bugün

(bkz: try not do or do not)
"i sense much fear in you. fear is the path to the dark side. fear is the anger. anger is to hate. hate is to suffer" sözleriyle akılda kalması gerekirken, bilhassa cuma geceleri i sense much beer in you şekliyle genç dimağlarımıza kazınmış inversion tanrısı.
Ankaralı "soft rock" grubu. Leziz ve vakur şarkıları insanı sürükler. Dağılmış olmaları kuvvetle muhtemeldir.
rock çorbası adında bir albümleri bulunan, (bkz: belki) isimli şarkısı dinlenesi bir rock grubu
"yoda, you seek yoda" diyendir, count dooku'ya ayar verendir.
deli gibi hayranı olduğum star wars evreninin olmazsa olmaz karakterlerinden biri. kendine "bi konuştuğuna bak bide göt kadar boyuna" denildiğinde "judge me by my size, do you?" deyip karşısındakini göt etmek , en sevilen eylemlerindendir. * force ustasıdır. devriktir.
jedi order'ın en üst noktası olan jedi grand master ünvanına sahip götten bacaklı bir kardeşimizdir.
en büyük ve saygıdeğer jedi master dır.
count dooku ile yaptığı dövüşte dooku dev bir metal sütunu anakin ve obi wan'ın üzerine düşürdüğünde neden sütunu force ile durdurmak yerine anakin ve obi wan'ı force push ile (ya da pull) kendilerini ezmek üzere olan sütunun altından çekmediğine anlam veremediğim küçük yeşil jedi.

böylece tyranus da kaçamazdı.

kuvvetli ve yeşilsin yoda. ama değilsin bilge göründüğün kadar. (derim ve force push ile duvara yapışırım)
imlası bozuktur ama candır.
gariptir. zira en güçlülerin karizmatik olması gerekir. bu oyuncak gibi birşey. george lucas yapmış yine yapacağını.
pedofili olduğu söylentileri dolaşan jedi master. jedi temple'da younglingleri çalıştırması, luke'a yaptırdıkları vs. sonucunda doğdu bu iğrenç kanı.
star wars: the clon wars'ın ilk bölümünde ortalığın tabiri caiz ise anasını s*ikmiş, droidleri yerden yere vurmuş, üstüne de asajj ventress'e ayarı vermiş aşmış jedi master.

http://www.youtube.com/watch?v=2CK9a4Aeo-g
star wars'taki en baba jedi. ufak tefek karamürsel sepeti misali görünüme rağmen bilge ve ustadır.
empire strikes back'te ilk kez görülmüş ve seyirciyi tipinden beklenmeyecek karizmasıyla koparmıştır. luke da dahil pek çok jedi'ı yetiştirip adam eder.

--spoiler--
- judge me by my size? no! ("beni boyutumla mı değerlendirebilirsin? hayır!") diyerek boy pos mevzusu ile ilgili olarak luke'a ayar vermişliği de vardır *.
--spoiler--

ayrıca,
(bkz: robotun çomakla dayak yemesi)
önemli olan boyut değil işlev cümlesinin doğruluğunu gösteren jedi master.
karı kızdan yüz bulamayıp jedi olan yeşil mahlukat.
meğer ingilizce anlıyor ama konuşamıyormuş. işbu sebeple yapısı bozuk cümleler kurup kurup durur filmler boyunca.

kaynak; götüm.
harika lafların adamı
Skywalker, bilmeden kendisini aradığı Yoda
Ben, büyük bir savaşçıyı arıyorum
Yoda, gülerek başını sallar ve şöyle der;
Ohh!! Büyük savaşçı ha! Savaş, hiç kimseyi büyük biri yapmaz
episode V'de luke'u eğitirken, luke'un "deneyeceğim" sözüne karşılık kullandığı "deneme! yap!" cümlesi aforizma olmus, sonrasında bir çok reklam sloganı, ve filmde kullanılmış olan bilge ve en güçlü jedi.
ilk üçlemede teknoloji yetmediği için, kendisine amerikanın en büyük kukla sanatçısı tarafından can verilmiştir.
ama son üçlemede kendisi bilgisayar teknolojisi ile hayat bulmuş olup, bu yüzden dövüşlerinde hoplayıp zıplayabilmiştir.
master padawan ilişkisini tablolaştırırsak, diğer karakterlere göre ne kadar üstün olduğu ortaya çıkar. sıralamada her kişi, bir sonrakinin ustasıdır:

yoda->count dooku->qui gon jinn->obi wan kenobi->anakin skywalker

luke skywalker ise direkt master yoda'dan özel ders almıştır.
episode 2'de dook'la olan kapışmasında saygı duyulası jedi. 874 yaşında neler yapıyor kerata. yirim ben bunu.

http://www.youtube.com/wa...t2fCw&feature=related
yıldız savaşlarındaki bilgi abidesi jedi.
yeşil suratlı hıyar ağasının tekidir. anakin * jedi olma hayalleri kuran bir sabi sübyan olarak bunun huzuruna geldiği andan beri, "bilmiyorum hacılar bu çocukta karanlık bi taraf var. riskli transfer olur, uyum sağlayamaz falan diye binbür türlü saçmalıkla dışlamıştır bu wonderkid'i. hatta iyice çocuklaşıp "bununla konuşan benle konuşmasın abi" ye kadar getirmiştir olayı. sonunda tamam lan alın altyapıya demiş ama soğuk tavırlarından yine ödün vermemiştir pezevenk. halısaha maçı olur bunu çağırmazlar, bi yere giderler "aman abi takmayın şunu peşinize" falan. e adam n'aptı, kendisine kucak açan, "gel abi bizde kralsın. bunlar seni ziklemiyo zaten, hem karını da kurtarıcam ben senin raad ol" diyen darth sidious'a kanıp dark side'a geçti. sonra milletin gözünde kötü adam oldu. mına koyum yeşil piç herşeyin sorumlusu sensin.
(bkz: götü yere yakından korkacaksın)
ölüm hayatın doğal bir parçasıdır. etrafından güç'e dönüşenler olduğunda onlar için sevin. tutma, onlar için yas. duyma, onlara özlem.... bağlılık kıskançlığa yol açar. gölgesidir hırsın, bu. kendini, kaybetmekten korktuğun her şeyden vazgeçmek için eğit
ummadığın taş baş yarar sözünün karşılığı bi karakterdir.
ölüm döşeğinde bile luke işe yaramazını yola sokmaya çalışmıştır.
en iyi zamanın anakin'liydi yoda ama onu da dark side'a kaptırdın. hakkını yediler hocam!