültesi ile ilahiyat fakültesi arasındaki farkı acığa vurmaktır amaç. olması gerekendir yani.öğretmenlik mesleği eğitimci olmayıda gerektirir konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmakla bitmez.
islam dinini kendi tekeline alan;insanları kendi çıkarlarına göre dindar yahut munafık ilan eden bazı medya kuruluşlarımızın üzerinden bolca prim yaptıkları haber.

bir de bu karara muhalefet edenler var ki onların çocuklarının pedagoji ve çocuk psikolojisinden anlamayan öğretmenler tarafından yetiştirilmeleri onların bu kararı algılayabilmelerine ancak yetecektir.
(bkz: kedi kus yakaladı)