bugün

yanlis hatirlamiyosam cevabi 35 olan düsündürürken güldüren sorudur.
(bkz: ygs den çıkanlar uludağ sözlükte)
cevabı 35 olan matematik bölümünün en kolay sorularından biri. Diğer problemlerin yanında cidden kolaydı
cevabı 35'tir

10 erkek fare

25 dişi fare.
cevabı 35.5.
beynimin yetmediği soru. Daha dogrusu süremi yetistiremeyeceğimi düşündüğümden dolayı fazla zorlamadım . sonuc olarak boş .
Bi ara da filli soru vardi. Bu osymnin hayvan fantasizi gecmemis anlasilan.
Geçmiş sınav sorularınınyanında fazlaca kolay Olan soru.Bu kadar ilgi çekişini anlayamadım. içinde dişi ve erkek kelimesi geçince erekte oldu tabi herkes...
tamamını merak ettiğimiz soru. soruyu yazın ameka.
(#19112446)
hatırladığım kadarı ile,
bilim adamları fareler üzerinde deney yapıyor; erkek farelere 12 saatte bir defa 0,5 gram, dişi farelere 8 saatte bir defa 1 gram ilaç veriliyor. toplam 85 gram ilaç, 95 tane tüp kullanıldığına göre bu deneyde kaç tane fare kullanılmıştır?
uyarısı için; the man buried alive'a teşekkürler.
sözlükte yazılan soruyu okuyarak ulaştığım sonuç şöyle ki;

erkek farelere 24 saatte 2 defa olmak üzere toplam 1 gram, dişi farelere 24 saatte 3 defa olmak üzere toplam 3 gram veriliyor. toplamda 95 defa ve 85 gram verildiğine göre;

d=dişi
e=erkek olmak üzere;

3d+2e=95
3d+e=85
e=10
d=25
e+d=35 bulunur. eheh.
beynimi sikertmeye uğratan o cardon sorusudur. denklemin dsini kurmak aklıma gelmemiştir. oturup resmen şıkları denemeye kalkıştım bir ara. aklımdan 40 geçti atacaktım ama boş bıraktım ki iyi ki bırakmışım.kolay olabilir ama insan o anda anasını siktiğimin fareleri ile uğraşamıyor ki.
abartıldığı kadar olmayan sorudur. tek zorluğu sınav stresi ile kafayı karıştırmasında. bir fil sorusu değil kesinlikle.
en kolay soru.
o çok kolay diyenlerin kafasını merak ediyorum.
Yapamayanlarının başlığının altına gelip psikolojisini bozunca çok mu iyi yapıyosunuz. Belki sen denklemde iyisin o fonksiyonlarda. Neye göre kolay kime göre kolay.

Özet: yapamadım.
liseden on yıl önce mezun olmama rağmen, bir dakikadan daha az sürede çözdüğüm soru. bu soruyu okuyup yapamayan ve üniversiteye girmek isteyen bir arkadaş varsa, kusura bakmasın lütfen... bu ne lan? iki bilinmeyenli iki denklem kurup çözemiyorsanız siz kalemi kağıdı bırakın gidin berbere çırak falan olun. anca ona yeter kafanız...
burdan bunu mu yapamadınız dıyen hanzolara sesleniyorum. Sure sıkıntısı olmadan acaba yetısecek mı demeden yaparsanız cok kolay bı soru. Ancak sınav anında oyle bı stres var ki bırakın denklem kurmayı 4 islemi bile o anlık unutabılıyorsunuz. Yoksa sınavdan sonra o soruyu emınım sınava gırenlerı %80 i cozmustur. Ayrıca soruda laf kalabalıgı yapılmıstır. Matematik kısmını asıp okudugunu anlamayı sorgulamıstır osym.